Multimetr od Vietnamců, měření DC proudu

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

Multimetr od Vietnamců, měření DC proudu

#1 Příspěvek od Vojta7 »

Koupil jsem si u Vietnamců tento multimetr:

Obrázek

a potřeboval bych ho nějak upravit, aby šel měřit i DC proud (DCA). Nevíte někdo, jak na to, aby potom se zobrazovaly správné hodnoty?

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Abys mohl měřit stejnosměrné proudy obepnutím vodiče těmi kleštěmi, tak tento měřák určitě upravit nepůjde.

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#3 Příspěvek od Vojta7 »

A čím tedy měřit proudy do 100A DC? Třeba tenhle to umí, ale na mne je moc drahý :(

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od breta1 »

Ten tvůj vietnamský měřák má proudové trafo, takže DC trafem nelze měřit. Ty dražší využívají Hallův jev a umí jak DC, tak AC.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od GeorgeB »

No většina klešťových ampérmetrů měřící DC jsou za cenu přes 1000kč. U Hadexu jsem našel za 950kč http://www.hadex.cz/infoPage.asp?action=R166 ale co je to zač netuším. Já používám Metru PK150.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

Z toho vietnamca použi mechaniku.
Externý zdroj prúdu do 1000 závitovej cievhy nasunutej do klieští bude riadiť halová sonda na nulovú intenzitu magnetického poľa, ktorá bude zopnutá medzi čeľusťami. To je kompenzačná metóda.
Jednoduchšie je merať intenzitu halovou sondou, ktorá dá na výstup hodnoty úmerné prúdu(intenzite mg. poľa). Také sondy sú drahé.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

procesor píše:Jednoduchšie je merať intenzitu halovou sondou, ktorá dá na výstup hodnoty úmerné prúdu(intenzite mg. poľa).
Při použití (fero)magnetického obvodu je to metoda, kvůli hysterezi/remanenci a nelinearitě, prakticky nepoužitelná.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#8 Příspěvek od FERYACT »

Pro ampérmetry do 50Hz se používají pro kleště
výhradně feromagnetické materiály složené z plechů.
Měřící transformátory proudu i napětí mají třídu přesnosti
srovnatelnou s přesností multimetrů.Dosahují i 0,2 třídy.
Remanence,hysterie,nelinearita prakticky nevadí.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

Protože proudové trafo s (téměř) zkratovaným sekundárem má (téměř) nulové sycení. :roll:

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

Andrea píše:, prakticky nepoužitelná.
vzduchová medzera, alebo jadroz feroprášku to nespraví ? V digi elektromeroch sa s napíleným O jadrom a hall sondou meria trueRMS prúd v rozsahu pár mA až sto A.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Ale to jsou střídavé elektroměry, ne? Tam je střední hodnota proudu 0 a ta mezera to může dostatečně linearizovat.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#12 Příspěvek od procesor »

No výkon sa počíta možno z 200 a via vzoriek na periódu a aj keď je stredná hodnota nulová musí byť chyba každého vzorkovania veľmi malá v celom rozsahu prúdov.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

Tak je to nějaký super jádro bez hystereze nebo nevim. Ale když jsem si s měřením ss proudů trafem před lety hrála, tak tam ta hystereze a remanence u metody bez kompenzace na nulový tok dost vadila.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Tady k tomu výtvoru jsem měl násuvný modul, který umožnil použití tohoto měřidla jako 500V megmetu pochybné kvality

Uživatelský avatar
makino
Příspěvky: 254
Registrován: 20 dub 2008, 02:00

#15 Příspěvek od makino »

Základ práce s elektrikou je meranie, a na prístroj z ping-pong predajne by som sa vôbec nespoliehal , hlavne nie pri vysokých prúdoch a meraní v sieti. Ušetrené peniaze minieš na liečenie alebo kar.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“