Tesla 816A- problém s balancí na koncovém stupni

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ovecka
Příspěvky: 55
Registrován: 29 zář 2007, 02:00
Bydliště: Kroměřížsko

#16 Příspěvek od ovecka »

Ivan_Ryger na to kápl, vypadá to na vadný "hovňák" C919 který je v sérii s R935, zksuím vyměnit a uvidím,jak se to bude chovat. Ano pajosku pochopil jsi to správně, ale potenciometr jsem čistil jako první věc :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

A co vidíš na osciloskopu připojeném na výstup (vstup bez signálu), když rozhodíš balanci?
Dovíme se to konečně?

Uživatelský avatar
ovecka
Příspěvky: 55
Registrován: 29 zář 2007, 02:00
Bydliště: Kroměřížsko

#18 Příspěvek od ovecka »

0,5V/dílek
Přílohy
oscilo.jpg
(219.9 KiB) Staženo 181 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

ovecka píše:Ivan_Ryger na to kápl, vypadá to na vadný "hovňák" C919 který je v sérii s R935...
Ano, hlavně jsi velmi nepozorný, protože jsem ti už na začátku vysvětloval pojem Boucherotův člen, o kterém jsi dosud neslyšel.
masar píše:Boucherotův člen je RC člen C919/R935....
Při jeho poruše hrozí nestabilita zesilovače na vysokých kmitočtech.
A to co vidíš na tom osciloskopu je vf kmitání. Abys zjistil, o jakou frekvenci se jedná, musíš nastavit vhodný kmitočet a synchronizaci časové základny.
Pokud ovšem na to tvůj osciloskop stačí.
Naposledy upravil(a) masar dne 01 črc 2011, 20:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ovecka
Příspěvky: 55
Registrován: 29 zář 2007, 02:00
Bydliště: Kroměřížsko

#20 Příspěvek od ovecka »

masar: tak to se omlouvám, nějakým způsobem jsem si C919 zaměnil za C917 :oops:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

Nic se neděje, hlavně, jest-li jsi na to "kápl" ty.( :?: )

Uživatelský avatar
ovecka
Příspěvky: 55
Registrován: 29 zář 2007, 02:00
Bydliště: Kroměřížsko

#22 Příspěvek od ovecka »

Po dlouhé době zase zdravím, po několikaterým měření jsem čirou náhodou kápl na závadu. Tou byl nový vyměněný ale prasklý kondík C909 se kterým jsem pohl a celý se rozdrobil :D . Takže už je po kmitání a zesík je OK. A všem samozřejmě díky za rady ;)

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#23 Příspěvek od pepik9 »

T_816A - uložte si, bude brzy smazáno.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#24 Příspěvek od sinclair »

Devět obrázků .bmp a skoro 90M? Jste normální?

Dobrotivý Bože, Ty to vidíš a hříšníky jistě potrestáš!
To se se tady opravdu nenašel nikdo, kdo by tomu chlapci řekl, že než vůbec začne tento přijímač opravovat, tak že je nezbytně zapotřebí okamžitě vyházet všechny hovňáky řady TC180 a žluté svitky řady TC235-237 a vyměnit je za odpovídající hodnoty z řady TC205-209, případně TC215-219, červené Iskry, hnědočervené MPTr96, polystyreny TGL38159, maďarské polystyreny C242...Fakt se nikdo nenašel??

Totiž - pokud tohle uděláte, tedy komplet výměnu toho svinstva ještě před "opravou", je vysoce pravděpodobné, že se přijímač "opraví sám" - opravdu.
Značná část závad totiž padá na vrub nejen elektrolytům TE002-006, zvaným "zelenina", popřípadě zvolna vysychajícím, špatně těsnícím malým průměrům elytů axiální řady TE980-992, ALE také z velké části skutečně otřesnému svodu rozpraskaných hovňáků, popřípadně rozpadajících se a vlhnoucích TC235.

Postup, který popisuji, není mnou vždy odsuzovaný, řádně jebnutý postup opravy, zvaný obecně "měnírna součástek" - prostě se mění jedna "podezřelá součástka" po druhé, až se na závadu po značných výdajích za materiál nakonec přijde.
Tahle výměna, o které píši výše, to je čistokrevně preventivně-ofenzivní opatření proti zavlékání dalších neznámých chorob, virů, bakterií a nepřístojného chování do jinak celkem slušného přijímače.
Bohužel se ale v Tesle Bratislava u tohoto přijímače stalo to, co už mnohokrát předtím, aniž by se někdo sebeméně poučil - na spoustu důležitých míst v přijímači z mně neznámých důvodů osadili neskutečný hnůj.
Přitom ale Tesla Orava, další slovenský podnik, který měl dík prezidentu federace Husákovi protekci, už dávno a běžně používal polyesterové, polystyrenové i polystyrolové svitky /Iskra, REMIX, vše od RFT-TGL, občas ERO, později i TC205-209/ a koneckonců i slušné radiální elektrolyty TGL38928 /černé a bleděmodré radiály i axiály z NDR/, případně bleděmodré Iskry.
Nechápu, proč přijímač třídy HiFi, ne zrovna nejlevnější, osazovali takovým hnojem. Ještě v přijímačích 813A-814A se vyskytovaly na některých pozicích germaniové tranzistory!!
Když už i Rusáci kroutili hlavami nad praskajícími TC180 v exportovaných zařízeních, tak to už je co říct, protože měli sami kilo másla na hlavě za svoje papírové a MP svitky. Rusákům sic svitky nepraskaly, neboť je měli rozmařile v hliníkové trubce a ještě zalité epoxidem, nicméně svod chytaly nejméně stejný, ne-li ještě větší. Myslím ty v hliníkové trubce, co jsou na fotce, osazovali je ještě v 80. letech do televizorů zcela běžně.

Tak zapamatovat pro příště: než se pustím do skutečné opravy čehokoli staršího 20 let, kde se ještě vyskytují výše uvedené typy svitků jako kumulace průserovosti - tak bez diskusí typu "tam by ještě vydržel, tam to nevadí" apod. - okamžitě povyměňovat za tytéž hodnoty v kvalitním provedení.
Ušetříte si tak velkou spoustu trápení.
Přílohy
svitky rusaky.jpg
(48.09 KiB) Staženo 72 x
Naposledy upravil(a) sinclair dne 27 lis 2017, 14:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#25 Příspěvek od Robert18 »

Ahoj,

věděl by někdo co za typ potenciometrů je osazený v tomto rádiu ?
Byl jsem osloven zda bych je nesehnal, případně vyměnil, ale rádio ještě nemám nastole a nevím co tam patří. Měly by tam snad být tahové celoplastové s dvěma odbočkami.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#26 Příspěvek od elektrosvit »

Ano, jsou tam tahové z produkce NDR. Hlasitost 47k se třemi odbočkami, hloubky a výšky 100k bez odboček a vyvážení 22k taky bez odboček. Potenciometr hlasitosti by měl být logaritmický, ostatní by měly být lineární. Dneska se budou těžko shánět. Viz obrázek.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#27 Příspěvek od sinclair »

Elektrosvite, i ten poťák hlasitosti je lineární. Je "logaritmizován" odbočkami.
Stejně je tomu u otočných enderáckých potů v 810-814A, v 637A Sextet, v B73 a na pozici hlasitosti v AZS215-218 a odvozených NZC s těmito zesilovači.
V AZS218 to odflákli místo fyziologie třemi odpory, stejně tak u posuvného TP656/H v AZS220.
Teď si nejsem úplně jist, ale myslím, že tytéž enderácké posuvné poty jsou i v přijímači 635A Soprán. Ale nepamatuju si už hodnoty.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#28 Příspěvek od elektrosvit »

No právě tady jsem si nebyl jistý. Díval jsem se do dokumentace Tebou uvedených přijímačů a je v tom trochu zmatek: V dokumentaci k 810A i k Sextetu je v seznamu ND uvedeno, že je ten potenciometr logaritmický. Ve schématu k 814A je zas uvedeno N, tedy lineární. Tak nevím, asi tam mají chyby. V Sopránu je stejný 47k s odbočkami od hlasitosti a 22k od vyvážení, ostatní hodnoty jsou jiné (hloubky i výšky 47k), vše lineární. Takže máš pravdu, sinclaire.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#29 Příspěvek od sinclair »

Já na ten bordel v dokumentaci moc nehledím - mám je všecky změřené.
V dobách jejich výroby byl ještě pořád problém s rozumným souběhem u logaritmických a nejen u nás. Bylo i pro RFT mnohem jednodušší udělat tři odbočky na lineáru, než udělat logaritmický třeba jen s jednou, ale rozumným souběhem drah.
Viz třeba TP289, bez výběru se sotva jde dostat pod 3dB, anebo jde o výrobní náhodu, že se v jednom poťáku sešly úplnou náhodou dvě skoro stejné dráhy. Takové náhody pak hrdě ostraváci značili na zadním víčku "2dB" :D
Ještě větší hrůzy předváděly se souběhem i lineární TP283. Je to jeden z důvodů, proč je Bratislava u lepších věcí nerada používala. Vráblím to bylo u AZS/NZC na korekcích u prdele a taky souběh korekcí tak vypadá.
A ta G-E nechutnost na balanci u AZS/NZC, jako následek ušetření dvou KC a pár odporů, tak to už je úplné zoufalství.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#30 Příspěvek od Robert18 »

Díky za odpovědi,

jen jsem nepochopil zda jsou jednoduché, nebo tandemové.

http://hadex.cz/_20potenctah-potenciometry-tahove/

Něco z těchto by tam nešlo? chtělo by to číslo, protože tady se zas moc nepíše o odbočkách.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“