Program "Hodiny"

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lounge
Příspěvky: 21
Registrován: 08 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Morava

Program "Hodiny"

#1 Příspěvek od lounge »

Moc prosím hodného člověka znalého programování PIC, jestli by mně nepředělal program pro hodiny s PIC 16F628A z 4displeje LED se společnou katodou na společnou anodu.Jsou to jenom hodiny minuta a hodina, nic složitého (kromě mě).
Děkuji
Přílohy
hodiny_v_2p02.asm
(14.71 KiB) Staženo 205 x

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

To dokážeš i sám, v závěru programu přepsat nuly na jedničky a naopak (celkem 11 řádků):

Kód: Vybrat vše

c_err      movlw   B'11111101'
...
...
numxe0     movlw   B'00000011'
...
...
...
...
numxe9     movlw   B'00001001'
...

Uživatelský avatar
lounge
Příspěvky: 21
Registrován: 08 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Morava

#3 Příspěvek od lounge »

To je nastavování portu B, kam půjdou jednotlivé katody. Ale co port A -ovládání společných anod-RA0-RA3? Jde o multiplex.
Raději přidám i původní schemátko s displejem se společnými katodami.
Přílohy
Jednoduché hodiny.jpg
(129.11 KiB) Staženo 391 x

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

No vidíš, dělám se chytřejší než jsem. Tak ve smyčce "main" bude ještě třeba invertovat bity b3b2b1b0 v instrukcích movlw B'1111xxxx'.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#5 Příspěvek od Banda »

Na tom schématu jsou chyby v hodnotách součástek a jejich umístění.
To zas nějaký "programátor" něco naprogramoval, ale základy elektroniky mu chybí. Škoda mluvit. Odkaz na originální zapojení (autora) by nebyl?

Uživatelský avatar
kuto
Příspěvky: 62
Registrován: 14 led 2009, 01:00

#6 Příspěvek od kuto »

Bude to menit jas podle toho co tam bude svitit za cislo, ty omezovaci odpory dej ke kazdymu segmentu a ne do tech spolecnych.

Uživatelský avatar
lounge
Příspěvky: 21
Registrován: 08 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Morava

#7 Příspěvek od lounge »

Autor Miroslav Cina mail miroslav.cina@t-online.de. Schema a popis je uveřejněný v Praktická elektronika A Radio 01/2010 str.30.
Pokud se tyka jasu, má to částečně programově kompenzované nastavením času zobrazování pri 1 na polovinu.
Které chyby kromě zablokování stabilizátoru kondama 100n v součástkách máš na mysli?

Uživatelský avatar
kuto
Příspěvky: 62
Registrován: 14 led 2009, 01:00

#8 Příspěvek od kuto »

A neni jednodussi tam dat o 3 odpory vic a nesrat se s kompenzacema v programu? Kdysi by nam za tohle mistr odborneho vycviku snizil znamku. Jsem si jistej, ze bys nasel lepsi konstrukce na hodiny.
A ty chyby? ja tam vidim treba prehozeny kondiky u toho stabilizatoru. Od kdy se dava pred nej 100u a za nej 1000u? Dalsi vec je, ze ty displeje jsou na 20mA a ty do nich pustis necelych 15 mA (a to prehanim, nepocitam ubytek napeti na tom segmentu) a jeste v multiplexu pro vic segmentu. Jak moc si myslis ze to bude svitit?
Ze neco "nejak" funguje, jeste neznamena ze je to udelany spravne :) Bych si tipnul ze to autor vubec ani nezkousel, jak je dnes pri publikaci zapojeni bezne.

Uživatelský avatar
lounge
Příspěvky: 21
Registrován: 08 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Morava

#9 Příspěvek od lounge »

Tak jsem všechno zvládnul, dokonce jsem se naučil programovat, displej svítí naprosto perfektně i při denním světle, takže teorie ne vždy odpovídá skutečnosti, že jo?
Jestli má někdo zájem, pošlu hex soubor a nové schema pro displej se společnými anodami.

Uživatelský avatar
roja
Příspěvky: 4
Registrován: 18 bře 2013, 01:00

#10 Příspěvek od roja »

Dobrý den, před časem jsem si vyhlídnul ke stavbě hodiny z AR PE 01/2010. Objednal jsem součástky, ale omylem místo segmentovek se společnou katodou jsem objednal segmentovky se spol. anodou. Po hledání jak na to, jsem se dostal až k tomuto váknu. Kontaktoval jsem lounge přes PM (neodpovídá), tak prosím někoho, kdo získal od něho jím nabízené soubory (hex a schéma pro displej), aby se o ně podělil. Děkuji

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“