Wattmetr z OBI -

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Wattmetr z OBI -

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Zdravím. Následující téma otevírám zde, protože závada na výše uvedeném přístroji se projevila v části, která je součástí i LED žárovek a třeba digitálních spínacích hodin..
Ale pěkne popořadě:

Měl jsem na opravu wattmetr snad z OBI, nebo Hornbachu.
Příznaky poruchy:
neměří napětí ani proud. Nereaguje při zapojení do sítě, displej funguje. je ale v režimu, jako když není v síti.
Původně měl letět do koše, ale jen tak z hecu jsem zkusil najít závadu a opravit ji. Povedlo se.
Na "silové desce" je bočník a předřadný obvody pro měření napětí a napájecí obvod. Bočník je napojen na operák. kousek od operáku byla 12V zenerka, která stabilizuje napětí pro operák.
Zapojím wattmetr do zásuvky a napětí na zenerce je 2V. Takže zde je příčina. napájení ze sítě jde přes odpor a paralelní kombinaci RC. Právě zde byla závada. Kondenzátor, který má omezovat proud měl místo 150nF jen 47nF. Změřeno po vypájení multimetrem. Po výměně kondíku wattmetr funguje tak, jak má.
Tento tip kondenzátoru je hlavně v síťových filtrech PC zdroju, zdroju tiskáren, TV a jiné. Proto jsem jich nashromaždil docela slušné množství.
Tak jsem vyhledal pár kousků, které měly mít podle štítků od 100nF do 220nF. Jejich změřená hodnota byla ale ve skutečnosti nízká - kupříkladu 100nF (104 ) měl jen 8nF. Takže jsem horko těžko našel jen jediný kus 100nF kondu, který měl 82nF a s tím ten wattmetr chodí..

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

Co je to zač ty kondíky, jsou to snad X2? Těch jsem taky z různé elektroniky nastřádal dost, ale ještě se mi nestalo, že by byla kapacita mimo toleranci. :?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Řekl bych, že ty měřené kondíky byly dobré, ale měřák hoď po psovi.
Jinak tato závada je u těchto typů zdrojů běžná.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Měření kondenzátoru v multimetru není buhví jak přesný, ale funguje. Používám jakýhosi Metexa a rozsah měření kapacity mám ověřen sadou nových kondenzátorů spolu z porovnáním z jiným měřákem..

myslím si, že tyto kondy jsou v provedení, které má za následek to, když dojde k průrazu , proražený místo se nějak vypaří, nebo co a o to se sníží kapacita a kondenzátor "jede"dál. Všechny "postižený kondenzátory byly na napětí kolem 275V-AC

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#5 Příspěvek od milan222 »

ja mam watmetr starsi, nemeckej ktery ukazuje uplnou blbost. ukazuje prikon 8W kdyz napojim treba 60W zarovku (priklad)
vse ostatni funguje jak ma, cas bezi spravne, zamozrejme vsecky vypocty jako spalena energie, cena za proud, tarify jdou blbe kvuli spatnemu mereni prikonu.
stalo se to pri mereni 1kVA trafa na ktere byla napojena 100W halogen a protoze mame hodne provesene vedeni NN tak o sebe slusly faze, zahasla svetla, pak to naskocilo, a znovu. celkem asi trikrat a pak to dalo pokoj. a samozrejme za doproodu stroboefektu. pote uz meric ukazoval blbosti.
nez napisu typ ktery budu vedet zitra odpoledne, muze mi nekdo dat typ na co se zamerit? vse je na DPS hezke, neocouzene ani niak nepozkozene.
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#6 Příspěvek od vladom »

Arbatane, měl jsem úplně stejný problém. Wattmetr z bau-bau obchodu přestal měřit, a přesně jak píšeš kondenzátor na štítku 150n skutečnost cca 47n. Taky jsem neměl 150n ale jenom 100n a jede to dál. A jak píšeš stejný princip bývá použitý i v moderních např. časových relátkách a jiných výrobcích a mají stejný "neduh". V elektronice z číny používají jiný typ kondenzátoru (většinou červené a na 250V ss) a tam dost často dojde ke zkratu a následnému vyhoření všeho okolo. Bezpečné kondenzátory X2 strácí v tomto zapojení kapacitu.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Milan222: člověk, kterej mi dal ten wattmetr do opravy mi říkal, že nějakou dobu předtím to nebylo schopný ukázat víc, než snad 700W, i když tam dal rychlovarnou konvici.
Zkus mrknout taky na to napájení. Wattmetr měl dvě desky - na jedné byl procesor, krystal a nějaká ta bižutérie kolem, druhá deska obsahuje "macatější" komponenty. Aby nemusel mít bočník příliš velký úbytek , zesiluje se jeho napětí operákem. Pokud operák má nedostatečné napájení, posílá procesoru nesmysly.

Bočník - propojka ze speciálního drátu, na které je občas vidět stopy po štípačkách - dojustování ala Chinaprodukt. procházející proud na něm vyvolá úbytek dle vzorce U = R * I

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

K těm fóliovým kondenzátorům a ztrátě kapacity už jsem tu myslím něco taky psal. Zkusmo jsem měřil spousty kondenzátorů z odrušovacího vstupního LC filtru spínaných zdrojů a hodně jich mělo sníženou kapacitu o desítky procent.
Je to tak, jak říkáš, fungují na pricipu samoregeneračního průrazu. Odpaří se pokovená vrstvička a nedojde ke zkratu "desek". Ale zároveň se sníží plocha polepů a kapacita. Ve starých katalozích TESLA se to uvádělo u kondenzátorů typu MP(Metalizovaný Papír).
Musí se to stávat velmi často, protože jeden průraz je neměřitelný. Generoval jsem přepětím stovky průrazů a pak už je úbytek kapacity evidentní.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“