Výběr spínacího tranzistoru

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#31 Příspěvek od Atlan »

Ked už o tom tu je reč... na primar davate smalt + opletenie alebo len smaltovany vodič ? lebo u takeho to meniča vyvhadza na jeden zavit troška viacej voltov....

Uživatelský avatar
HofiX
Příspěvky: 25
Registrován: 27 lis 2009, 01:00
Bydliště: Štramberk

#32 Příspěvek od HofiX »

Jako ze bych z toho udelal trafo se zavitem nakratko?? To by asi bylo par amper co? :D Jenom přemýšlím co by odešlo dřív, jesi to trafo, nebo tranzistor :D
Nakonec sem to navinul bez stínění pod 2. polovinou primáru- nevešlo se to tam... Jsem rád, že se tam s troškou násilí narval magn. obvod :D Izolace sice stojí za prd, ale uvidíme. Radši nebudu šahat na sekundár... Jinak vinuté to je z drátu vykuchaného z ATX zdroje, tak by to izolace drátu snad mohla zvládnout.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#33 Příspěvek od Atlan »

ak to staviaš podla tej schémi čo si tu dal nemalo by shorieť nič, detekuje sa prekročenie prudu primárom a vypne sa budenie....

Uživatelský avatar
HofiX
Příspěvky: 25
Registrován: 27 lis 2009, 01:00
Bydliště: Štramberk

#34 Příspěvek od HofiX »

Tak už jsem konečně dokončil obvod a výsledek testování skončil následovně: nic neexplodovalo, ani mi neproletělo kolem hlavy, a dokonce ani nedošlo k destrukci žádného předmětu ani součástky :D Což mě velmi potěšilo, protože jsem to na první pokus při připojení do sítě ani nečekal :D

Objevil jsem ale pár problémů. Hned ten první, totiž že na výstupu není požadovaných 12V, ale jen 7,5V (přitom na pomocném primáru je 14V podle potřeby) by nebyl až tak velký, ale při zatížení sekundáru klesne výstupní napětí až na 5V. Problém se nejspíš nachází v malé indukčnosti primáru. Proudová zpětná vazba takotiž vypíná téměř okamžitě po otevření tranzistoru a na výstupu se může dít co chce. Tento problém se objevil už při testování obvodu s napájecím napětím 24V AC. Trochu jsem to čekal, protože mezera v jádře 920um je asi dost velká. Jádro bez mezery se mi bohužel nepodařilo na kostu narvat protože už to předtím bylo dost na těsno a tohle je ještě o pár desetin menší :(

O dalším postupu zatím přemýšlím.
Velmi mě potěšil obvod UC384x. Už mi zachránil hodně tranzistorů narozdíl od IR2153, kerý nemá zpětné vazby :D

Parametry trafa:
Primár: cca 150 záv.
Pom. primár: 23 záv.
Sekundár: 19 záv.
Jádro: EE 19/14/5 (Ve=1450mm3; Ae=23,4mm2; vzd. mezera=920um)

Původní frekvence: cca 60Hz (zdvojnásobil jsem ji po pohledu na průběh napětí na proudové zpětné vazbě, ale nepomohlo)

Tímto bych chtěl všem poděkovat za pomoc a vaše rady.
Díky

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#35 Příspěvek od Atlan »

snad 60Khz.... ja som tto hovoril že daj optočlen a zenerkov alebo tl431.
pozri aj tu: http://rexhammer.sweb.cz/elektro/modern ... -zdroj.htm

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“