TESLA GZC071 - přenoska - chvějka - výměna - náhradní díl

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

Problém bude, JESTLI ta AT-91 nebo jiný druh piezo-krystalové přenosky BUDE PASOVAT na místo starých československých "vékáček". Magnetodynamické přenosky TESLA coby konstrukční ekvivalenty výrobků značky Nagaoka měly mezinárodně "normalizované" uchycení (přesněji řečeno nejobvyklejší používané) běžně nazývané PŮLPALEC - dvojicí šroubků napříč podélné osy přenosky, vzdálených od sebe 12,7mm neboli 1/2 anglického palce čili "1/2 inch" - tohle uchycení používá asi tak 95% všech magnetodynamických přenosek vyráběných po celé Ztebekouli - na rozdíl od "krystalek", které si téměř každý výrobce do raménka upevňoval jak ho zrovna napadlo...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

AT91 je magnetodynamicka, to som uviedol k tym gramofonom NC-4xx.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Já si nejsem z hlavy jistý, ke kterému šásku to TESLA dávala, ale myslím že to bylo gramofon se zesilovačem se šasím HC-15 nebo HC-16. Totiž k tomu jeho trubkovému ramenu osazenému skořepinou ("head-shell") pro krystalovou přenosku VK4xxx se dala dokoupit skořepina a přídavné závaží na instalaci a dovyvážení magnetodynamické přenosky řady VM2xxx. Předzešilovač umožňoval přepnutí pro obě varianty přenosky - jak piezokrystalové, tak magnetodynamické. Kdo si to nainstalil, ten se strašně divil, protože se to nedalo poslouchat - průnik hluku od pohonu, absence antiskatingu, rezonance ramene...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
shugoss
Příspěvky: 54
Registrován: 06 led 2011, 01:00
Bydliště: Heart of Yurop!

Gramoradio

#19 Příspěvek od shugoss »

EKKAR píše:TESLA NC-4xx - byly i se zesilovači, pak se značily NZC. Do těch se primárně uvažovalo s montáží magnetodynamických přenosek
Takze to bude asi odpoved na ten muj dotaz jestli jsou ty kovove totozne
EKKAR píše:A to označení "LGR", co se tady snažíš prosazovat
Nesnazim se nic prosazovat pouze jsem to prepsal, tak jak jsem to videl...
EKKAR píše: Pokud tento gramofon budeš používat na desky koupené někde ve výprodeji bazaru, pak ještě s Pánembohem, ale pokud tuto přenosku použiješ na novou desku, asi tě puritáni ukamenujou - vinou cca 5x většího přítlaku na hrot a mnohem rychlejšího opotřebování hrotu (synt. safír versus synt. diamant) jsou tyhle přenosky označovány za "krystalový soustruhy" neboli Likvidátory desek"...
Hm zajmave - meli jsme doma mono gramoradio - asi prenoska VKxxxx - jehla na konci s modrou kostickou, na kterem jsem coby nemocny pacholik naposlouchal nekolik stovek hodin hurvinku, pohadek a grossmanu a kdyby ho nezrusil darebny synovec fungovalo by to do ted - co si pamatuju, tak se tam 2x menila jehla - jinak bez problemu

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

EKKAR píše:Já si nejsem z hlavy jistý, ke kterému šásku to TESLA dávala, ale myslím že to bylo gramofon se zesilovačem se šasím HC-15 nebo HC-16. Totiž k tomu jeho trubkovému ramenu osazenému skořepinou ("head-shell") pro krystalovou přenosku VK4xxx se dala dokoupit skořepina a přídavné závaží na instalaci a dovyvážení ...
Omyl - už HC14 mělo skořepinu pro půlpalcové uchycení VMky, ale dala se k tomu přikoupit plechová rybina na zasunutí krystalové přenosky a ta rybina měla půlpalcové uchycení. Prostě adaptér.
A vyvážit šly normálně závažím, které na raménku bylo.
HC15 a vyšší už měly výměnnou skořepinu, ale žádnou jen na krystalovou přenosku jsem nikde neviděl. Všechny byly stejné - 1/2", takže jedině s adaptérem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Bylo na tom trubkový rameno s převlečnou matkou a měnila se na 4pinovým konektoru celá hlava... Až já tu fotku najdu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#22 Příspěvek od ok1hga »

Hill píše:A vyvážit šly normálně závažím, které na raménku bylo.
HC15 a vyšší už měly výměnnou skořepinu, ale žádnou jen na krystalovou přenosku jsem nikde neviděl. Všechny byly stejné - 1/2", takže jedině s adaptérem.
. . . pravdu má náčelník . . .
mohu to potvrdit, mám HC16, původně to bylo dodáno s krystalovou přenoskou na adaptéru z ohýbaného plechu.
V současné době tam mám VM2102 a občas si to i pustím . . .

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Tiger_T »

Ahoj. Gramofon s HC15 mám doma. Zachovalý a plně funkční. Fotky můžu pořídit.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Oldradio »

HC14 mělo hlavičku pro mgdn vložku jen v provedení HC14.20, jinak tam byla plastová hlava pro VK4302.
Pro shugoss: Na té fotce, kte jsi měl nasazené to plastové "téčko" s chvějkou do vložky a vyčnívalo ti ven, stačilo už jen málo, silou to zacvaknout do těla vložky, pak by se chvějka s hrotem dotkla přenosového členu a hrálo by to.
Tento způsob uchycení sloužil hlavně pro dvouhrotou chvějku i pro standardní desky do šasi HC08 nebo PE38 pro německý trh. Běžnější bylo ukotvení chvějky do kostičky z modré hmoty, která se zasunula do otvoru ve vložce.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

Někde tu byla sháňka ponáhradě za bílou stereofonní vložku do kubistické "hadí hlavy" a následujících dvou ramének - k tomu podotýkám, že v raménku šasi GZ646 ani popsaná náhrada nefunguje, protože má přímo patici na přenosku. Ostatní dvě raménka mají kablíky.
Jak je vidět na kresbě, lze použít přenosku VK4..., jen postranní nálitky je nutné odpředu zkrátit tak, aby z nich vzadu (na konci k vývodům) zůstalo jen 2,5mm. Ty zbývající kostky se pak musí opracovat tak, aby celková šířka přenosky nepřesáhla 15mm, a aby rohy byly aspoň zaoblené, když už se nevytvarují do kulatého kolíku o průměru 2,5mm, jaké měla VK311.
Přenoska pak jde "zacvaknout" labyrintem do skořepiny raménka, její správný sklon (plocha kolem chvějky rovnoběžně s rovinou desky) se vychytá podložením pomocí papírové trubičky nastojato (nízká hmotnost, tuhost vyhovující).
Přílohy
nahrada_hhl_VK.jpg
Chvíli trvalo, než jsem to našel a překreslil, teď nevím, kdo to hledal.
No, snad si to tu přečte...
(97.86 KiB) Staženo 57 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“