Zdroj øízený TL494, jak rozchodit?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
net
Příspěvky: 200
Registrován: 07 kvě 2004, 02:00

#16 Příspěvek od net »

Zdravím,dìkuji za odpovìdi.Mìøením jsem testoval kondenzátory-vše vypadá ok,pøesto jsem dal nové kondy v primáru i k nap.TL494 pin 12.Funkce stále stejná.Mìøil jsem npìtí na pinu 12-nic-cca 0.08V,proto TL asi nemùže nasatartovat.Pouze se více høeje jeden výkonový tranzistor,což bude asi hlavní problém,protože se zdroj nenastartuje.
Pokud chce nìkdo ještì poradit dìkuji,pak ekologická likvidace.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#17 Příspěvek od jandu »

No keď to AT-čko začne napájať 494-ku iba ak sa správne celý zdroj rozbehne. Inak odkiaľ by sa asi vzalo napájanie?
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
net
Příspěvky: 200
Registrován: 07 kvě 2004, 02:00

#18 Příspěvek od net »

To jsem psal- nie napajanie nie funkce TL,ale dìkuji.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#19 Příspěvek od vladom »

Pokud je to opravdu obdoba AT zdroje a vyměnil jsi všechno na vstupu, co výstup? Nemáš taky skratovanou výstupní diodu? Ale pokud jsi to odpálil i po výměně součástek, tak jsi ještě neodstranil příčinu.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#20 Příspěvek od sr71 »

Snažím se opravit zdroj +5V/40A øízený obvodem TL494 (byly tam vadné nìjaké elyty). Teï zdroj bez zátìže funguje, ale se zvyšujícím se zatížením klesá výst. napìtí. Pøi zatìžování výstupu zdroje klesá napìtí na vstupu komparátoru (vývod è.1 494), napájení IO je ok, na vstupu è.2 je polovina Uref, tedy 2,5V. 494 jsem preventivnì vymìnil za nový, ale je to stejný (vše okolo 494 se zdá dobré).

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Jenda_KL »

ok1hga píše:. . . nebo alespoň naznačte!"
Když oni prý nesmí ani naznačovat...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#22 Příspěvek od BOBOBO »

To sr71 , jaksi jsi asi zapomněl jsem vložit schema tvého problému . Jak by napsali jiní , věstecké koule nefungují . Po vložení schematu a k němu dopsaná měření (když zátěž , tak i reálný proud ) se ti někdo nejspíše vyjádří .

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#23 Příspěvek od breta1 »

sr71 píše:Snažím se opravit zdroj +5V/40A řízený obvodem TL494 (byly tam vadné nějaké elyty). Teď zdroj bez zátěže funguje, ale se zvyšujícím se zatížením klesá výst. napětí. Při zatěžování výstupu zdroje klesá napětí na vstupu komparátoru (vývod č.1 494), napájení IO je ok, na vstupu č.2 je polovina Uref, tedy 2,5V. 494 jsem preventivně vyměnil za nový, ale je to stejný (vše okolo 494 se zdá dobré).
Jestli klesá napětí na PIN1 se zátěží, tak už je asi nastavena maximální střída buzení a už ji nelze dále zvětšovat- příčin může být více:
- malé nebo špatně vyhlazené napětí za můstkem
- jedna dioda v dvojdiodě sekundáru přerušená nebo studeňák na ní
- jeden tranzistor v pomocném budiči vadný (na PIN8 či 11)
- atd atd

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#24 Příspěvek od Andrea »

TL494 má dva chybové zesilovače (nikoliv komparátory) a ještě vstup DeadTime, který také může omezovat výstupní střídu, takže by to chtělo zkontrolovat i tyto další vstupy, co se na nich děje.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#25 Příspěvek od sr71 »

breta1 píše: - malé nebo špatnì vyhlazené napìtí za mùstkem
- jedna dioda v dvojdiodì sekundáru pøerušená nebo studeòák na ní
- jeden tranzistor v pomocném budièi vadný (na PIN8 èi 11)
- atd atd
- za mùstkem jsem namìøil stabilních cca 312V
- dvojdiody pøi mìøení ok, preventivnì proletovány
- oba tranzistory budièe preventivnì vymìnìny
a žádná zmìna,
na vstupu DT o kterém píše Andrea (vývod è.4 IO) je poøád cca 0,5V, vstup è.3 tam napìtí se zvyšující se zátìží klesá - bez zatížení 3,5V, pøi 4A 2,2V, pøi 6A 70mV,
napìtí výstupu zaène klesat pøi asi 4,5A, pøi nižším zatížení je výstupní U stabilní,
taky je zajímavý, že pøi mìøení napìtí na vývodu 6 IO (pøi doteku hrotu multimetru) zdroj trochu srší (jiný zdroj mì to nedìlal), preventivnì jsem mìnil i kondenzátor oscilátoru (ten co je pøipojený k è.5 IO,
nemùžu prostì pøijít na to v èem je problém, asi to bude nìjaká blbost a o to víc mì to zajímá

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#26 Příspěvek od Andrea »

Pin 3 je výstup chybových zesilovačů, 3,5V je nulová střída a napětí pod 0,5V znamená, že se snaží běžet s max. střídou. 0,5V na DT říká, že max. střída je necelých 40%. Osciloskop by prozradil víc.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#27 Příspěvek od sr71 »

takže závada byla opravdu v jedné dvojdiodì za trafem (jsou tam dvì dvojdiody zapojené jako dvoucestný usmìròovaè, takže když jsem je mìøil zapájené zdáli se obì dobré), no a ta jedna dvojdioda byla pøerušená (to je trochu nezvyklé vìtšinou jsem se setkal s tìmito diodami proraženými)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#28 Příspěvek od sr71 »

Mám zas, pro mì zajímavou závadu, na zdroji +5V/40A øízeném TL494 (standardní zapojení dvojèinného mìnièe). Bez zátìže ok, pøi zatížení klesá výstupní U. Napø. po zatížení 1A klesne výst. napìtí na cca 4V. ale toto výst. U pak pomalu stoupá (cca 1min) zpìt na 5V a tam pak drží (poøád zatíženo tím 1A). Divné je, že høeje jen jeden z dvojice výkonových tranzistorù, tranzistory jsou podle všeho dobré. Usmìròovací dvojdiody ok (mìl jsem je vypájené). Mìøil jsem budící tranzistory a souèástky mezi budícím trafem a výkonovými tranzistory a zatím jsem pøíèinu neobjevil.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“