MA1458

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

MA1458

#1 Příspěvek od bastlir40 »

Zdravím. Stavím si impulzní zdroj s dvojitým OZ. Jelikož mám větší zásobu obvodů MA1458, chtěl bych ho využít právě zde. Nikde nemohu najít v katalogových listech jeho max. kmitočet. Můžete mi prosím někdo poradit? Děkuju.
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mělo by to sedět s MC1458.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

Ft mívají 700-900kHz a SR kolem 0,2V/us.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

S výjimkou vyvedení kompenzačního vývodu (5) má MA1458 TESLA vnitřní zapojení totožné, jako MAA741 (jen je dvojitý). Kdo ho někdy slyšel v nf řetězci, dá mi za pravdu, že jeho nejvyšší použitelný kmitočet je horší než NÍZKÝ a už přenos a zkreslení na 10kHz je vysloveně TRAGICKÝ. Takže pokud by mi záleželo na rychlé odezvě stabilizační smyčky, MA1458 bych obcházel veeeelkým obloukem...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#5 Příspěvek od bastlir40 »

Mockrát Vám všem děkuju za odpovědi a velkou pomoc.
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Vzhledem k cenám ti doporučím jen směr koš , ihned a nemilosrdně .

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#7 Příspěvek od fero7 »

EKKAR píše:S výjimkou vyvedení kompenzačního vývodu (5) má MA1458 TESLA vnitřní zapojení totožné, jako MAA741 (jen je dvojitý). Kdo ho někdy slyšel v nf řetězci, dá mi za pravdu, že jeho nejvyšší použitelný kmitočet je horší než NÍZKÝ a už přenos a zkreslení na 10kHz je vysloveně TRAGICKÝ. Takže pokud by mi záleželo na rychlé odezvě stabilizační smyčky, MA1458 bych obcházel veeeelkým obloukem...
Čo Ti tá MAA1458-ka urobila?
Možno nepatrí k najlepším, ale až také tragické to určite nebude.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od mtajovsky »

fero7 píše: ... Možno nepatrí k najlepším, ale až také tragické to určite nebude.
A co tam bude ta 1458 dělat? Je velký rozdíl, jestli bude pracovat jen jako spojitý regulátor - zesilovač odchylky nebo jestli bude rovnou vyrábět pulsy pro buzení výkonového členu. To druhé by opravdu nebylo nejlepší.

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#9 Příspěvek od bastlir40 »

Ten obvod přímo řídí tranzistor MOSFET IRFZ44 přes odpor 1k5. Pracovní kmitočet bude max. 1kHz. Napadlo mě použít ještě typ RC4558D. Ty bych také měl doma ale MA1458 mám asi 20ks a vyhodit je, to mi je líto. Proto jsem se zaměřil na využití právě těchto OZ. Pokud je nelze využít, půjdou do škatulky jako vzpomínka na českou výrobu :) .
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Teslácký "em-á-čtrnáctpadesátosmičky" nejsou dobrý ani do praku. Všude kde to je možné (neboli kde se nevyužívá velkého offsetu) jsem je nahrazoval něčím jiným - TL072, NE5532 a podobně. Jde to i dalším dovozem - Motoroláckýma MC1458, japonskýma NJM4558 a spoustou dalších dvojitých operáků. Prostě tesláckej "klon" 1458 se NEVYVED...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Nyní souhlasím s EKKARem bez výhrad . Vyhodit .

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

EKKAR píše:Všude kde to je možné (neboli kde se nevyužívá velkého offsetu) jsem je nahrazoval něčím jiným - TL072
A zrovna offset má TL072 v průměru 3x větší než MA1458.

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#13 Příspěvek od bastlir40 »

Ještě jednou mockrát děkuji a cením si vašich rad. Už jsem je přesunul do křemíkového muzea :) a jak doporučil Ekkar, použiji obvody 4558.
Nemám NJM ale RC. Předpokládám že to je jedno a jedná se pouze o jiného výrobce.
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#14 Příspěvek od fero7 »

Andrea píše:A zrovna offset má TL072 v průměru 3x větší než MA1458.
To je typicky Ekkar.
Ja zasnem nad sirkou jeho odborneho rozsahu.
Odbornik od atomov az po kopu hnoja. Klobuk dole, nie je vela takychto odbornikov.
S MAA1458 som sa stretavam aj ja velmi casto.
Robil a opravoval som vela hudobnych (gitarovych ) efektov. Tam naozaj ako nahrada zahranicnych IO sa MAA neosvedcila a rozdiel vo zvuku a farbe bol velky. Ale dodnes sa stretavam s vela funkcnymi, napr. Zetawat (a inych NF), ktore idu bez "zjavnych problemov". Pri osadeni inymi IO rozdiel nebol "postrehnutelny".
Alebo pri pouziti ako indikator palubneho napatia v aute sa im neda vobec nic vytknut.
Nie, nechcem tvrdit ze MAA1458 su najlepsie. Suhlasim ze je vela lapsich nahrad.
Ale nesuhlasim s tvrdenim, ze su nepouzitelne a potria do kosa alebo praku.
Zalezi od aplikacie, pouzitia a narokov uzivatela.
Nevidim dovod, aby napr. zacinajuci amater si to na jednoduchych aplikaciach vyskusal a na vlastnej kozi zistil rozdiely.
Ja by som akurat bastlir40-ovi poradil, ze pre niektore aplikacie, alebo narocnejsie aplikacie je lepsie pouzit kvalitnejsiu nahradu. Ale konkretne pre jeho pripad nevidim problem. (Kludne tam moze osadit objimku a skusit jeden aj druhy.)
Takychto zavadzajucich prispevkov je tu velmi vela.
Je to asi takto:
Ak ja mam Mercedes C, neznamena to, ze ti ktori maju napr. favorit ho maju dat do srotu.
Ano, limuzina od Mercedesu je o tolko lepsia ako favorit, ze ich nie je mozne ani porovnavat.
Ale aj ten favorit ma svoje miesto a opodstatnenie. Su miliony ludi ktori maju "iba" ten napr. favorit a su stastni a spokojni.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

A nyní s tebou , fero , nemohu právě proto , že se jedná o začínajícího , souhlasit . Právě on nebude schopný špatnou - nedostatečnou fci inegráče odhalit a i vypájení obvodu z desky není pro neznalého věc jednoduchá . Koupí-li v podstatě cokoliv jiného , bude ve větší "jistotě" . Mne už právě tyto integráče několikrát vyškolili a po skoro třídenním laborování s profilabzdrojem , kde někdo přede mnou osadil tyto výsledky RVHP a já je měnil i za jiné kusy a stále nějaký problém . Nyní jsou tam MC a již několik let o zdroji nevím . Jelikož je OZ korunová záležitost , raději něco jiného . PS já mám staré věci , třeba i vzhledem k věku , rád , ale MA 1458 , MAA503 a MDA20xx neskladuji a neberu ni zadarmo .

Odpovědět

Zpět na „Součástky“