Spinani LED dennich svetel

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bubaaak
Příspěvky: 14
Registrován: 11 kvě 2009, 02:00

Spinani LED dennich svetel

#1 Příspěvek od Bubaaak »

Zdravim, znamy si kdysi kupoval na auto LED svetla pro denni sviceni , ted mu u toho odesla krabicka ktera to spina, bohuzel je to zality takze se neda vykreslit schema a je na me abych navrhnul neco co bude fungoivat stejne, tj. pri privedeni napeti (zapnuti klicku) , LED se maji rozsvitit , a kdyz se zapnou svetla - na druhy vstup se privede napeti , LED maji zhsnout. Jediny co me napadlo je 4049 a z jejiho vystupu bych spinal nejakej FET , ale kdyby mel nekdo lepsi napad, sem s nim. Dik

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od Philip_Fry »

Nejjednodušší řešení je vzít relé, jeden konec cívky pověsit na klíček, druhý konec na obrysová světla. V případě, že zapneš klíček a budou zhasnutá světla, relé sepne (okruh se uzavře přes vlákna žárovek). Jakmile rozsvítíš světla, relé odpadne. Možná bych ještě do série s cívkou dal nějakou diodu, aby to celé nefungovalo i obráceně (tj. relé sepnuté při vypnutém klíčku a zapnutých světlech).

Uživatelský avatar
Jessy
Příspěvky: 87
Registrován: 29 dub 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Jessy »

Tá krabička ale určite riešila aj ochranu proti nap. špičkám, inak ti LED v aute dlho nevydržia (najviac dostávajú zabrať ak štartuješ so zap. svetlami)

Uživatelský avatar
miso09031
Příspěvky: 13
Registrován: 10 čer 2010, 02:00

#4 Příspěvek od miso09031 »

Jessy píše:Tá krabička ale určite riešila aj ochranu proti nap. špičkám, inak ti LED v aute dlho nevydržia (najviac dostávajú zabrať ak štartuješ so zap. svetlami)
akoze tie led sa nicia ked startujes s tymi ledkovymi svetlami?

Uživatelský avatar
Jessy
Příspěvky: 87
Registrován: 29 dub 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Jessy »

Hej, väčš. LED býva citlivá na nap. špičky. Je tu toho o tom celkom dosť, skús pohľadať.

Uživatelský avatar
alesak1188
Příspěvky: 64
Registrován: 28 črc 2011, 02:00

#6 Příspěvek od alesak1188 »

Bubaaak píše:Zdravim, znamy si kdysi kupoval na auto LED svetla pro denni sviceni , ted mu u toho odesla krabicka ktera to spina, bohuzel je to zality takze se neda vykreslit schema a je na me abych navrhnul neco co bude fungoivat stejne, tj. pri privedeni napeti (zapnuti klicku) , LED se maji rozsvitit , a kdyz se zapnou svetla - na druhy vstup se privede napeti , LED maji zhsnout. Jediny co me napadlo je 4049 a z jejiho vystupu bych spinal nejakej FET , ale kdyby mel nekdo lepsi napad, sem s nim. Dik
Ahoj, tak tuto věc jsem vyřešil tímto automatickým spínačem, který sepne na základě zvýšení palubního napětí. http://stualarm.cz/produkt/se080-modul- ... ni-svetel/ nějaký napětový špičky jsem neřešil, jelikož to při startování ještě nesvítí, ale určitě by tam šel pro jistotu vrazit nějaký odpor ne? Ale to už je na tobě, jak jsem četl něco o tom oproti mě víš. Jo takhle mi ty světla fungujou už pře rok. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“