Úprava rýchlovarnej kanvice

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

Úprava rýchlovarnej kanvice

#1 Příspěvek od Duvsan »

Trochu som opravoval, čo sa podarilo a zostala mi jedna kanva s unaveným spínačom. Spínač je v hornej časti rukoväte. Pierko je "vysylené", zoxidované. Spínač je nerozobrateľný (asi zvarené ultrazvukom). Napadlo mi dať tam obyčajné tlačítko, doplniť to o relé, pr. triak a trochu elektroniky, ktorá by pomocou termoodporu zabezpečila vypnutie. Nemáte niekto po ruke niečo jednoduché? Vďaka

Uživatelský avatar
MilanCZ
Příspěvky: 440
Registrován: 08 dub 2008, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#2 Příspěvek od MilanCZ »

Nechci strašit, ale při dnešních cenách varných konvic bych se s tím vůbec nezabýval a koupil novou.. jistota je jistota :?

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#3 Příspěvek od Hanizek »

Opravdu stojí pár ušetřených stovek za zničenou linku? Nebo v horším případě vyhořelý byt?
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#4 Příspěvek od Honza_dy »

Myslel jsi na případný provoz bez vody a jiné eventuality? Tohle je při příkonu 2kW na požár bytu.
Nejjednodušší řešení:
Obrázek
Naposledy upravil(a) Honza_dy dne 30 kvě 2011, 22:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec, jediný možný a "přípustný" řešení je výměna celé spínací kostky.
Pokud je to konev do 1000KČ, nemá se cenu zabývat výměnou. Když jsem se v tomhle oboru pohyboval, byla cena té nejběžnější kostky pro konvici ze spirálou, senzorem páry nahoře a spínačem dole 200KČ. Konvici vypíná horká pára jdoucí "parním" vedením. Toto vedení má vstup pod víkem. Pára jde na bimetalový disk (senzor páry), který se horkem překlopí a odhodí od sebe táhlo spínače, To pérko dole je aretační. Dole v soklu je schován další disk, který se překlopí po vyvření vody. A jako poslední a definitívní ochrana je tavná tyčinka, která se roztaví v místě kontaktu s držákem spirály a odpojí konvici napořád. Ta tyčinka se utavuje postupem času i sama u funkční a správně používané konvice a ta pak jednoho dne přestane vařit. U dnešních konví se "skrytou spirálou " je funkce stejná, ale typ kostky je jiný kvůli spodnímu tělesu..

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#6 Příspěvek od ohryzek36 »

Ten termostat (parospínač) by měl jít teoreticky sehnat - v ručkách bývají většinou různé kopie a varianty těchhle dvou typů:
http://www.strix.com/product/prodr48.php
http://www.ottercontrols.co.uk/applicat ... ug/z5.html
- mám dojem, že jsem je viděl prodávat i někde v tuzemsku :wink:

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Dratak »

Tohle se opravuje jednoduše. Štípačky, cvak, flexošňůru do šuplete a konvici vyhodit, pokud možno do kontejneru pro elektroodpad. I ta krátká šňůra ještě poslouží třeba při zkoušení nějakého trafa apod. Amatérskými úpravami si při příkonu konvice opravdu koleduješ o požár bytu. U nás doma je třeba konvice trvale položená vedle stojánku, tedy trvale bez napětí a na stojánek se dává jen při vaření. A to není nijak upravovaná.

Navíc taková věc chce prostě občas obměnit tak jako tak-konvice se zanáší všelijakými usazeninami z vody a tu vodu z ní potom piješ. Takže i z hygienických důvodů doporučuji koupit novou.

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#8 Příspěvek od mirosne »

Dratak píše:a konvici vyhodit
Nesúhlasím.Možno s ňou polievať kvety. :wink:
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od Sesi »

To jsem rád Drataku, že nejsem sám, už jsem myslel, že jsem paranoik - já taky mám konvici pořád sundanou ze základny a na ní jí dávám jenom po dobu vaření vody. Rodinu jsem to naučil taky. Jistota je jistota.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Dratak »

No hele, na zalévání kytek to není špatný nápad! Já na to používám flašku od limonády.....

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

Re: Úprava rýchlovarnej kanvice

#11 Příspěvek od souba »

Duvsan píše:Trochu som opravoval, čo sa podarilo a zostala mi jedna kanva s unaveným spínačom. Spínač je v hornej časti rukoväte. Pierko je "vysylené", zoxidované. Spínač je nerozobrateľný (asi zvarené ultrazvukom). Napadlo mi dať tam obyčajné tlačítko, doplniť to o relé, pr. triak a trochu elektroniky, ktorá by pomocou termoodporu zabezpečila vypnutie. Nemáte niekto po ruke niečo jednoduché? Vďaka
Smekám klobouk jseš asi velký optimalista.
Jínak se neuraž ,ale asi ti trochu uniká bezpečnost kam a jak umístit RELÉ atd ?

Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry.
Pokud nejde o život není kam spěchat.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Když ta upravená konvice způsobí požár, nedostaneš od pojišťovny nic a ještě budeš popotahován za obecné ohrožení, protože jsi na schváleném výrobku provedl nepovolené změny.
Nech ji zrecyklovat.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Dratak »

Ještě by mě zajímalo jestli někdo nevíte jak byly chráněné proti přehřátí ponorné vařiče, které se dávaly přímo do hrnku s vodou. Pokud tedy vůbec nějak. Mám tady dva, vzhledem k tomu že jde v podstatě o výkonový odpor cca 100R/500W je používám jako náhradní zátěž při nastavování a zkoušení zesilovačů se 100V výstupem. Na výkon 50W dva do série, na 100W jeden a na 200W oba paralelně. I když výkon je oproti zapojení na 230V cca pětinový, dávám je radši během měření do velkého hrnce s vodou (aby se ohřátá voda nemusela měnit během měření).

Pamatuju si scénu ze seriálu Chlapci a chlapi (který jako člen fan-klubu Evy Vejmělkové mám samozřejmě doma na DVD). V posledním díle si tam nemocný kluk, který leží v chatě tábora chce pustit rádio. Splete si ale šňůry a namísto rádia zapojí ponorný vařič. Když zjistí že rádio nehraje jde spát. Spirála vařiče na stolku se rozžhaví a způsobí požár..... Filmaři zde udělali chybu, protože k vařiči připojili provizorně dvoužilovou šňůru s plochou zástrčkou, aby šňůra byly stejná jako od rádia. Ponorný vařič v bezpečnostní třídě 2 jsem ještě neviděl, nehledě k tomu že šňůra by byla proudově zcela na hranici. Měli k rádiu dát běžnou třížilovou prodlužku a vybrat takovou, aby vidlice byla stejná jako u vařiče, a ne udělat tohle......

Stejně mě ale zajímá jestli by se tohle opravdu stalo, nebo jestli je ve spirále nějaká ochrana, která se při přehřátí přetaví a přeruší tak obvod natrvalo.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Ne, ponorné vařiče v drtivé většině případů žádnou dostatečně spolehlivou ochranu proti přehřátí neměly (snad jeden model byl s provozním termostatem, ale bezpečnostní, pokud vím, nebyl).
V návodu bylo vždy upozornění, že vařič není dovoleno zapínat, není-li těleso ponořené aspoň po vyraženou značku. Na vzduchu se těleso neuchladilo, ale, než se rozžhavilo u držadla natolik, aby se přerušil přívod, už od spirály klidně mohlo něco chytit.

Jen vysoušeče lyžařských bot byly výkonově dimenzované na provoz bez vody, ani v už suchých botách neměla jejich povrchová teplota překročit nějakých 80°C.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Bezny sposob zohrievania vody v roznych ubytovniach: Do kovoveho hrnceka sa naleje voda a do nej vrazi ponorny varic. Potom sa to necha tak. Voda vyvrie a hrncek vypali do stola pekny kruh :D

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“