Motor z pračky, jak zapojit

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Moskvin
Příspěvky: 2
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

Motor z pračky, jak zapojit

#1 Příspěvek od Moskvin »

Dobrý den,
obdžel jsem motor z pračky - výrobce motoru SOLE.

Rád bych ho zprovoznil, ale mám problém:
Z motoru vede 6 vývodů: 2 ze statoru, 2 z rotoru a 2 pravděpodobně pro měření otáček. Motor má na štítku údaj že je na 220-240 V.

Zkusil jsem spojit stator a rotor do série - motor funguje, ale za chvíli ze z něj začně valit uhlíkový popel.

Ptám se proto, zda někdo z vás má s tímto motorem zkušenosti a neví, jestli na něj třeba byl zapojen nějaký předřazený odpor či podobně.

Foto motoru:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#2 Příspěvek od mirosne »

Odpor nebol žiadny zaradený,akurát tam bola regulácia otáčok.Popozeraj staršie vlákna,tuším,že sa to už niekde riešilo.(pozri aj bíla technika)
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Sériový motor se jak známo neprovozuje nezatížený, neb otáčky rostou nade všechny meze, tedy až na mez, kdy něco nevydrží. V pračce je motor zpětnovazebně řízen prostřednictvím fázové regulace. Pokud plánuješ motor použít na pohon nějaké jakž takž konstatní zátěže, půjde to jen tou fázovou regulací i bez zpětné vazby z tacha, alternativně třeba přes regulační trafo. Naprázdno se bude trochu točit i na 12 nebo 24 V.
Michal

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#4 Příspěvek od passion »

Dá sa niečo také použiť na malú (napríklad vodnú) elektráreň?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od AmarokCZ »

Dá se to zapojit jako derivační dynamo, ovšem co z toho poleze je ve hvězdách ... :wink:

Uživatelský avatar
Moskvin
Příspěvky: 2
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#6 Příspěvek od Moskvin »

Díky moc za radu,
myslel jsem že štítkový údaj se vztahuje na samotný motor, bez omezení produ regulátorem.

Regulační transformátor kupuvat nehodlám (regulaci otáček nepotřebuju), ale nakonec jsem našel v garáži nějaké 250W tlumivky, a po zapojení motoru s nimi je vše bez problémů - točí se dost rychle, ale nehoří :).

Ještě jednou díky za info

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#7 Příspěvek od bastliar »

Len mierne odbočím
Samozrejme, že otáčky motora ( 14000 ) vedú ku enormnému opotrebeniu uhlíkov, to je prvé čo si preveriť pri skorých problémoch s funkciou práčky, jej motora.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“