Elektronka se studenou katodou

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Arcicorsa
Příspěvky: 13
Registrován: 30 kvě 2011, 02:00

#16 Příspěvek od Arcicorsa »

Tak je to jasné, odstranil jsem odpor 9K a připojil jsem + na terčík, - na válec a přidával napětí.. Nejdříve se to zapálilo na 180V a svítila jako doutnavka, po přidávání až do 240V (více nemám možnost doma) to přecházelo z fialové do růžové a proud byl při 240V 150uA.. Takže to bude opravdu nějaká výbojka do asi spektrálního analizátoru. Ve středu jdu do práce a tam mám k dispozici zdroj pro RTG lampu a fotonásobič s nastavitelným napětím i proudem tak to na to na to připojím a uvidím co se bude dít až tam budou 3mA ale na 99% si myslím že to bude krásně svítit, jen si asi radši vezmu svářečskou kuklu abych pak neměl náhodou zánět spojivek (bůh ví co z toho poleze za světlo)...

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#17 Příspěvek od jandu »

Bude to teda predsa len "ziarovka" - zdroj osvitu do farebnej kopírky, ako som dával odkaz ...
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Arcicorsa
Příspěvky: 13
Registrován: 30 kvě 2011, 02:00

#18 Příspěvek od Arcicorsa »

V kopírce jsem viděl jen žárovky s vláknem ale výbojku nikoliv, navíc toto má výstup světla zepředu průzorem průměru cca 2cm to by se do kopírky nehodilo ale každopádně je to zdroj světla pro "cosi"....

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#19 Příspěvek od jandu »

Ak otvoríš ten prvý link - [PDF] COMBINING SPECTROSCOPY AND SEPARATION SCIENCE IN PROCESS AND - AMETEK -

(neviem, kde som vzal, že je to kopírka), ale nemôže to byť ten spektrometer?
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Arcicorsa
Příspěvky: 13
Registrován: 30 kvě 2011, 02:00

#20 Příspěvek od Arcicorsa »

Máš pravdu, mrknul jsem na to pdf ještě jednou a je to opravdu popis nějakého spektrometru, takže je to opravdu lampa do spectrometru... Ještě by to chtělo širokospektrální detektor záření z té výbojky a mohl by z toho být zajímavý měřák ...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Taky se mi doma něco takového válí . Dával jsem sem asi před rokem . Také svítí červeně bodově-paprskově .

Uživatelský avatar
jnd
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2010, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od jnd »

Kadmium by mělo svítit modro zeleně, uvidíš při tom jmenovitém proudu. Jak jsem poslal ten odkaz, tak říkají, že se to má napájet střídavě (pokud je tahle stejná)

Uživatelský avatar
Arcicorsa
Příspěvky: 13
Registrován: 30 kvě 2011, 02:00

#23 Příspěvek od Arcicorsa »

Tak jsem vyzkoušel AC napětí, proud stoupl až na 1,5mA ale myslím že tam patří DC jelikož při AC hořel doutnavý výboj i na přívodní elektrodě k tomu terčíku (+) kdežto při DC to hořelo jen v tom okénku toho válce (-) a tak by to mělo asi být.. Každopádně v práci mám jen DC VN tak uvidím jak to bude zářit při 3mA a dám vědět jak to dopadlo..

Uživatelský avatar
Arcicorsa
Příspěvky: 13
Registrován: 30 kvě 2011, 02:00

#24 Příspěvek od Arcicorsa »

Nedalo mi to a znovu jsem si s lampou hrál a nestačil se divit, včera muselo být něco špatně (občas blbne přepínač na multimetru), dnes jsem se při napětí 160V dostal na proud 4mA , zápalné napětí je 180V a při změně proudu se intenzita mění jen mírně a barva vůbec. Na přiložené fotce můžete vidět jak to svítí. Každopádně všem děkuji za příspěvky a nápady jak to otestovat a díky kterým vím zase o trošku více. Ještě jeden poznatek, to kadmium co je nanesené na té válcové elektrodě celkem ubylo, cca tak 20% je pryč takže to nebude na nějaké dlouhé svícení..
Přílohy
Fotografie1113.jpg
(152.69 KiB) Staženo 36 x
Fotografie1111.jpg
(237.83 KiB) Staženo 35 x

Uživatelský avatar
Pepa87
Příspěvky: 144
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Pepa87 »

Arcicorsa píše:V kopírce jsem viděl jen žárovky s vláknem ale výbojku nikoliv, navíc toto má výstup světla zepředu průzorem průměru cca 2cm to by se do kopírky nehodilo ale každopádně je to zdroj světla pro "cosi"....
Myslím, že už dvakrát jsem viděl v kopírce zářivku, svítící trochu do zelena.

Uživatelský avatar
jnd
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2010, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od jnd »

Arcicorsa píše:Ještě jeden poznatek, to kadmium co je nanesené na té válcové elektrodě celkem ubylo, cca tak 20% je pryč takže to nebude na nějaké dlouhé svícení..
To bych právě řekl, že je tím DC napájením

Uživatelský avatar
jnd
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2010, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od jnd »

Jak jsem se zmiňoval o tom Aukru, tak už je tam zas: http://elektro.aukro.cz/rarita-lampa-ze ... 06123.html Uvádí odkaz na svoje stránky: http://martiname.ic.cz/vybojka.html

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#28 Příspěvek od kyori »

Arcicorsa píše:Nedalo mi to a znovu jsem si s lampou hrál a nestačil se divit, včera muselo být něco špatně (občas blbne přepínač na multimetru), dnes jsem se při napětí 160V dostal na proud 4mA , zápalné napětí je 180V a při změně proudu se intenzita mění jen mírně a barva vůbec. Na přiložené fotce můžete vidět jak to svítí. Každopádně všem děkuji za příspěvky a nápady jak to otestovat a díky kterým vím zase o trošku více. Ještě jeden poznatek, to kadmium co je nanesené na té válcové elektrodě celkem ubylo, cca tak 20% je pryč takže to nebude na nějaké dlouhé svícení..
Jsi tu lampu nesprávně zapojil a tak jsi ji česky řečeno "vodprásknul". Na té první fotce co jsi sem dal, máš na patici napsáno provozní proud. Ten se řídí obvodem a ne že lampu připojíš na napětí a zkoušíš co to vydrží. Pak se nediv, že se ti málem odpařila. :D

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od zdenoeddie »


Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#30 Příspěvek od kyori »

ty lampičky jsou pěkný. Nějaké z těch tam mám, ale nějaké by se mi hodily do sbírky.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“