Tesla Limba 4252U, vodorovné pruhy přes obrazovku

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od otakarv »

jakubrosler píše:
otakarv píše:Každá jedná předvolba se dá přepnout na IV-V pásmo,jako i na I.pásmo nebo na III.pásmo.
Mýlíš se, u této tlačítkové soupravy je pro každé tlačítko dané pásmo. 1., 2., 5. a 6. tlačítko je pro III. pásmo, 3. a 4. je pro IV. - V. pásmo a 7. je pro I. - II. pásmo
Eleman Ti to jasně napsal jak se to má přepnout :roll: .

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#47 Příspěvek od Eleman »

Teď jsem na to přišel, to schema od otakara je pro tuner mínusák a pro tvoji Limbu je nepoužitelný, protože obvody tlačítek tuneru a ladicího napětí jsou zapojeny jinak.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#48 Příspěvek od jakubrosler »

otakarv píše: Eleman Ti to jasně napsal jak se to má přepnout :roll: .
Pardon, to jsem přehlédl :oops:
Ale proč je na tom nepřipojenym středu nejméně 12V?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#49 Příspěvek od kokun »

jakubrosler píše:
otakarv píše:Každá jedná předvolba se dá přepnout na IV-V pásmo,jako i na I.pásmo nebo na III.pásmo.
:!: :!: :!: :!: :!:

Mýlíš se, u této tlačítkové soupravy je pro každé tlačítko dané pásmo. 1., 2., 5. a 6. tlačítko je pro III. pásmo, 3. a 4. je pro IV. - V. pásmo a 7. je pro I. - II. pásmo
A nejsi tak náhodou pomýlený Ty?
Anebo chceš přesvědčovat všechny "staré kok*oty", že neumějí přepnout předvolbu na telce (které opravovali v době, když "s Tebou ještě táta ochcával ploty" ?) 8O :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#50 Příspěvek od Eleman »

Tady: http://dokumentace2.tym.cz/2/javorina.pdf máš schema, včetně kompletní dokumentace a popisu jak přepínat pásma a ladit, které odpovídá tvojí Limbě. Tak to nejdřív prostuduj a pak budeme pokračovat, ať neztrácíme čas a nervy prkotinama. :wink:
Naposledy upravil(a) Eleman dne 24 srp 2011, 20:52, celkem upraveno 1 x.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#51 Příspěvek od jakubrosler »

kokun píše:A nejsi tak náhodou pomýlený Ty?
Ano, byl jsem, omlouvám se. :oops:
Eleman píše:Tady: http://dokumentace2.tym.cz/2/javorina.pdf máš schema které odpovídá tvojí Limbě.
Děkuji za schéma.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#52 Příspěvek od fredis »

NO, na mě to dělá dojem, že na schématu od otakarav je volič KOMBI :lol:

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#53 Příspěvek od Eleman »

Jo máš pravdu, blbě jsem koukal (vstupy jsou z boku ne shora). Ve všech dokumentacích, které jsem na netu našel pro Limbu a Salermo je namalován tuner KOMBI. Jakubrosler tam má plusák a tomu odpovídá třeba schema Javoriny. Když oni do těch televizí tenkrát cpali co bylo zrovna po ruce.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#54 Příspěvek od jakubrosler »

Děkuji vám všem za dnešní porci nervů, zítra zkusím ten ladící vstup na tuneru ladit pomocí jiného, nezávislého potenciometru připojenému mezi 27,5V a 0V a uvidím.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#55 Příspěvek od Eleman »

Ladění externím potenciometrem bude přiliš hrubé, navíc je třeba mít správně přepnuto pásmo. Vždyť se všechno dá naměřit v původním zapojení.
Už jsi prověřil správné přepínání pásem, jak jsem tě již několikrát nabádal? Na straně 5 dokumentace je tabulka. Na příslušném pinu pro pásmo tuneru musí být 12V, na zbylých dvou musí být vždy 0V (pokud není, je vadný tuner, nebo je závada v tlačítkách - svod v přepínači pásem).
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#56 Příspěvek od kokun »

Ale vyzkoušet to může - samozřejmě za předpokladu, že alespoň na UHF pásmu bude mít napáj. napětí +12V :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#57 Příspěvek od fredis »

Pokud má správná ostatní napájecí napětí, tak si může sepnout potřebné pásmo a na UL voliče píchne vnější zdroj a normálně proladí .

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#58 Příspěvek od jakubrosler »

No mně pořád uniká, jak může být na středu těch potenciometrů v dolní krajní poloze 11,6V. Dneska už tam nepůjdu, ale myslím si, že přepínání pásem více odpovídá tomu původnímu schématu ze stránek HRČS, protože tam jsou 3 přepínací kontakty, ale jistý si tím nejsem, kouknu na to zítra.
Samozřejmě jestli to budu ladit tím externím potenciometrem, pásmo si pohlídám. Podle mého neodborného odočního odhadu to pásma alespoň nějakým způsobem přepíná, protože to "zrní pokaždý jinak". Ještě to proměřím.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#59 Příspěvek od fredis »

Na jednom konci lad pot je +-30V, druhý konec je na potenciálu země!, takže 0V. Z běžce, tj střed děliče bereš U ladicí. Pokud je v jedné krajní poloze na lp 30V a v drohé cca 12V, nemůže být ukostřen, tak jak má být!!!!

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#60 Příspěvek od jakubrosler »

Ukostřený to je, už jsem to měřil třikrát. Jakkoliv se to zdá nepravděpodobný, bude asi nějaká závada v tom potenciometru. Přepínání pásem jsem měřil a je v pořádku. Zkusil jsem to teda na externí potenciometr a ladil a nakonec naladil. Zvuk jde perfektně, ale obraz asi nesynchronizuje horizontálně. Na obrazovce se objevují vodorovné pruhy, které jsou na jedné straně o trošku níž a jejich odstín se průběžně mění. Zkoušel jsem měnit PCF802, C311, diody D18 a D19 jsou podle měření OK.
Na kolektoru T15 je 20V, na emitoru 17,5V, na katodě PCF802 je 3,7V, u pentody je na g1 -20V, na g2 230V, na anodě 160V. Můžete mi, prosím, poradit, jak s tímhle novým problémem a co mám dělat s těmi ladícími potenciometry?

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“