Termický rozklad plastov

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

Termický rozklad plastov

#1 Příspěvek od bastliar »

Už sa mi zopárkrat stalo pri skracovaní hriadeľa, toho hranatého plastového potenciometra, do červena rozžeraveným kusom kovu, uvolnili sa výpary ktoré spôsobili bolestivé krčovité stiahnutie očného viečka, na cca. 10 sekúnd.
:?: Čo všetko sa pri tom uvolňuje, údajne pri niektorých plastoch dokonca aj fosgén fuj.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

máš pri tom riadne vetrať alebo si aspoň pomôcť malým ventilátorom...

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#3 Příspěvek od bastliar »

Niekedy si nepomôžeš a aby si neprešvihol skrátenie, prizrieš sa trošku bližšie, stane sa.
Nechcem tu rozoberať bezpečnostné opatrenia, bol som zvedavý, na zloženie exhalatov.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#4 Příspěvek od KUBO »

už je to pár rokov,čo som pracoval na vstrekolisoch a tam sme mali ku každému plastu aj popis nebezpečných látok,ktoré sa uvoľňujú pri prekročení teploty spracovania alebo horení.je to riadny sajrajt sami karcinogen.po piatich rokoch som radšej zmenil zamestnanie.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Fosgen se uvolňuje při rozkladu teflonu, i ostaní plasty uvolňují spostu ne zrovna prospěšných výparů, ten alespoň malý ventilátorek bokem, aby odfoukl vznikající splodiny stranou opravdu hodně pomůže, i při pájení je to dobrá věc. Další moc příjemné výpary pro oči jsou páry kyanoakrylátových lepidel.
Michal

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Záleží na složení výchozího plastu, jednoduché polyolefíny (polyetylén, polypropylén) uvolňují akorát saze a trochu smradu, daleko horší jsou plasty odvozené od fenolu, rezolu a podobných cyklických uhlovodíků nebo obsahující amino- skupiny různého stupně nasycenosti (veškeré polyamidy včetně silonu, resiny atp). Nejhorší na smrad a látky uvolňované termodegradací jsou plasty vzniklé polykondenzací - třeba takový poly-oxy-metylén nebo poly-oxy-fenylén jsou při přehřátí opravdu "ŇAMKA"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od sambiliong »

fosgen: COCl2
Teflon: [CF2-CF2]n
z Teflonu fosgen neuděláš, kdyby ses pokrájel, fosgen vzniká mj. při hoření PVC (odstraňování izolace z kradených kabelů před odevzdáním do sběrny a tak...)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

To je fakt, fosgenem nám vyhrožovali při instruktážích ohledně hašení tetrachlórovým minimaxem (tetrachlóretylén) v uzevřeném nevětraném prostoru - tam dochází ke vzniku fosgenu, který je jednou z hasících složek (brání v přístupu kyslíku k plameni). U teflonu může unikat snad jedině fluór nebo za určitých okolností fluorovodík - a to ještě při hooodně vysoké teplotě.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Tož díky za upozornění, nějak jsem to kdysi slyšel ve firmě, co nám dělá díly z teflonu, koukal jsem po netu a z teflonu vzniká perfluorisobuten, který je o dost horší, než fosgen :-(
Michal

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#10 Příspěvek od frantajetel11 »

Sorry, ale na opracování plastů, pokud to jde, tak studená metoda = např lupínková pilka :wink: A když už to jinak nejde, tak buď venku a nebo dobrý odsávání :lol: a je mi úplně jedno, jaký smrady z toho lezou...

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#11 Příspěvek od bastliar »

del
Naposledy upravil(a) bastliar dne 04 čer 2011, 16:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zaky píše:Tož díky za upozornění, nějak jsem to kdysi slyšel ve firmě, co nám dělá díly z teflonu, koukal jsem po netu a z teflonu vzniká perfluorisobuten, který je o dost horší, než fosgen :-(
Michal
Na to je potřeba upozornit hlavně manželky, aby nenechávaly prázdné pánvičky s teflonovým povrchem na rozžhaveném sporáku.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Tak ono stačí i čuchnutí k aspyrinu. Já ho používám při pájení hliníku a občas se zapomenu uhnout a trochu si toho dejchnu a to je taky síla - zkuste sami. :wink:

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#14 Příspěvek od helios »

Poznám, potom má človek hlas ako po celodennom skandovaní na hokeji. :P
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#15 Příspěvek od bastliar »

hmm to je mi niečo nové

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“