WD1200BB-00DAA3 - kontrola a čo ďalej

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

WD1200BB-00DAA3 - kontrola a čo ďalej

#1 Příspěvek od jogo »

Zdravím,

dostal sa mi do rúk WD1200BB-00DAA3, dôvod vyradenia nepoznám,
vyhodil som HDD z môjho pc, napojil tento (jumper som nechal na CS - treba dať na Master?).
Po zapnutí nabehol program aj dokumenty pôv. majiteľa (tie dok. ma nezaujímajú) Je to akoby v núdzovom režime. Na net sa pripojiť mi nedá - nenačíta stránku.

Rád by som zistil, v akom stave je tento HDD - najprv po technickej.
Potom SW.
Poradil by mi niekto čo s tým? Ďakujem

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od Philip_Fry »

Je jasné, že OS nainstalovaný na jiném počítači ti nebude správně chodit na tvém, je použitý jiný hardware, jsou potřeba jiné ovladače atd. Disk nejlépe připoj ke stávajícímu, nech oba disky na CS, spusť systém z tvého disku a ten druhý naformátuj, předpokládám, že ti nejde o data ne něm uložená. Pak nějakým diagnostickým programem (třeba HD Tune) zjistíš, v jakém stavu disk je.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od jogo »

Mal som v úmysle to naformátovať bez môjho HDD (zatiaľ ho mám zavírený), nainštalovať tam nejaký free OS a nejako to potom využívať - buď na skúšanie rôznych programov, atď.. Tá Wista na ňom je pridaná hodnota, ale keď nemá slúžiť, budem ju musieť oželieť.
Nie je to jedno ako to naformátujem?

Uživatelský avatar
Paja250
Příspěvky: 196
Registrován: 29 říj 2007, 01:00
Bydliště: českobudějovicko

#4 Příspěvek od Paja250 »

No pokud tam chceš nainstalovat free OS (takže GNU/Linux?), stáhni si ISO obraz například Ubuntu, vypal na DVD, z něj potom nabootuj počítač a nainstaluj Ubuntu. Instalátor si disk rozdělí a zformátuje, jak bude potřebovat.
...A máte to zapojené v zásuvce?

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#5 Příspěvek od Philip_Fry »

Samozřejmě že je jedno, jak ten disk naformátuješ, stačí na to bootovací CD jakéhokoli OS... Ale pak může být problém s tím, že nespustíš žádný diagnostický program (protože nebudeš mít spuštěný žádný OS), možná pro live distribuci linuxu bude něco existovat, ale to by ti museli poradit jiní.
Jinak ten stávající systém na tom disku by možná šel vyladit do použitelného stavu, ale podle mých zkušeností je jednodušší nainstalovat celý systém znovu, než přizpůsobovat už nainstalovaný na jiném počítači. Krom toho Vista je jeden z nejvíc nepovedených programů od Microsoftu, asi bych si s ní nekomplikoval život.

Uživatelský avatar
Paja250
Příspěvky: 196
Registrován: 29 říj 2007, 01:00
Bydliště: českobudějovicko

#6 Příspěvek od Paja250 »

K té diagnostice. WD Data Lifegurad existuje ve verzi pro DOS, takže by stačilo vytvořit bootovací disketu/flashdisk s DOSem, zkopírovat tam ten program, nabootovat a jedem.
Nebo stáhnout Hirens boot CD, na něm tyhle utility od výrobců disků jsou obsaženy také.
...A máte to zapojené v zásuvce?

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#7 Příspěvek od jogo »

Ešte než to nezvratne sformátujem - mám poslednú šancu pohrať sa s Vistou, pre mňa laika je zložité skúsiť to aspoň nejako vyladiť?

Uživatelský avatar
Paja250
Příspěvky: 196
Registrován: 29 říj 2007, 01:00
Bydliště: českobudějovicko

#8 Příspěvek od Paja250 »

Nejdřív bys musel nainstalovat ovladače pro Tvůj hardware.
Podle mě to nemá smysl, jak už psal Philip_Fry Vista je opravdu nevydařená.
...A máte to zapojené v zásuvce?

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#9 Příspěvek od jogo »

Držím sa jej ako poslednej šance zostať u Microsoftu, pri Linuxe idem do úplne neznámych vôd. Či už pojmov, užívateľského rozhrania, možností - SW, kompatibilita s Microsoft programami a dokumentami a sám neviem čo ma ešte čaká.. Ale rád by som ju vyskúšal - práve na to by som mal tento HDD..

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Mourek »

Stahni si Hirens boot CD nejlépe verze 10:5, vypal, nabootuj z toho a jsou tam prográmky na hdd , sentinel vypíše stav disku, je tam HDD regenerátor (v novějších verzích jsem ho nenašel) který zkusí opravit vadné sektory. Jinak Vistu opravdu nee myslím že je to nejhorší co z MS vylezlo. Nároky na HW, když nechceš Linux zkus radši staré dobré XP.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#11 Příspěvek od jogo »

Ako zistím jestvujúci OS na mojom HDD? dostal som sa medzitým pri študovaní na nete ku Kubuntu a myslím že môj OS na tom HDD je nakoniec tento (podľa popisov a loga v prístupe k menu) (niektoré názvy adresárov na ploche obsahujú "Vista", takže ma to pôvodne tým zaviedlo)..

Stiahol som všetky odporučené programy, na CD to však možnosť vypáliť teraz nemám - bez toho sa asi ďalej nedostanem.. Môžem urobiť zatiaľ niečo aj bez vypalovačky?

Ak by som vedel zistiť aký OS na HDD mám, mohol by som to vypáliť na tom pc.
Otázne však je, či by sa mi na ten OS podaril nainštalovať nejaký vypalovací program, pretože keď chcem otvoriť "pridať/odstrániť programy", pýta heslo..dá sa to prípadne obísť?

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#12 Příspěvek od jogo »

Napálil som Hirens boot CD - ale pc sa správa, akoby som do mechaniky nič nevložil!

Napálil som Ubuntu, cez boot menu nastavím jazyk, jediné čo sa mi z ponúkaných možností podarilo vyvolať, bol test pamäte.
Skontrolovať chyby na disku - nejde
Vyskúšať ubuntu bez nutnosti inštalácie - nejde
F4 - použiť disk pre aktualizáciu ovládačov - nejde
Po vyznačení príslušnej voľby a Enter akoby zamrzlo - zrejme sa o niečo snaží a o malú chvíľu sa objaví len čierny desktop s blikajúcim DOS-ovým kurzorom v ľavom hornom rohu a o ďaľšiu chvíľu zostane len čierna a monitor vypíše že je bez sig. a CD sa správa akoby sa ho mechanika snažila márne načítať.

Napálil som dve CD-RW, rozdielny výrobca, v pc mám dve mechaniky - rozdielne, v oboch sa správa rovnako.
Žeby to bolo tým že je to RW-čko?
Alebo tým že je to cudzí disk s cudzím OS? - to by ani ovládače nešli aktualizovať a ani spustiť OS bez inštalácie?

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#13 Příspěvek od Philip_Fry »

Nic ve zlém, ale tohle je důsledek toho, když se snažíš jednoduché věci řešit složitě... Pokud ti nejde o data na tom disku, prostě ho připoj jako druhý ke stávajícímu a zformátuj ho klasicky z prostředí OS, na které jsi zvyklý...

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#14 Příspěvek od jogo »

Zapojil som teda oba, spustil pc, nabehne však Kubuntu - ako prinútim nabehnúť XP?

edit:
Zapol som pc len s pôv.HDD - XP - nabehlo
Po pripojení ďaľšieho HDD s Kubuntou už XP nabehlo riadne, zahlásilo zistenie nového HW. Ako ho nájdem a korektne naformátujem?
Naposledy upravil(a) jogo dne 29 kvě 2011, 11:45, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Holly
Příspěvky: 187
Registrován: 24 srp 2008, 02:00
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm

#15 Příspěvek od Holly »

V BIOS-u si nastav z kterého HDD to má BOOT-ovat jako první :roll:
Tohle by snad měl vědět káždý kdo se alespoň trochu vrtá v PC :!:
Edit:
No to jsou otázky?!...
Start-pravým tlačítkem na "tento počítač"-spravovat a tam vlevo vybereš Správa disků.
Asi jsem degen a neumím česky, tak se na mně nezlobte!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“