Schema na zdroj 6V/10A, nebo info..

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zdenekv
Příspěvky: 4
Registrován: 26 zář 2010, 02:00

Schema na zdroj 6V/10A, nebo info..

#1 Příspěvek od zdenekv »

Prosím o radu ,potřebuji zdroj 6V/10A na motorek pro vrtačku 4.8V Bosch.
Zdroj 7805 a KD503 padá,TR mam 20V/10A a C.40000F.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Použij AT nebo ATX zdroj z PC. Dává 5V a hodně ampér (20 i víc). To bude na tu vrtačku stačit.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Zdroj k PC bez úpravy fungovat asi nebude. Pravděpodobně bude vypínat přepěťová ochrana na nezatížené 12V větvi. Nebo možná bude vypínat i nadproudová ochrana, protože kdoví, kolik si motorek vezme při rozjezdu nebo při velké zátěži.

Nejjednoduší zdroj je vhodně namotaný transformátor a usměrňovač(s chladičem). Nic víc. Mělo by to chodit.

Pokud máš trafo na 20V a chceš na to jít vědecky, pak musíš použít nějaký spínaný zdroj, jinak to bude topení. Třeba s využitím IO L4970. Ale je to trochu drahá sranda a snad neudělá prsk.
http://www.ges.cz/cz/l4970a-GES05001049.html
http://www.ges.cz/sheets/l/l4970.pdf

Narazil jsem na podobný problém. Našel jsem vyhozený Aku šroubovák BOSCH 3,6V, který neměl baterky. Zkusil jsem ho napájet ze zdroje do 3A a zastavím ho rukou. Šroubovák chce mnohem větší proud. Tak jsem vzal zkusmo silnější trafo a usměrňovač , nastavil přibližně vhodné napětí a už to jelo a mělo to sílu. Pak jsem to zase odložil, ale to sem nepatří. Uvnitř je normální modelářský motorek asi tak řady RE-380.

Takže pokud bys to chtěl elektricky jednoduše, rozeber trafo 20V a udělej odbočku nebo ho přemotej stejným drátem třeba dvojmo, aby dávalo nějakých 7V. Optimální z hlediska ztrát na diodách by bylo vinutí s vyvedeným středem a uzlový usměrňovač.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Copak já osobně jsem traf hafo navinul , ale pro člověka , který tuto činnost nikdy nedělal a nemá na to vercajk to není dobrá cesta . Zvláště dnes , kdy jsou trafa čím dál více slepená , jo dříve když se plechy po demontáži prvních kusů rozsypaly ... Spínané zdroje jako staromilec moc nemusím , ale vzhledem k silnému výskytu těchto legrací kolem popelnic bych také doporučil ten PCzdroj . Do AT bych tedy nešel , jedině ATX . Poznáš podle výstupního konektoru . Třeba takto http://sopotniceeu.emartinka.cz/default ... ku=8092910

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#5 Příspěvek od milous2 »

Jak píše PavelFF,PC AT/ATX bez úpravy asi né,ale po úpravě dle DANYK vrtačky fungují bez problému. Mám dvě: jedna na 3,6V a druhá 7,2V.
Vyzkoušeno na pěti upravených AT a vše OK.

Uživatelský avatar
ufero
Příspěvky: 48
Registrován: 24 črc 2010, 02:00
Bydliště: ST

#6 Příspěvek od ufero »

Souhlasím s milous2 - též odzkoušeno bez úprav, jen +5V zatíženo trvale žárovkou 12V/21W z auta.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Jindra2 »


Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

ufero píše:Souhlasím s milous2 - též odzkoušeno bez úprav, jen +5V zatíženo trvale žárovkou 12V/21W z auta.
to zdenekv: Tak nějak. Jestli máš starý zdroj od PC a nechce se ti do něj zasahovat, tak bude nejspíš stačit zatížit tou žárovkou větev +12V. Pak můžeš z výstupu +5V tahat 15A bez obav. Ta pomocná zátěž se může zmenšit nebo zvětšit podle potřeby.
Je to sice mírně neekonomické, ale zase si k tomu vrtání můžeš svítit. :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Na tento ucel su lepsie starsie ATX zdroje, pretoze maju najsilnejsiu spatnu vazbu z 5V. Novsie zdroje maju najsilnejsiu z 12V (pretoze od P4 sa zacal procesor napajat z 12V vetvy).

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“