Doladění f oscilátoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

Doladění f oscilátoru

#1 Příspěvek od Skay »

Poradil by mi někdo jak by se dala doladit frekvence u 4MHz krystalu ? Hledal jsem celé zapojení s teplotní kompenzací atd. Také jsem našel, že se to řeší jednoduše přidáním kapacitního trimru k jednomu z kondenzátorů krystalu. Jakou hodnotu trimru bych měl zvolit a jaký bude laditelný rozsah ?
Ještě jen tak okrajově. Jaký je rozdíl mezi krystalovým oscilátorem a krystalovým rezonátorem ? :oops:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

Re: Doladění f oscilátoru

#2 Příspěvek od Andrea »

Skay píše:Jaký je rozdíl mezi krystalovým oscilátorem a krystalovým rezonátorem ? :oops:
Asi jako mezi tranzistorovým zesilovačem a tranzistorem. :)

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#3 Příspěvek od jasin »

Možnost rozladění krystalu se liší pro různá zapojení oscilátorů. Pokud píšeš o kondech u krystalu jde patrně o oscilátor s hradlem. Tam půjde ladění max o stovky Hz.
Ve vhodném zapojení (s tranzistorem) se dá 4 MHz krystal tahat o jednotky kHz. Pouze ve speciálním zapojení (s více stejnými krystaly) jde dosáhnout ladění krystalu 4 MHz až o několik desítek kHz.
To vše při přijatelné stabilitě kmitočtu.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Skay »

Bude to krystal připojený přímo na procesor PIC. Jde mi hlavně o dlouhodobou stabilitu kmitočtu. Bude to měřit čas.
Proto bych potřeboval mít možnost jak to na čítači doladit na přesnou frekvenci.
Vlastně ani nevím s jakou tolerancí se krystaly vyrábí. Takže nevím zdali mi bude stačit rozladit o pár set Hz nebo bude potřeba většího ladění.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#5 Příspěvek od Atlan »

Co skusiť použit hodinovy kristal 32Khz bude na tom zo stabilitou predpokladam lepsie.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Skay »

Je to krystal u procesoru tedy jeho frekvence určuje i délku instrukčního cyklu. Tedy jeho frekvenci už nějak měnit nemůžu. Jen potřebuju aby to měřilo přesně

Uživatelský avatar
kony2807
Příspěvky: 305
Registrován: 29 črc 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od kony2807 »

TMR1 u větších osmibitových mívá možnost připojit samostatný 32kHz krystal - právě pro použití jako časová reference.
Měřit přesně čas bez přerušení zároveň s obsluhou jiných periferií je téměř nemožné dobře odladit .
________________________________
"Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí." K.Čapek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Bez termostatu se pro vysokou přesnost měření neobejdeš. A nebo přijímat normálový kmitočet z éteru.

Uživatelský avatar
kony2807
Příspěvky: 305
Registrován: 29 črc 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od kony2807 »

Pokud by šlo o hodiny, nebo případně diář/kalednář, používám jako referenci toto : http://www.maxim-ic.com/datasheet/index.mvp/id/4627 .
________________________________
"Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí." K.Čapek

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#10 Příspěvek od Atlan »

NApiš aky tip PIcka maš ? RTC je dobry napad ale tazatel este k tomu nedosiel možno casom. Zvysenie kmitočtu sa zaopoji do serie kondenzator male kapacity (jednotky pikofaradov) pre znizenie kmiotčtu v serii s kristalom cievka radovo 1uH.

Počitaj stym že to bude chvilu trvať kým to nastaviš, možnostou je aj v kladanie NOP v preruseni. Ale to zavisi od toho kolko ti to robi rozdielu.

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#11 Příspěvek od bohumilfulin »

Pokud se jedna o milisekundy, tak to 4 MHZ budes muset ladit nejenom frekvenci oscilatora ale i programove smycky.

Pokud resis presnost oscilatora a tu pak budes delit nejakym citacem unvitr MCU tak mozna nastavis citacem presne 4MHz, ale vzdy to bude pri prave te teplote a casove to bude ujizdet stejne.
To neni chyba, to je vlastnost.

presnejsi: jak jiz bylo receno pouzit referenci z eteru nebo rubidiovy normal,...

Ale nezapomen stejne i stemito normaly budes musel ladit program. Pokud tam bude jeste obcerstvovani nejakeho displeje,... Ja to jednou delal a malem se mi uvarila hlava nez jsem zjistil co vsechno melo vliv na presnost a to byly tisiciny na 24MHz.

Takze bez poradneho citace se neobejdes. Myslim poradnyho, ne citac v multimemtru nebo home made s PIC.

Odhaduji ze po techto prispevcich presnost prestanes resit. Tak jako vetsina a budes se tvarit ze ti to na ty tisiciny fakt meri. Tak jako ta vetsina.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

Na takové věci se snad používají hw čítače v procesoru a pak nějaké občerstvování displeje nemá na přesnost vliv.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#13 Příspěvek od FERYACT »

Použiješ li termostat budeš třeba 10 minut čekat než začneš přesně měřit.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“