Elektronka se studenou katodou

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Arcicorsa
Příspěvky: 13
Registrován: 30 kvě 2011, 02:00

Elektronka se studenou katodou

#1 Příspěvek od Arcicorsa »

Zdravím vás pánové. Dostal se mi do rukou zajímavý kousek elektronky. Prý je to elektronka se studenou katodou, zajímalo by mě zda jste to už někdo v něčem viděl použité popřípadě jaké má využití a pokud někdo víte nějaké parametry tak bych za ně byl rád. Zkoušel jsem ji najít na googlu ale nikde ani náznak.. Předem děkuji za vaše informace.
Přílohy
Fotografie1104.jpg
(100.85 KiB) Staženo 51 x
Fotografie1105.jpg
(103.52 KiB) Staženo 45 x
Fotografie1098.jpg
(109.16 KiB) Staženo 51 x
Fotografie1107.jpg
(103.84 KiB) Staženo 68 x
Fotografie1087.jpg
(200.87 KiB) Staženo 62 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

vypadá to jako vakuová fotonka, kromě toho že elektrony nejsou excitovány termoemisí ale světlem, je to jinak normální dioda.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Já bych to viděl jako nějakej tyratron, nebo něco podobnýho. "fotonka" měla napařenou vrstvu na skle, která měla vývod do patice..

Kolik to má prosím Tě vývodů a opiš ten štítek..

Uživatelský avatar
Arcicorsa
Příspěvky: 13
Registrován: 30 kvě 2011, 02:00

#4 Příspěvek od Arcicorsa »

O fotonce jsem také přemýšlel. Jinak vývody to má dva a podle vzhledu vršku se to do něčeho zasouvalo a myslím že to melo nějakou optickou vazbu.. Jinak jsem našel elektronky které se používaly jako laserové spínače ale nikdy jsem to neviděl tak opravdu nevím.. Na štítku je:

AMTEK WESTERN RESEARCH

Element: CADMIUM.Cd.(SCD 9mB)
Max.mA: 10 Oper.mA: 3 - 7,5
Serial No: Cd-06373 DATE:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Arcicorsa píše:Na štítku je:
AMTEK WESTERN RESEARCH
Amtek nebo AMETEK?
http://www.ametekpi.com/brands/western-research.aspx

vezmi zdroj 60V, 12k odpor, 100W halogen a už to lítá :roll:

Uživatelský avatar
jnd
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2010, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jnd »

Na aukru nedávno byly podobné věci se studenou katodou, určeny pro spektroskopii.

Po zběžném prohledání Googlem se zdá být dobrá stránka: http://uvp.com/penrayfaqs.html

Část nápisu WESTERN RESEARCH napovídá nějaké laboratorní užití, zkus opsat celý název.

Edit: tak jste mě předběhli :) Jinak řekl bych že 60V je málo

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Ten vniřní válec je zasunutej ve skleněné trubičce - to mi připadne, když koukám na ty fotky- ta trubička lehce přesahuje ten kovový válec. Druhá elektroda je tan malý terčík vedle tý trubičky.

Hypoteticky: - Pokud připojíš + na ten terčík a - na ten válec (napětí tak kolem 200V a omezený proud na třeba 1mA přes mA metr) tak by při nějakém záření namířeném do toho otvoru (skvrny - jeví se mi to spíš jako díra) v tom válci mělo dojít k nějaké emisi elektronů a mělo by to vyvolat nějaký proud.
To záření by mohlo být:
1. Infra - zkus DO z TV
2. světlo -
3. UV - buď zdroj "černýho světla", nebo "horský slunce"

Takže by to mohl být doopravdy detektor nějakýho "záření"

Na odkazu výše na de mnou je cosi o tom, že zinkové a kadmiové výbojky jsou náhradou za deuteriové lampy. Jsou jako zdroj ultrafialového záření, takže to můžeš prubnout. Kdo ví, jestli to produkuje to samý, co hářák z rtuťové výbojky z pouličního světla?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od mtajovsky »

Proud 1 mA může být na fotonku příliš a může se poškodit. Jestli nevíte co to je, omezil bych proud nejprve na 50 - 100 uA. Pokud by to byla plynem plněná fotonka, je při překročení zápalného napětí nebezpečí vzniku doutnavého výboje a zničení katody dopadajícími ionty. Zkoušejte napětí pozvolna zvyšovat ve tmě a při vzniku doutnavého výboje to hned odpojte.

Uživatelský avatar
Arcicorsa
Příspěvky: 13
Registrován: 30 kvě 2011, 02:00

#9 Příspěvek od Arcicorsa »

Omlouvám se název výrobce je Ametek. Jdu vzít autortansformátor odpor a jde se testovat co to bude dělat.. Dám vědět výsledky.
Naposledy upravil(a) Arcicorsa dne 30 kvě 2011, 21:39, celkem upraveno 1 x.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#10 Příspěvek od jandu »

Možno úplne vedľa - Nebude to "žiarovka! do kopírky??? ako v prvom riadku odkazu?
http://www.google.sk/search?hl=sk&rls=c ... 68&bih=456
Naposledy upravil(a) jandu dne 30 kvě 2011, 22:53, celkem upraveno 1 x.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Arcicorsa
Příspěvky: 13
Registrován: 30 kvě 2011, 02:00

#11 Příspěvek od Arcicorsa »

Tak jsem provedl test (autotransformátor, žárovka 60W, greetz, odpor 9K, mA metr, + na terčík a - na válec).. Při napětí nad 140V chytá doutnavý výboj, tudíž jsem nastavil 120V a zkoušel svítit UVčkem, laserem, Ir z ovladače, klasické světlo z 3W led a nic.. Proud je stále kolem 10uA. TO Jandu : jestli jsi myslel ten pdf soubor tak máš pravdu vypadá to jako ta lampa co je hned na prvním nákresu v tom pdfku ale moc mi to jako výbojka nepřipadá....
Naposledy upravil(a) Arcicorsa dne 30 kvě 2011, 21:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

a opačná polarita?

Uživatelský avatar
Arcicorsa
Příspěvky: 13
Registrován: 30 kvě 2011, 02:00

#13 Příspěvek od Arcicorsa »

Takže polaritu jsem přehodil a výsledek stále stejný, nic to nedělá potvora... Jinak na lampu do kopírky bych to neviděl ale možná výbojka do spectrometru ale nikdy jsem žádnou neviděl tak nevím.. ještě jsem to při 120V zkoumal digitalem jestli to neprodukuje infra a na displayi jen tma... Jinak mám elektronky dvě a obě se chovají stejně..
Naposledy upravil(a) Arcicorsa dne 30 kvě 2011, 22:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Hele, myslím si, že to "Oper" znamená "operation" a je to povolený rozmezí pracovního proudu. Zkus nastavit "prostředek" toho rozmezí..
Jaký výboj tam "hoří", pokud se Ti to daří zažehnout?

Uživatelský avatar
Arcicorsa
Příspěvky: 13
Registrován: 30 kvě 2011, 02:00

#15 Příspěvek od Arcicorsa »

Má to takovou oranžovou barvu nachlup stejnou jako běžná doutnavka a zkoušel jsem jestli zapálení toho výboje není závisle na osvitu elektronky a žádný vliv to nemělo.... Jinak s tím proudem máš asi pravdu, skusím tomu přidat a uvidím co se bude dít... minimum tam mají 3mA..

Odpovědět

Zpět na „Součástky“