Sled - rotácia fáz

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bibibo
Příspěvky: 20
Registrován: 30 srp 2011, 02:00

Sled - rotácia fáz

#1 Příspěvek od bibibo »

Potreboval by som radu od odborníkov. Aký je rozdiel medzi sledom fáz a rotácou fáz ? Mám totiž nasledujúci problém. Mám trojfázové zariadenie a pri jeho napájaní je potrebné dodržať sled fáz. Toto meriam takou staršou vadozkou s dútnavkou. Problém je v tom, že pred týmto zariadením je meracie relé, ktoré meria sled fáz a pri zlom slede, prehodí stykač medzi sebou fázy L2 a L3. A teraz ten problém. Ak pripojím napätie so zlým sledom fáz, tak sa na moment cca 0,5 sekúnd objavý na vstupe toho zariadenia na niektorých fázach, vysoké napätie cca 400 VAC medzi L a N. Zariadenie mi vyhodí chybu a skolabuje.

Myslite, že je dostatočné pri slom slede fáz prehadzovať medzi sebou iba L2 a L3 ?

Ešte ma napadlo, že či pri pripojení napätia so zlým sledom sa toto napätie na niekoľko milisekúnd pripojí na zariadenie a až po následnom vyhodnotení zlého sledu (neviem koľko toto môže trvať) sa prepnú stykače a prehodial L2 s L3. Nemôže sa tam pri tomto prepínaní niečo naindukovať ? Už som v koncoch.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

To tvoje zariadenie zapni až potom, čo to meracie relé nastaví správny sled fáz.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#3 Příspěvek od dj_rizek »

co to je za zahadny zarizeni ze nesmis prehodit faze?

Uživatelský avatar
bibibo
Příspěvky: 20
Registrován: 30 srp 2011, 02:00

#4 Příspěvek od bibibo »

Je to záložný zdroj. Nemôžem to zapnúť až po prehodení. V podstate nehladám riešenie ako to vyriešiť, ale hľadám odpoveď prečo to nastane.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

Podle mne, pokud z nějakého důvodu není potřeba zachovat přesné pořadí L, L2, L3 tak jak to pouštějí do vedení v elektrárně by mělo stačit přehodit jen dvě z fází a tu třetí nechat zapojenou (pokud zařízení nehlídá jestli je napětí na všech fázích) - máte schema jak se to přepíná? Proč se při přepínání krátce objeví na fázi napětí 400V bych hledal v zapojení těch stykačů. Případně jestli v přívodu napájení není zapojen odrušovací člen s kondenzátory které při přepínání zůstanou nabité (špičkové napětí na fázi je kolem 400V - pokud vím).

Uživatelský avatar
bibibo
Příspěvky: 20
Registrován: 30 srp 2011, 02:00

#6 Příspěvek od bibibo »

....
Naposledy upravil(a) bibibo dne 31 srp 2011, 11:19, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#7 Příspěvek od dj_rizek »

Mel jsi otevreny to kontrolni fazovy rele?Na tom obrazku je naznaceno ze v tom rele jsou pohyblivy kontakty ale taky by tam mel bejt nejakej vyhodnocovaci obvod,aby nebyl problem v nem.

Nevim vypada to ze poradi fazi se meni kuli dodrzeni poradi fazi pri normalnim napajeni ze site a pak pri rezimu UPS,jelikoz je 3 fazova tak aby se nestalo ze se pripadnej motor netocil obracene.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

Jak napsal procesor, zapínej zařízení se zpožděním - buď ručně nebo blokovat přívod ovládání L1 - svorka 11 kontaktem relé se zpožděným přítahem. Ve stykačích bych chybu nehledal, indukční špičky rozhodně nedrží napětí 0,5 vteřiny, spíš je příčina v napájeném zařízení. Je celá tato sestava originální zařízení ? Tipl bych že ne, jistě by byl tento stav nějak technicky vyřešen. Je vhodné zkontrolovat to měřící relé jestli vlivem vlastní poruchy nemá opožděný přítah.
Naposledy upravil(a) Achab dne 30 srp 2011, 15:52, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

Zajímavé je, že se ta UPSka a síť nemusí nijak fázovat.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

Předpokládal jsem že jde o točivé soustrojí vybavené elektronikou, u elektronického měniče snad fázování nemá smysl :?:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Proč ne? To je snad úplně jedno, jak se ty tři sinusovky vyrobí. A pokud mi něco vyrábí 3 sinusovky a já tam čvachnu stykačem jiné tři sinusovky, tak by měly být v soufázi, jinak budou lítat blesky, pouhé dodržení sledu fází nestačí.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Jasně, ale pokud jsem pochopil tak v tomto případě je kontrolován pouze sled fází a nejde o paralelní chod dvou zdrojů - to by byl potřeba spíš automatický rychlofázovač ( synchrostat).

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

Aha, no já vlastně nevím, co že to má dělat, ani co je to synchrostat, tak už šoupu nohama. :oops:

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#14 Příspěvek od Achab »

Fázovače slouží při spínání dvou zdrojů střídavé soustavy do paralelního chodu. Sleduje rozdíl fázového posunu mezi vektory napětí sítě a zdroje který se má připojit. Jakmile se vektory blíží k bodu synchronismu, vydá povel k sepnutí. Další podmínky fázování jsou: stejný sled fází, shodný kmitočet a napětí. Dtto je rychlofázovač, pouze má konstantní dobu předstihu zapínacího povelu. Synchronoskop pouze sleduje fázový posun a kmitočet, výsledek indikuje ručička a sepnutí se provádí ručně. Synchrostat - v hantýrce fázovač.
K dotazovnému zařízení: schéma UPS je vzhůru nohama ale je tam psáno - vstup 3×230V ?, výstup 1×240V ? 19Ah ?, jaksi pořád nechápu k čemu dodržovat ten sled fází :?:
Naposledy upravil(a) Achab dne 30 srp 2011, 17:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Andrea píše:Proč ne? To je snad úplně jedno, jak se ty tři sinusovky vyrobí. A pokud mi něco vyrábí 3 sinusovky a já tam čvachnu stykačem jiné tři sinusovky, tak by měly být v soufázi, jinak budou lítat blesky, pouhé dodržení sledu fází nestačí.
Ono kolikrát ani toto nestačí, aby se starej roztřepanej motorgenerátor chytil. Musela se třeba hlídat i změna kmitočtu v závislosti na čase, jinak se stávalo, že zrovna motor trošku poposkočil a jističe lítaly jak vlaštovky. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“