Provedení akce po rozepnutí spínače

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tominosik
Příspěvky: 20
Registrován: 29 led 2011, 01:00

Provedení akce po rozepnutí spínače

#1 Příspěvek od tominosik »

Zdravím všechny rádce v mém problému.

Hodlám se věnovat Geocachingu a napadlo mě, že by nálezce krabičky byl odměněn ještě navíc nějakou akcí po otevření krabičky. Mám na mysli například rozezvučení repráčku s famfárou, nebo aspoň zablikání ledky. No a ptám se, jak zajistit, aby se tato akce provedla po rozepnutí spínače. Tedy když nálezce otevře nalezenou krabičku a rozepne tak spínač.

Našel jsem podobné řešení, ale přijde mi docela složité. Nenapadne vás něco jednoduššího?

Taky předem říkám, že jsem poměrně začátečník, takže pomalu na mě. ;)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Možná se ještě dají sehnat medaile za hrdinství a odvahu, které mají dole páku s odpruženým plíškem: vložíš kapslík, natáhneš plíšek a zaklopíš páku.
Pak stačí, aby medaili někdo zdvihl - páka se vyklopí, plíšek praští do kapslíku a o efektní dárek máš postaráno. Měl bys tam ale myslet na zásobu kapslíků, protože je pak nutné použít nový.
Vlastně: prodávají se ještě kapslíky?


Nějak totiž neruzumím tomu, proč musí být spínač celou dobu sepnutý. Nebylo by lepší, kdyby ho víko drželo rozepnutý a obvod se zapojil až po sejmutí víčka?

Uživatelský avatar
tominosik
Příspěvky: 20
Registrován: 29 led 2011, 01:00

#3 Příspěvek od tominosik »

No to by samozřejmě bylo jednodušší, ale na tohle mě nenapadla konstrukce... Zkusím sem namalovat tu mou konstrukci a možná časem přijdu já, nebo vy na lepší. :)

Uživatelský avatar
tominosik
Příspěvky: 20
Registrován: 29 led 2011, 01:00

#4 Příspěvek od tominosik »

Takže takhle nějak jsem to vymyslel já...
Přílohy
geo.png
(34.65 KiB) Staženo 29 x
Naposledy upravil(a) tominosik dne 29 čer 2011, 20:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Tak použij rozpínací kontakt (nebo použij mikrospínač, většina jich má přepínací kontakt, a zapoj ten, který je v klidu sepnutý) a umísti ho tak, aby držel víčkem stlačený, tedy vypnutý.
Nebo existuje i ta možnost, že použiješ elektrolyt, tak 100uF/6V nebo větší kapacitu, zapojíš ho na středový kontakt přepínače.
Dokud bude víčko zavřené, bude elektrolyt připojený k baterii, ta ho bude udržovat nabitý a naformovaný. Svodový proud při tomto napětí nebude větší, než spotřeba hodin s krokovým motorkem, takže alkalinky tužkovky tak vydrží i rok a něco.
Když se víčko zvedne, odpojí kontakt nabitý elektrolyt od baterie a připojí ho k samobudicímu piezoreproduktorku, vybije ho do něj, a ten si kvikne nebo dokňourá (podle kapacity elektrolytu).

Uživatelský avatar
tominosik
Příspěvky: 20
Registrován: 29 led 2011, 01:00

#6 Příspěvek od tominosik »

Teď mě napadlo: co tak použít jazýčkový magnetický spínač? Funguje tak, že se sepne při přiblížení, nebo oddálení magnetu?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Dělají se spínací i rozpínací, ale i to jde oblbnout - pod spínací kontakt dáš magnet, který ho drží sepnutý, nad něj druhý magnet, natočený tak, aby rozepnul. Když dáš jeden z magnetů o kousek dál, jazýček sepne.

Uživatelský avatar
tominosik
Příspěvky: 20
Registrován: 29 led 2011, 01:00

#8 Příspěvek od tominosik »

Tak to by bylo asi nejméně bolestivé řešení, že? :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

No, u telefonů s rotační číselnicí jsme takto upravený jazýček používali ke zkratování kontaktu ki v číselnici. Dokud se na skříňku nepřiložil ve správném místě ten správný magnet, nikdo si žádné číslo nevytočil, protože kontakt byl zkratovaný a nepřerušoval (bez magnetu si zavolal jen ten, kdo to číslo stíhal vyťukat vidlicovým přepínačem, ale takových ani tehdy po světě moc neběhalo).
Ostatní funkce telefonu zůstaly nedotčené.

Uživatelský avatar
tominosik
Příspěvky: 20
Registrován: 29 led 2011, 01:00

#10 Příspěvek od tominosik »

Jojo, díky. Už to mám v hlavě.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#11 Příspěvek od tomasjedno »

Hill píše:...bez magnetu si zavolal jen ten, kdo to číslo stíhal vyťukat vidlicovým přepínačem, ale takových ani tehdy po světě moc neběhalo...
Umím. Na vojně jsem měl spoustu času to trénovat na bakeliťáku se zaplombovanou číselnicí :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Bať. Nebyls sám kdo takhle oj*bával erár... Lebo je to už promlčený, můžu se přiznat k témuž...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#13 Příspěvek od Yarda1 »

EKKAR píše:Nebyls sám kdo takhle oj*bával erár...
Na vojně, tam co jsem sloužil, byla manuální ústředna. Telefonisti co tam sloužili (a jejich dobří kamarádi) si mohli zadarmo zavolat domů - objednali si meziměstský hovor u poštovní spojovatelky: "Půjč mi (třeba Humenné).." a spojovatelka věděla, že ten hovor nemá účtovat.
Vyťukání čísla na vidlici zase není takové umění.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Ale když se vrátím k tématu - rozhodně bych nějakou podobnou "nástrahu" do geocachingové schránky nezapojoval tak, aby se aktivovala ROZEPNUTÍM spínače - už jen proto, že sepnutý kontakt předpokládá určitý klidový proud, který i když minimálně, tak přece jen neustále vyčerpává napájecí zdroj - nebudeme přece předpokládat, že někdo napojí takovou schránku na poklady na fotovoltaický panel nebo dokonce na rozvodnou síť. Většina mikrospínačů je trojvývodová a fungují převážně jako přepínač, takže lze najít kontakty, které jsou při stlačení rozepnuté a při uvolnění se sepnou - a na tento pár zapojit dané "pištidlo" nebo podobnou věc. Sám jsem na podobném principu před několika lety "spáchal" ozvučenou dětskou pokladničku - vhozená mince propojila pružné strunové kontakty umístěné střídavě po stranách kanálku pro minci tak, že se v klidu nemohly dotýkat. kovová a samozřejmě vodivá mince je zkratovala, čímž spustila CMOSový časovač 555 a ten svým výstupem aktivoval hudební modul z vykuchaného "ozvučeného" blahopřání. I zde byla funkce aktivovaná SEPNUTÍM kontaktů - klidový odběr CMOS 555 ve funkci čekajícího monostabilního KO (časovače délky melodie) úspěšně konvergoval k nule...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“