Navod jak prerobit AT PC zdroj pre autoradio 12v

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#31 Příspěvek od Andrea »

V žádným zdroji nebude DTC na zem, je tam minimálně soft start, ale i pře/pod/pěťové ochrany.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#32 Příspěvek od paveltl »

Andreo máš pravdu že v žádným PC zdroji nebude DTC na zem, zmátlo mì to že v datasheetu je nakresleno u jinýho použití uzemnìné. Mám tu to co jsem vykreslil z minulýho zdroje a schválnì jsem si rozebral poslední AT co tu mám abych se podíval i do nìj. V obou zapojeních je na nì zapojen soft start a ochrana, ale netroufnu si øíci jaká. V prvním pøípadì je to trafo s primárem zapojeným do série s hlavním trafem (takže snad mìøí proud protékající do primáru) a v tom druhým je to další vinutí na budícím trafu pro výkonové FETy.
Ale tìhhle obvodù si vùbec nevšímám pøi pøestavdì, ty tam musí být a nevidím dùvod je mìnit. Nemají žádnou spojitost s výstupním napìtím, stejnì jako to pøevodní trafo a další vìci kolem TL494 a konstuktér asi dobøe vìdìl proè to tam dává.
Pak je tam ještì obvod Power Good zavedený do 3 (C.I.), ten vždycky vyøatím a bìží to i bez nìj.

V obou zdrojích je pár vstupù 15/16 nepoužit, 15 na Vref, 16 na zem.
A oba zdroje hlídají výstupní napìtí pøes pár vstupù 1/2, pøièemž na 2 je dìliè a na 1 je zavedeno mìøené napìtí.

Nechci se s tenou hádat kdo tomu víc rozumí, nejspíš ty, ale poøád si trvám na svém že staèí vyházet vše okolo nepotøebných napìtí (nenapsal jsem vše okolo TL494) a pøepoèítat si dìliè zavedený do vstupu 1 k svému užitku.

Edit: PS: pøedpokládám že tohle je tvoje práce
http://home.zcu.cz/~ronesova/index.php?menuitem=smps

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#33 Příspěvek od breta1 »

paveltl
V datašítech myslím číst trochu umím, funkci TL494 také trochu chápu, zkus si také něco o tom více přečíst a u více zdrojů prostudovat, jak fungují ochrany. A začni právě kolem PIN4.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od CZJKP1 »

Už na ty upravy zdrojů se*u. Dnes- jeden odpálený, dvakrát dotknutí se fázového vodiče na vstupní svorce!!! :D Naštěstí jsem nesmrtelný, krom toho už mam prevenci od 5ti let :D..
Myslím že jsou všechny tydle upravy podvody... Stejně jakmile se přeruší vazba, zafunguje ochrana at je tam TL, UC, DBL, KA nebo 200* !! Jediná možná úprava je prostě vytáhnout všechny ty vstupy vem a mít jen ty tři napětí..Maximálně dát rezistor na větev 5V. Já na větvi 5ti voltů celou dobu nic neměl, dnes jsem na ní připojil větrák, který má sloužit tak trochu jako zátěž...Točí se jak zpomalejen film, aspoň to nedělá rachot...

V tom zdroji co jsem odpálil (doslova, dočerna) desku jsem využil alespoň kastli, nainstaloval jsem do ní zesilovač, ze zbytku euridiky, nalezeného před lety v kontajneru, v pytly, s odpatkami ze stavby (takže skřínka byla zničená, vše od malty a vápna apod... to už se vyhodilo kdysi) šasí bylo jakš takš, ladíčák měl zkrat. Tak proto jen ten zesík.....A vypadá to hezky :)..

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#35 Příspěvek od vicious »

CZJKP1:dá sa to, dneska som sa zavrtal do ďalšieho zdroja Frontier MPA-88XX, 200Watový. Vykonal som úpravu ako som popisoval predtým (ten trimer a rezistor k +12V) no tentoraz po pripojení záťaže len cuklo s vetrákom a vypol sa. Tak som na to išiel metódou pokus omyl a nakoniec sa mi podarilo dosiahnuť stav keď pripojím záťaž (2x21W/12V) a funguje to tak jak má. A pointa: odstránil som rezistory k +5V, združený pre -5 a -12V (v pavoukovej schéme http://pavouk.org/hw/atxps.html R27 a 28 ) a zenerku vedúcu od +12V k ďalšiemu odstránenému R. (tu sa už schéma odlišuje).
Doplnenie:
Keby niekto upravoval konkrétny zdroj MPA 88XX tak sa odstráni R16, R31 a R30 - tri nad sebou sú, potom ZD1 no a úprava prvotná to je odstránenie R21 a 22 (paralelene sú) a nahradia sa trimrom 10k, R23 sa odstráni - k vetve +5V a R24 sa len vymení za 30k (lebo už je pripojený k +12V)

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#36 Příspěvek od vicious »

Dneska sa mi podarilo úspešne odstaviť obvod ochrán HA17339 (LM339 - štvornásobný OZ). V prílohe je obkreslená schéma zapojenia v noname AT 200W zdroji. Zase som upravil snímanie +5V a +12V známym spôsobom - od pinu 1 KA7500 k zemi rezistor odstránený a nahradený trimrom 10k. Od pinu 1 rezistor k +5V odstránený bez náhrady a k +12V tiež od pinu 1 nahradený 30k. V takomto stave sa zdroj síce rozbehol s minimálnou záťažou no po väčšom zaťažení vypínal. Postupne som vyraďoval R19 (k hl. trafu) - bez efektu, D24 (k pomocnému trafu)-bez efektu a napokon D19 k pinu 4 KA7500 - už frčí. Pre vysvetlenie schémy: PG pavergúd, +5V pripojené k vetve +5V, vývody 3 a 12 napájanie obvodu, šípky T5 - vývody pripojené k tranzistoru nejakému (vývody som neanalyzoval - ani to není nutné), číslovanie súčiastok pre vlastnú potrebu.
Přílohy
lm339.jpg
(46.21 KiB) Staženo 101 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#37 Příspěvek od Andrea »

Teď ten výstup zkus vyzkratovat, co z toho zdroje zbyde.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#38 Příspěvek od vicious »

Takéto veci zámerne nerobím, to nechám na náhodu, každopádne D24 aj R19 som pripojil naspäť a zdroj stále funguje teda stačí mať odpojenú len tu diódu D19 od 4. vývodu KA7500(ostatné súčiastky patriace k tomuto vývodu som nerušal). Inač čo som pospioval úpravu toho predch. zdroja, tak po takejto úprave aj po skrate +12V s GND nabehol znova.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#39 Příspěvek od milous2 »

Zdravim.
Pro vicious :když odstavit 393 nebo 339 tak úplně, takle to nechápu?Proč by tam měl IO zůstávat? Funkci ochran asi už neplní a zdroj běží i bez něj a korektně.Pravdu má Andrea,že pokud zdroj zkratneš tak je vymalováno.Nechat to na náhodu je alibismus.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#40 Příspěvek od vicious »

No skúšal som odstavovať ten obvod tak že som mu odpojil napájanie no zdroj sa zapol iba nezaťažený po pripojení žiaroviek sa hneď vypol.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#41 Příspěvek od milous2 »

Upravený AT utáhne žárovek tolik kolik snese trafíčko,tranzistory,dioda na výstupu,plošný spoj,tlumivka,pojistka a to by asi stačilo,už tam toho moc nezbývá. A nevypne se.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#42 Příspěvek od ok1hga »

pozor na žárovky !
za studena má vlákno nízký odpor !

ten můj upravovaný zdroj má rychlou proudovou pojistku a když tam zapojím 12V/55W tak zdroj ihned vypne.
Když tam ale zapojím elektronicky řízenou zátěž, tak se proud postupně zvětšuje a zdroj vypíná při až 28A !
Naprázdno mám na výstupu 13,7V a při zatížení 25A napětí spadne asi o 0,1V.
Když dám výstup nakrátko, třeba šroubovákem, tak to zajiskří a zdroj okamžitě vypne a znova nenaběhne.
Musím ho vypnout vypínačem, nechat vybít kondíky a znovu zapnout.
Když ho zapínám sítí se zapojenou studenou žárovkou naběhne normálně, ale když ji odpojím ze svorek zaplého zdroje a znovu zapnu již studenou, zase to vypadne . . . .

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#43 Příspěvek od milous2 »

Ty žárovky(halogenky) můžu vyndat z mrazáku když mi jich nebude líto a zdroj nespadne.To nechme stranou. Jen kdy se tu už ukáže návod jak ten zdroj ochránit před tím šroubovákem? Žárovka bude mět odpor, třebas malý,ale šroubovák ať teda uhoří,ale neveme sebou celý zdroj, nebo ať vypne ta ochrana,ale je potřeba už něco dělat a to schéma ochrany uvolnit. A vo ,vo tom to je.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#44 Příspěvek od rnbw »

No stacilo by tu ochranu neodstranovat, ale upravit.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#45 Příspěvek od milous2 »

Je to stále dokola. Teď ale doopravdy. Jak by ta ochrana vypadala v praxi?Co přiletovat k té "SLAVNÉ" čtvrté nožičce IO 494 ? mbw Ty to víš,tak to dej.Nebuď labuť.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“