Nabijecka knoflikovych lithiovych aku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Medwen
Příspěvky: 48
Registrován: 06 zář 2009, 02:00

Nabijecka knoflikovych lithiovych aku

#1 Příspěvek od Medwen »

Zdravim, nebylo by nejake schema na nabijecku na tyhle aku?? http://www.ges.cz/cz/cr-2477-pan-GES07602825.html

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

:roll:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

Co bys na tom chtěl nabíjet, vždyť je to primární článek.

Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od FRANSIMOR »

Kdysy v hodně dávnejch dobách to ještě byly ceny trochu jinde jsme je "oživovaly"přes plochou baterii.Ale to bylo jenom na chvíly.No dneska se to už při ceně jak se říká za pár fufníků nevyplatí.Jo a taky při tom "nabíjení" se musely hlídat.Někdy měly tendenci se nafouknout a prááásk.

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#5 Příspěvek od css »

Přestože teorie tvrdí opak, v reálu kdysi dávno v dobách, kdy se miniaturní "hodinkové" baterie daly koupit jen v Tuzexu za veliké prachy, jsem si je také dobíjel. Postavil jsem si tenkrát jednoduchou dobíječku, proháněl jsem přes ně proud něco okolo 0,1mA jestli si dobře pamatuju, a jednoduchý obvod s několika komparátory MA1458 mi pomocí pár LEDek indikoval stav baterky. A světe div se, po nabití se zase dala na několik měsíců v hodinkách používat, a takhle několikrát dokola.

Ale jak tvrdí FRANSIMOR, při dnešních cenách a dostupnosti to nemá reálný význam.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Lenze to neboli litiove clanky. Vnutorny odpor litioveho clanku pri vybiti sa velmi zvysi, takze pri "nabijani" netecie skoro ziadny prud.

Uživatelský avatar
Medwen
Příspěvky: 48
Registrován: 06 zář 2009, 02:00

#7 Příspěvek od Medwen »

Vsem se omlouvam za popleteni odkazu mel jsem na mysli tenhle aku http://www.suntech.cz/produkt/136999/Vo ... tor-3V.htm

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#8 Příspěvek od helios »

Čudné označenie, ja som sa stretol s takýmito nabíjacími, ale označenie mali LIR 2032...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Medwen
Příspěvky: 48
Registrován: 06 zář 2009, 02:00

#9 Příspěvek od Medwen »

LIR 2032 ma napeti 3,6V a ta postovana vyse ma 3V.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Netvrdím, že to byl přesně tento typ, ale v nějakém starém Amáru je článek o tom, že ač jsou tyto články na jedno použití, v principu jsou schopny pracovat jako nabíjecí (podstata chemických pochodů v článku to nevylučuje). Ale jelikož k laickému nabíjení nejsou určeny, nemají bezpečnostní prvky (ventil pro upšouknutí při přetlakování) a můžou střelit asi ako poplašňák.

Osobně jsem nedávno nabíjel dva podobné knoflíky z osobní váhy a váha zase funguje.

Chce to malé proudy(řádově kolem 500uA-1mA) a hlídat napětí. Nabíjení trvá i několik dní. Když je někdo větší drsňák, může proudy zvětšit a dobu zkrátit.
V tom Amáru byl myslím i mechanický rozpínač pro případ nafouknutí.

Uživatelský avatar
Medwen
Příspěvky: 48
Registrován: 06 zář 2009, 02:00

#11 Příspěvek od Medwen »

Ale ta co sem postoval vyse je primo nabijeci.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec. V těch baterkách na Kliku (Ferm - Osram) je LIR2032 a nabíjí se zdrojem napětí. Napětí se stabilizuje tranzistorem za pomocí zenerky..

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#13 Příspěvek od kevin_mitnick »

Ad1: Lithiove knoflikove aku s oznacenim LiR se pouzivaji treba v LED svitilnach s klikou a dynamem. Pro jejich nabijeni se hodi prakticky kazda konstrukce nabijecky na lithiove akumulatory co se vali po netu. Doporucuji zacit treba tady: http://hw.cz/teorieapraxe/dokumentace/a ... atory.html

Ad2: Primarni lithiove clanky typu CR lze malym proudem skutecne regenerovat. Idealni je, kdyz necekame na uplne vybiti a clanek se regeneruje treba v trech ctvrtinach zivotnosti proudem kolem 0,5 - 1mA. Na tenhle proud je ale potreba jit s napetim treba az k 5V kvuli vnitrnimu odporu clanku.
Dneska to uz je pasee, lithiove clanky jsou na kazdem rohu skutecne za par slupek, ale taky jeste pamatuju na dobu, kdy mi CR2032 do ovladace k centralnimu zamykani auta nosil kamos z Reichu jako kontraband a ja to pak menil reznikum v ovladackach k jejich mercedesum...

Uživatelský avatar
Medwen
Příspěvky: 48
Registrován: 06 zář 2009, 02:00

#14 Příspěvek od Medwen »

Jinak u toho nabijeciho clanku ma nabijeni skoncit pri kolika V?? Tady jsem nasel nabijecku akorat by se musel upravit ten delic. http://www.elektronikacz.ic.cz/Data/nab ... terii.html

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#15 Příspěvek od kevin_mitnick »

Medwen píše:Jinak u toho nabijeciho clanku ma nabijeni skoncit pri kolika V??
Projdi si text na HW serveru na ktery odkazuju v mem predchozim prispevku a dovis se vse co potrebujes.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“