Hoří mi tranzistory, viz zapojení

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jambus
Příspěvky: 16
Registrován: 18 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Ostravsko

Hoří mi tranzistory, viz zapojení

#1 Příspěvek od jambus »

Ahojte.Mám dotaz.Postavil jsem si plošný spoj podle vzoru na netu a nemůžu ho pořádně rozchodit.Při zapnutí se mi pálí tranzistory.U tranzistoru IRF 740 sem přidal chladič a je to lepší,ale nejvíce mě trápí ty tranzistory BC 547 a 557. Může to být tím,že jsem tam dal místo odporu 58 ohmu, jen 56 ohmu? Protože jsem jiný nesehnal.Nebo kde by mohla být chyba? díky za jakékoliv info.Snad se mi podaří přidat chématko.
Doplnění:Já jsem laik.Schéma jsem našel na netu a mělo by sloužit ke snížení proudu ve vodíkovém vyvíječi.Udajně by to mělo probíhat tak,že pokud cívkka bude ,,krmena,, proudem jen tak dlouho než se úplně nakrmí a včas se napájení odpojí,tak se ta energie vyzáří na druhou stranu-tedy do vyvíječe.Co se bude dít u D 2 netuším. Já ten plošnák prostě amatérsky zbastlil,ale kde je zrada-to netuším.A na foru zaměřeném na tuto tématiku je více tazatelu než odpovídjících.Momentálně bych tu nechtěl rozebírat malou účinost vyvíječe-to je nadlouho.Spíš jsem se na Vás obrátil s dotazem k té elektronice,protože si nevím vubec rady a věřím,že se tadou nějaké chytré hlavy.
Přílohy
1.jpg
(68.56 KiB) Staženo 875 x
Naposledy upravil(a) jambus dne 18 kvě 2011, 20:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Hoří od toho vyvinutého vodíku, musíš je pořádně zahermetizovat, nejlíp zalitím do epoxidu s příměsí látek pohlcujících vodík. Celé je to pak potřeba uložit do kontejneru složeného z grafitové vnitřní vložky obalené bezpečnostním obalem ze železobetonu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

jambus píše:nejvíce mě trápí ty tranzistory BC 547 a 557
Tak je tam nedávej.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když nám napíšeš, za jakých podmínek poteče proud přes D2 a vyvíječ, tak to třeba začnem brát vážně.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jambus
Příspěvky: 16
Registrován: 18 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Ostravsko

#5 Příspěvek od jambus »

Doplnění:Já jsem laik.Schéma jsem našel na netu a mělo by sloužit ke snížení proudu ve vodíkovém vyvíječi.Udajně by to mělo probíhat tak,že pokud cívkka bude ,,krmena,, proudem jen tak dlouho než se úplně nakrmí a včas se napájení odpojí,tak se ta energie vyzáří na druhou stranu-tedy do vyvíječe.Co se bude dít u D 2 netuším. Já ten plošnák prostě amatérsky zbastlil,ale kde je zrada-to netuším.A na foru zaměřeném na tuto tématiku je více tazatelu než odpovídjících.Momentálně bych tu nechtěl rozebírat malou účinost vyvíječe-to je nadlouho.Spíš jsem se na Vás obrátil s dotazem k té elektronice,protože si nevím vubec rady a věřím,že se tadou nějaké chytré hlavy.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Hezký, úplně cítím světy elektro atd.

Jaký potřebuješ napětí na tom vyvíječi ?
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 18 kvě 2011, 20:49, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

Diódou D2 tečie predsa prúd v závernom smere :)

Uživatelský avatar
jambus
Příspěvky: 16
Registrován: 18 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Ostravsko

#8 Příspěvek od jambus »

ZdenekHQ píše:Hezký, úplně cítím světy elektro atd. Jaký potřebuješ napětí na to vyvíječi ?
Nevím co je světlé elektro :-(
No,napájené to bude z autobaterie,takže 12 V,ale přímo na vyvíječi bude určitě nějaký úbytek.Ale měly by tam jít spíše nějaké pulzy.A ten tranzistor IRF 740 je do 10 Amper,takže víc tam asi nebude.S tím proudem co pujde do vyvíječe bych mohl ještě nějak ,,kočírovat,, -např.upravit vzdálenosti mezi elektrodami,takže bych se dostal níže-ale zase na úkor produkce vodíkovo-kyslíkové směsi.
Ale pořád netuším proč mi hoří ty tranzistory BC (možná jen jeden) Může to být tím menším odporem? A existujou i patice na tranzistory? Abych je nemusel pořád pájet-než to plně zprovozním a příjdu na tu zradu

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Aha. Tak hodně štěstí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Největší zrada je v samotné myšlence "ušetřit palivo" tímto způsobem (elektrolyzér vody a přisávání vzniklé kyslíkovodíkové směsi do motoru). Uvědom si kolik energie získáš spálením (v motoru) kilogramu kyslíkovodíkové směsi a jakou má ten motor účinnost. A pak si to porovnej s množstvím energie nutné k získání toho kila směsi - a uvědom si, že tu energii získáš jedině další konverzí energie poskytované jen a jen tím samým spalovacím motorem... Uvědom si, kolik přeměn musí ta energie podstoupit, aby se z vody stala palivem - a s jakou ÚČINNOSTÍ se ty přeměny odehrávají - a zjistíš, že je to fůra času, nemalé peníze a kupa práce - to vše úhledně vyhozené z wokna... Aby to skutečně mělo nějaký šetřicí efekt, musel bys ten elektrolyzér napájet například polem solárních panelů - a tu je jednoduchý výpočet. Abys dostal z motoru 1kW výkonu, musíš v něm spálit palivo s energetickým obsahem 3,3kW (u zážehového motoru). Abys tedy mohl provozovat jen blbou "haťapku" s výkonem 44kW, musíš jí každou sekundu dodávat víc jak trojnásobek jejího mechanického výkonu v podobě paliva. I kdybys tím kyslíkovodíkem pokryl jen 10% spotřeby, je to 4,4 x 3,3 neboli cca 14,5kW - a abys získal tento výkon (při zanedbání účinnosti elektrolyzéru!) se solárních panelů, potřeboval bys na to v naší zeměpisné šířce KAŽDOU SEKUNDU plný výkon panelů o ploše (podle účinnosti) několika stovek metrů čtverečních...!!!
Už chápeš, čím Tebe a spoustu dalších (kteří to "najdou na internetu" a chtějí to zkusit taky, protože na netu jsou o tom jen tuny chvály) autor téhle myšlenky OJEBAL?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#11 Příspěvek od procesor »

EKKARe, ty to nechápeš? Účinnosť týchto "kravín" je v počte klikov na .ebnutej stránke. Čo klik to cent (pardon 0,24Kč). Pred desiatimi-pätnástimi rokmi sa predávali v amerike brožúry do 100 strán so zaručenými návodmi na takéto zázraky. Dne to ide cez internet.

Uživatelský avatar
jambus
Příspěvky: 16
Registrován: 18 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Ostravsko

#12 Příspěvek od jambus »

Jen na okraj:Mám starou felicii a s vodíkovým vyvíječem mimo město mám spotřebu cca 4,4 litry,takže psát tu jako nevěřící Tomáš a myslet si že je to blbost je jako myslet si ,že země je placatá.Neříkám,že to je jednoduché-o tom,že to je náročné na proud vím své.A teď prosím zkusme pořešit ty tranzistory-snad se tu nějaký rádioamatér najde a nebudu to muset zkoušet do nekonečna sám systémem pokus-omyl a neustále pájel nové tranzistory :-(

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

Už jsi jednu radu dostal, nedávej je tam, stejně jsou tam k ničemu. A když už je tam mermomocí chceš mít, tak je tam dej tak, jak tam mají být a nepleť jim nožičky.

Uživatelský avatar
jambus
Příspěvky: 16
Registrován: 18 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Ostravsko

#14 Příspěvek od jambus »

kurni chlapi,neřeště prosím jestli ten vyvíječ funguje nebo je to totální nesmysl.Oprostěte se od toho a myslete si,že tám je nějaké jinačí zařízení a berte ten obvod s tím NE 555 jako nějaký blikač co spíná tranzistor s větším proudem........... a hoří mu k tomu i ty malé BC éčka :-)

Uživatelský avatar
jambus
Příspěvky: 16
Registrován: 18 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Ostravsko

#15 Příspěvek od jambus »

Andrea píše:Už jsi jednu radu dostal, nedávej je tam, stejně jsou tam k ničemu. A když už je tam mermomocí chceš mít, tak je tam dej tak, jak tam mají být a nepleť jim nožičky.
Díky za odpověď.Já si u té první,že to tam nemám dávat-myslel,že je to vtip.Nejsem rádioamatér a vubec tomu nerozumím.Ten tišták jsem byl nucen zbastlit sám,protože jsem nenašel ve svém okolí nikoho kdo by mi to udělal.A ty nožičky ještě teda překontroluju,ale před tím než jsem tam ty tranzistory napajel,tak jsem googloval,tak myslím,že tam jsou dobře.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“