Rele - napeti

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#16 Příspěvek od Eleman »

Nejdřív napiš jak velký bude proudový odběr z těch 16-ti voltů. Bez toho se nehneme dál.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
BMAJTZ
Příspěvky: 36
Registrován: 03 úno 2011, 01:00

#17 Příspěvek od BMAJTZ »

|Tak budu tim napajet vstupy kontroleru krokoveho motoru CD30x od Microconu

http://www.microcon.cz/pdf2011/02-04.pdf

Pisou tam 0,24V (7mA) funguje i na 16V ktere pouzivam ja. Napajim to adapterem ktery je DC nestabilizovany a ma nejak 16V/850mA.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#18 Příspěvek od Eleman »

Hmmm, jak jsem si všimnul, tak relé máš už koupený. Pořiď ješte tranzistor, diodu a dva odpory, zapoj to podle obrázku, který jsem sem dal a bude to nejjednodušší.
Jenom jsem pořád nepochopil jak to všechno bude zapojený. Hoď jsem alespoň zjednodušené schema. A ještě pro jistotu: Jaká bude četnost (frekvence) spínání těch 16-ti voltů?
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
BMAJTZ
Příspěvky: 36
Registrován: 03 úno 2011, 01:00

#19 Příspěvek od BMAJTZ »

S tim rele mas sice recht to je fakt, jenomze podle tveho zapojeni potrebuju jeste dalsi podpurny zdroj 5V (100mA) a to uz se docela komplikuje. Kdyz se na to vybodnu uplne a zapojim nove jenom optoclen ktery budu spinat 5 volty a na vystupu bych mel tech 16 tak by to bylo jednodussi. Takze mi z toho vychazi ze se na ty rele muzu vybodnout a udelat to proste jenom s tim optoclenem. Rychlost spinani nic moc max jednou za sekundu. To rele jsem chtel pouzit hlavne kvuli tomu ze to melo byt jednoduche zapojit spinaci napeti zapojit spinane napeti a hotovo, pac k tomu optoclenu se dala koupit i patice na DIN listu a nechtel jsem se s tim stvat.


Jinak tak jak to bylo mysleno je na obrazku. Pridal jsem tam i zapojeni toho optoclenu jak si asi myslim ze by to melo byt kdyztak me oprav, budu vdecen.
Přílohy
z2.png
(33.43 KiB) Staženo 62 x

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#20 Příspěvek od frantajetel11 »

Na to ti stačí ten optočlen samotnej - dyť ta CD30.. má galvanicky oddělený vstupy. Akorát budeš ten výstup mít obráceně - při 5V na vstupu bude na výstupu 0 a při 0 vst. 16 V výstup, ale to snad půjde softwérově otočit. A když ne tak ještě jeden PNP tranzistor.

Uživatelský avatar
BMAJTZ
Příspěvky: 36
Registrován: 03 úno 2011, 01:00

#21 Příspěvek od BMAJTZ »

frantajetel11> Mno ted uz to vim taky, ale jak jsem rikal chrtel jsem se hlavne vyhnout konstruovani cehokoli. Muzes mi prosimte rict jaky typ toho optoclenu si mam vzit? Pls vyber nejaky z toho gme.cz vsude to je furt 50-60mA tak aby to ficelo i na tom ADC

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#22 Příspěvek od Eleman »

Vzhledem k tomu, že z těch 16-ti voltů je napájen i samotný motor, mám pocit, že to samotným optronem nepůjde a bude potřeba ho proudově posílit tranzistorem. Takže budeš muset stejně něco konstruovat Ale třeba Franta na něco přijde.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#23 Příspěvek od Andrea »

Už se tu podobná věc řešila jednou, také byl problém pochopit, co chce vlastně BMAJTZ spínat.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#24 Příspěvek od frantajetel11 »

No já to chápu tak, že tím chce spínat ten galvanicky oddělenej vstup CD30x... potom nemusí nic posilovat. Potom ten optočlen může bejt prakticky jakejkoliv. Akorát že to bude mít společný napájení s motorem - to nevim jestli nebude vadit tý CD30x...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#25 Příspěvek od masar »

Může to zapojit takto:
:wink:
Pokud je na CD30x vstupní dioda včetně předřadného odporu pro 24V, pak je třeba odstranit R2.
No ale pokud by na cd30x byla ta vstupní dioda k dispozici bez předřadného odporu, pak nevím, proč ji nespínat přímo z ADC přes předřadný odpor 470Ohmu. :?:
Přílohy
spínání krokového motoru.png
(7.55 KiB) Staženo 73 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“