DOS na starem Chicony notebooku

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

DOS na starem Chicony notebooku

#1 Příspěvek od kulikus »

Na starickem notebooku Chicony MP-975D ( 166MHz/24MB/2.1GB HD) potrebuju spoustet pouze DOS aplikaci. Notas ma jen CD-ROM, ze ktere asi nejde nabootovat. Floppy mechaniku nema. Proto jsem HD vymontoval a pripojil na bezne PC, naformatoval a prenesl nan system (SYS D: z Win98).
PC z uvedeneho HD nabootuje, ale notebook s timto HD vyhlasi chybu I/O pred zavedenim OS. V cem muze byt problem a jak dostat na HD boot systemu?
Naposledy upravil(a) kulikus dne 10 kvě 2011, 00:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Hardware funguje? Zkus z toho disku nabootovat jiné PC, uvidíš, jestli je OK ten přenesený systém a funguje-li disk.
Michal

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#3 Příspěvek od czatlantis »

tam přenášíš už nainstalovanej systém?
Já jednou instaloval na něco podobnýho taky W98 a udělal jsem to tak, že jsem na HDD nakopíroval instalačku, z diskety nabootoval a pak spustil instalaci z disku na ten stejnej disk...a fungovalo to

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#4 Příspěvek od pepik9 »

Pokud jsi ho měl připojenej jako druhej v PC tak nemusí (ale může) být nastavený oddíl jako aktivní. Spíš by to chtělo vytvořit ve w98 spouštěcí disketu a z ní přenést systém na ten disk (v PC mít jenom ten jeden disk a fdiskem zkontrolovat, jestli je oddíl aktivní). Nebo místo w98 na něj nainstalovat Dos - třeba Caldera DOS, a zkopírovat na něj instalační CD w98. Tu instalaci potom spustit v notebooku. Ale jestli tam chceš mít jenom Dos program, podívej se na tu Calderu.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#5 Příspěvek od Philip_Fry »

Nevím, jestli jste to četli pořádně, ale autor nepotřebuje na disk dostat W98, ale DOS a navíc nemá v noťasu floppy mechaniku.

K tématu - zkoušel jsi na tom ntb vlézt do BIOSu? Ona ta chyba I/O se může vztahovat i k jinému zařízení, než je HDD, zkus vše nepotřebné povypínat, CD ROMku třeba i odpojit. Jinak pepik9 měl dobrý nápad s fdiskem, možná by taky bylo dobré zkontrolovat, na jaký souborový systém je ten disk naformátovaný.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Již jsem to jednou psal, když z toho disku nabootuje jiné funkční PC, bude jistota, že je disk i systém na něm OK a pak teprv začít zkoušet to samé v notebooku. Těch možných problémů je příliš mnoho, tak je potřeba je rozdělit.
Michal

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Keby ste poriadne citali, tak PC z toho disku bootuje.

Ale to neznamena, ze bude z neho bootovat aj notebook. Ma iny BIOS a tym padom moze pouzivat iny preklad LBA<->CHS a potom to nebootuje...

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Puda »

Nemůže ten noťas umět jenom malý disky?
Vím že kdysi jsem měl starý IBM (P75) a tam byl disk 850MB, po výměně za 4GB nešel na disk nainstalovat systém, BIOS ho detekoval (jako IBM dara blabla-bez toho aby věděl kapacitu) . myslím že ta hranice byla kolem 1.2 GB. Mám udělaný bootovací CD dosu 6.22 s ovladačem CDrom a pokud počítač umí boot z CD není problém z něj přenést systém, nainstalovat CDrom, myš, a.t.d. Při najetí z toho CD se to tváří jako by to najelo z diskety.
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Puda »

Jo, ještě jsem si vzpoměl že i třeba Norton commander, nebo moje oblíbená M602 v dosu ukazuje maximální volný místo na disku 2147MB bez ohledu na to, kolik tam ve skutečnosti volnýho místa je (samosebou myslim když je ho tam víc). Podporu velkých disků myslím zavedly až win98SE
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Predpokladam, ze ten 2GB disk tam bol z vyroby. K Pentiu 166 to celkom sedi.

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Puda »

-> rnbw - to jo
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

Možná by se lecos vyjasnilo, kdyby sem kulikus opsal tu chybu, kterou to vypíše.

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Puda »

a správný použití SYS je SYS odkud: kam:, když nenapíšeš kam (např SYS D: C:) tak bych čekal že to může dělat problémy
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

Nejde nenapsat kam, jde nenapsat odkud.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od kulikus »

HD o velikosti 2,1GB v NTB uz byl a fungoval. Jen vypisoval nesmysly v nekterych adresarich.
V PC to byl jediny HD. Bootoval jsem zavadeci disketu Win98, fdiskem smazal a vytvoril partition na HD, format /Q /S C: zformatoval a zkoprival systemove sobory. PC z nej nabootuje. Naproti tomu NTB ne a na posledni obrazovce necha:

166MHz Pentium MMX CPU
External Cache: 256k Enabled

Disk I/O Error
Replace the disk, and then press any key

V BIOS jsem povypinal LPT a COM, HD ma Autodetect ID. NTB najde spravne 4188Cyl, 63sektoru, 16 hlav. Landing zone 0, Write precomp 0. Multiple sector mode a PIO jsou vypnute.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“