Úprava rýchlovarnej kanvice

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od hafca »

Duvsan tu konvici předělej na něco jiného. Inspiraci máš na obrázku. To je pořád nějaká bezpečnost a jak to jde pěkně vymyslet když se chce. :D

Obrázek
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#17 Příspěvek od tomasjedno »

Dratak píše:...Filmaři zde udělali chybu, protože k vařiči připojili provizorně dvoužilovou šňůru s plochou zástrčkou, aby šňůra byly stejná jako od rádia. Ponorný vařič v bezpečnostní třídě 2 jsem ještě neviděl, nehledě k tomu že šňůra by byla proudově zcela na hranici...
Jeden takový mám, dala mi ho má milá s sebou na vojnu v r. 1978. Made in CCCP.
Dodnes funguje, i když - pravda - šňůra nějaké ty šrámy utrpěla (opraveno mylarovou páskou). Příkon 500 W, šňůra je typovaná na 6 A.
Uff, myslel jsem, že ho už nenajdu, naposledy se s ním vařilo na horách před cca 10 lety :)
Přílohy
varic.jpg
(133.13 KiB) Staženo 62 x

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Oldradio »

Někde mám sovětský ponorný vařič 1kW, taky bez ochrany, na ohřev vody v 10 l kýblu. Je na něm napsáno, že po dobu ohřívání se nesmí člověk dotýkat vody ani kovového vědra.
Skladnice v bývalé práci si ohřívaly vodu ve skleněné konvci na obyčejném elektrickém vařiči. Taky se jim parkrát stalo, že se voda vyvařila, pak povolilo plastové víčko na konvici Simax, spadlo dovnitř a tem smrad už přivolal obsluhu.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#19 Příspěvek od helios »

To bola asi bezpečnostná smradová poistka. :lol:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#20 Příspěvek od Duvsan »

Vidím, že som zaujal. :D Pokiaľ ide o bezpečnosť, nejaký ten paragraf mám a vyhorieť nechcem. Viem, čo dokáže elektronika, preto všetko svoje zariadenie (počítač, monitor, TV) pri odchode z domu ďalej než do záhrady vypínam z elektriky. Dávať kanvicu mimo podstavec ma nakazila mama. O hygienu sa stará teplo a čas od času ocot.
S tou úpravou som to vymyslel tak, že použijem klasický OZ ako komparátor so slabou kladnou s.v. (SKO) blokovaný kondenzátorom. V jednom deliči (v podstate diagonála odporového mostíka) má byť termistor vykuchnutý z vraku PC. Napájanie ako u lacných svietidlách; kondenzátor, mostík ZD, elyt. Tlačítko by pripojilo elektroniku, tá by zopla relé, to by zabezpečilo ďalšie napájanie. Termistor v miestach pôvodne bimetalu by sledoval teplotu. Po zovretí dôjde k rozváženiu a následnému preklopeniu OZ, to preruší napájanie spínacieho tranzistora, rozopne relé a odstaví kanvicu. Elektronika zostane bez napájania, takže nič nehrozí. Ďalšie dve ochrany zostávajú nedotknuté. Len musím nájsť vhodné relétko.
Druhá možnosť je zapátrať po pôvodnom vypínači. Možno ho vyfotím.
Tá tretia ochrana - odtavovací kolík, mi je novinkou. Môžeš to, prosím, popísať presnejšie? Ďakujem

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Mourek »

Ponorák žádnou ochranu neměl , viděl jsem případ kdy paní zapomněla vařič v hrnku voda se vyvařila nádoba praskla , vařič spadl na podlahu seškvařil a propálil lino, pod ním byl naštěstí beton a vařič se pak přerušil.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#22 Příspěvek od kejki »

Není jednodušší porozhlédnout se po vyřazených konvicích a amputovat ten vypínač?
Ponorné vařiče jsou bez jakýchkoli bezpečnostních prvků, dvoužilové vedení u ruského mám taky.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#23 Příspěvek od Duvsan »

kejki píše:Není jednodušší porozhlédnout se po vyřazených konvicích a amputovat ten vypínač?
Stalo sa a väčšina je zachránená. Ale tie konvice nemajú všetky rovnaké ústrojenstvo.

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#24 Příspěvek od mirosne »

Duško,zahoď to a nešpekuluj,nemá to význam. :wink:
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#25 Příspěvek od ohryzek36 »

Už jsem měl ropebraných pár konvic, co měly elektronické ovládání (komerční výrobky, ne nějaké doma dělané) a vypadalo to docela složitě - jeden termistor u dna na tělesu, druhý nahoře u vstupu páry. Připojení klasicky přes kontaktní jednotku s bezpečnostními termostaty, hlavní elektronika dole u tělesa, nízké napětí se získávalo buď sražením síťového napětí přes odpor/kondenzátor nebo nějakým jednoduchým střídavým měničem (žádné galvanické oddělení), ovládal to nějaký procesor, sepínal relé, nahoře v ručce mikrospínač + LED, popř. displej, v nádobě také LED (někdy i vícebarevné), mívalo to víc funkcí (klasické vypínání při varu, nahřátí na nižší teplotu nastavenou potenciometrem, dlouhé převeření na zneškodnění všeho co je ve vodě), po dokončení to ještě pípalo, konvice s displejem dokonce na mě zkoušely nějaké chybové kódy... :roll:

Komplet elektronika byla minimálně nalakovaná nějakým voděodolným lakem (pájet to nešlo), popřípadě zalitá silikonem, v kritických místech ještě hermeticky uzavřená. Ale i tak byla v 99% případech vadná :) - buď se konvice nezapla, nebo nevypla, nebo se zapínala/vypínala sama, nebo fungovala jen polovina funkcí, popřípadě provaděla ještě sofistikovanější psí kusy - neboli (dle mého) - tudy cesta nevede :D

Uživatelský avatar
petr1991
Příspěvky: 301
Registrován: 29 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Záhorí (Slovensko)

#26 Příspěvek od petr1991 »

Napajanie pripadnej elektroniky navrhujem takto - vies, ako je napajana ziarovecka v starych zehlickach? Je tam len mala odporova spirala prilozena k silovemu vodicu
http://fyzweb.cz/clanky/index.php?id=45
Keby si to predsa len robil, hod sem potom nejake foto :wink:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#27 Příspěvek od Duvsan »

Pripájam foto pôvodného vypínača. Ak by nebol problém ho zohnať, bola by to cesta. Inak ešte ma napadlo, iste existujú termostaty zopnutý/rozopnutý vo forme nejakej tyčinky alebo tabletky. Tým by sa to tiež celé zjednodušilo; elektronika by nebola potrebná. Relétko by sa držalo samo zopnuté a po rozopnutí termistora rozpojí, preruší napájanie a hotovo.
Najprv však potrebujem vhodné relé (nové kupovať nebudem). Kanva asi pôjde do igelitky a na povalu a bude čakať.
Přílohy
DSC01431r.JPG
(24.39 KiB) Staženo 35 x

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#28 Příspěvek od kejki »

Termostat ze žehličky na půdě nemáš? Mohl bys volit teplotu vody ;-)

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#29 Příspěvek od Duvsan »

Ten asi ne.

Uživatelský avatar
MilanCZ
Příspěvky: 440
Registrován: 08 dub 2008, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#30 Příspěvek od MilanCZ »

Na to že máš tolik hvězdiček se docela divím, že máš ještě o to víc času se zabývat takovýma kravinama... :aplause:

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“