Mosfety IRF2807 v měniči 24V/230V

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
djkennny
Příspěvky: 32
Registrován: 12 črc 2011, 02:00
Bydliště: Vrchlabí

Mosfety IRF2807 v měniči 24V/230V

#1 Příspěvek od djkennny »

Ahoj, mam před sebou čínský měnič 24V/230V 600W sinus. Je to nějaká levná hračka, ale fungoval dobře. Při zapnutí na vstupu shořela pojistka 60A a mosfet tranzistory IRF2807. Po změření jsem zjistil, že vstup (24V) je ve zkratu. Tak jsem tranzistory vyletoval a nic jiného jsem tam nenašel. Tak řešim zda objednat ty stejné, nebo jestli by byla možnost nahradit jiným (lepším).

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

Dal bych tam ty samé, proud i odpor mají dobrý, lepších MOSFETů moc není, navíc když je to čína, tak to mohly být padělky s horšími parametry.

Uživatelský avatar
djkennny
Příspěvky: 32
Registrován: 12 črc 2011, 02:00
Bydliště: Vrchlabí

#3 Příspěvek od djkennny »

OK. děkuji za odpověď, jdu objednat a uvidíme :-)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Jestli tam nějaký řídicí obvod ty tranzistory blbě řídí, tak se klidně může stát, že po zapájení nových budeš celý postup opakovat.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Alebo aj ked bol dobry, uz moze byt odpaleny.

Uživatelský avatar
djkennny
Příspěvky: 32
Registrován: 12 črc 2011, 02:00
Bydliště: Vrchlabí

#6 Příspěvek od djkennny »

To bych ty mosfety musel nějak změřit, ale už jsem je objednal, tak uvidíme. Když to bude stejné, tak to asi vemu a hodim do popelnice, protože řídící obvod tranzitorů je pro mě už trochu moc. Když jsem na vstupu 24v přeletoval pojistku, tak vyhořela hned, jak jsem se dotkl svorkama baterie a v klidovém stavu to bylo stale ve zkratu, takže by to na tranzistory odpovídalo.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#7 Příspěvek od Philip_Fry »

Hm anebo to taky může být něco úplně jiného. Tos ty FETy jen prostě vyletoval a vyhodil, aniž bys zjistil, jestli je problém opravdu v nich?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od workhard »

V takovýchto měničích lze poškozené fety poznat i pouhým okem 8-)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Habesan »

Jsou to VŠECHNY...

U spousty zařízení se dá zkontrolovat správnost průběhů, i když jsou tranzistory odpojené od buzení.
U složitějších měničů je potřeba nalhat mu, že všchny měřené hodnoty jsou takové jaké očekává, pak se uklidní a dává celkem rozumné pulzy, které se dají měřit.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#10 Příspěvek od Philip_Fry »

workhard píše:V takovýchto měničích lze poškozené fety poznat i pouhým okem 8-)
To třeba za určitých okolností ano, ale co nějaké další závady? :)

Uživatelský avatar
djkennny
Příspěvky: 32
Registrován: 12 črc 2011, 02:00
Bydliště: Vrchlabí

#11 Příspěvek od djkennny »

Ty mosfety sem otestoval postupem, ktery jsem nasel, ale nezda se me to uplne 100%. Podle postupu jsem ale zjistil, ze jsou prorazene. Takze vymenim a uvidim. Kdyz to nepujde, tak bude problem nekde jinde.

Uživatelský avatar
djkennny
Příspěvky: 32
Registrován: 12 črc 2011, 02:00
Bydliště: Vrchlabí

#12 Příspěvek od djkennny »

Tak mosfety namontovány a vše ok. Jenom nechápu proč odešly. Je možné že sem měl připojenej spotřebič, zaplej měnič a připojil jsem 24V. Mohl by to být důvod? Spotřebič tam byla LCD televize.

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#13 Příspěvek od medulin »

Pravděpodobně přepěťová špička. Většina těch trapézových a obdélníkových měničů nesnese na výstupu indukčnost:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=45548
Pokud má LCD na vstupu nějakou tlumivku nebo filtr tak se prorazil MOSFET na výstupu http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... ve_497.gif a vzal sebou i to ostatní. Ale taky to mohla být jen vada a nebo už byl načnutý.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#14 Příspěvek od PeteBurns »

V jeho prípade to muselo byť niečo inšie, jemu odišli FET-y na primári, nie na výstupe, najčastejšia príčina ich odchodu je bud výkonové preťaženie, kedy jeden z nich odíde a často odídu aj dalšie, alebo studeňáky v budení alebo celkovo problém v ich budení, potom odchádzajú častejšie zdanlivo bez príčiny...ťažko povedať čo bol jeho problém...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“