Čím nahradit bezolovnatý cín Sn97Cu3?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Čím nahradit bezolovnatý cín Sn97Cu3?

#1 Příspěvek od kybler »

Zdravím všechny,
jak tak sleduju, postupně mizí z trhu můj oblíbený cín Sn97Cu3, nevíte o nějakém jiném bezolovu s co nejpodobnějšími parametry, kterej nebude hrudkovat a bude mít podobnou vzlínavost? Pájku se stříbrem jsem zkoušel a nic moc.
Díky.
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Proboha, jaké má tahle slitina výhody???
Proti SnPb žádné a proti SnAgCu... ?

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kybler »

SnPb - každýho věc, ale když to držím v ruce každej den minimálně hodinu čistýho času, tak jedovatost řeším.

SnAgCu - SnCu je podstatně levnější, větší množství mědi zlepšuje smáčivost a nežere hroty.
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Já cín držím v ruce (na špuli, za plast) většinou déle než hodinu denně a dokud bude Sn60Pb, tak ho držet budu, protože bezolovo považuji za buzeraci a ne olovnatou pájku za nebezpečí. BTW v rtuť v zářivkách a olovo v autobaterkách EU zjevně netrápí....
Michal

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kybler »

Jasný, jak jsem psal - každýho věc.
Nemá někdo vyzkoušenou směs Sn96.5Ag3Cu0.5? Narazil jsem na levnou půlkilovku typ SAC305, jestli to nebude hrudkovat. Díky
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#6 Příspěvek od yakl »

Olovnatá bieloba je vraj ešte bielejšia ako zinková bieloba a používala sa na rovnaký účel. Možno v starých stavbách je len schovaná pod vrstvou novšej farby. Dokonca ju ženy používali, ako púder na tvár. Iste je olovo jedovaté, o tom nemôže byť pochýb, ale v spájke je podľa mňa nenahraditeľné. Spájkovanie "bezolovom" vypadá tak, ako keby som zrazu zabudol spájkovať a prehrial každý spoj. A po roku, po dvoch...... Škoda hovoriť, ako taký spoj vypadá po čase.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

kybler píše:Zdravím všechny,
jak tak sleduju, postupně mizí z trhu můj oblíbený cín Sn97Cu3, nevíte o nějakém jiném bezolovu s co nejpodobnějšími parametry, kterej nebude hrudkovat a bude mít podobnou vzlínavost? Pájku se stříbrem jsem zkoušel a nic moc.
Díky.
Co ten tvůj oblíbený dělá časem na mědi ? Ono je lepší hrudkovatět, než že ti to za dva roky upadne celé v kuse.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od AmarokCZ »

"Jedovatost" olova nemá smysl řešit, protože anorganické olovo se kůží do těla prakticky nedostává, naproti tomu je třeba od rtuť, která se v poslední době v našem okolí díky EU množí.
Doma jsem měl vzorky bezolovnatých sraček, byly to Sn97Cu3, Sn99.3Cu0.7, Sn95.5Ag3.8Cu0.7 a hodnotil bych je jako sračka, sračka a sračka.
Dokud bude možnost sehnat Sn60Pb38Cu2 tak bezolovo nikdy nechci !!!

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od kybler »

2Sendyx:
Nestěžuju si, když se mi po 5ti letech sem tam něco vrátí (vesměs s jinou závadou), spoje drží perfektně, vypadají úplně stejně, jako ty od výrobce, takže ani není poznat, že to někdo opravoval. A že by mi něco upadlo? Pájím ručně, ne narychlo vlnou, takže se mi to ještě nestalo.

Ale je pravda, že někteří výrobci používají směsi, který nejdou pořádně ani odsát, proto se ptám, abych se takovým vyhnul obloukem.

2AmarokCZ:
Kdybys měl pořádněj hrot, tak nebudeš muset bejt tak sprostej, hroty pro bezolovo se daj sehnat i na ERSku :D
Když všechno selže, přečti návod.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od AmarokCZ »

kybler: teď jsi mě fakt pobavil ... "hroty pro bezolovo", ty seš asi fakt mimo :-D :roll:

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

S hroty pro bezolovo uplne mimo neni, diky vyssi teplote hrot vice trpi a tak vyrobci zacali delat kvuli bezolovu hroty kvalitnejsi, pripadne i s durazem na lepsi vedeni tepla a presnejsi mereni teploty. Byl jsem v zacatcich bezolovnateho silenstvi na prednasce od JBC a odnesl jsem si poznatek, ze je treba se tomu vyhybat, jak to jde, coz praxe jen potvrzuje :-)
Michal

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od kybler »

Například tento:
Obrázek

Ale prosím zpět k tématu, díky.
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Habesan »

A co jedovatost samotného cínu?
Používám Sn95.5Ag3.8Cu0.7 a jde to v pohodě, jen toho tavidla to chce víc. A co rakovina ze spáleného tavidla?

Já nejsem fanatický zastánce ani odpůrce, ani olova ani bezolova, vyberu si prostě to, co mi na danou desku přijde vhodnější, a jde mi to s obojím. To, že je hrot vhodný pro bezolovo ještě neznamená, že je nevhodný pro olovo...
Ale vyhýbám se tomu abych je míchal, před tím sem byl varován.
Naposledy upravil(a) Habesan dne 11 črc 2011, 15:53, celkem upraveno 1 x.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od AmarokCZ »

kybler: evidentně nechápeš! Sebelepším hrotem nezlepšíš mizerné fyzikální vlastnosti bezolovnatého cínu - to je to, co jsem myslel.
S odsáváním byl problém u všem vzorků, co jsem měl (oproti bezolovu), nejlepší budeš mít si nabrat nějaké vzorky a zkusit, co ti vyhovuje, protože jak je vidět někteří jsou dobrodruzi a bezolovo jim nevadí a někteří nedají zase dopustit na olovo.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#15 Příspěvek od kokun »

Bezolovo v telkách považuju jen za obyčejné kurvítko :cry:

To, že se olovo odbourává z benzinu a ohánějí se ekologií, ještě chápu. Ono, utrhnout si jablko ze stromu (vedle cesty) - je dnes možná na pováženou.
Ale - olovnaté pájky se v elektro(nice) používají už nejméně 100 let - doposud úspěšně a hl. bezproblémově.
To, že někdo nyní zavádí bezolovo (a ohání se tou "ekologií"), je podle mně blbost a pravým důvodem bude: právě ta limitovaná životnost výrobků (díky rozpadajícím se spojům) => kur*vítko :!: :?: :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Poradna“