Přeznačení kabelu

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

Přeznačení kabelu

#1 Příspěvek od dj_Paul »

Zdravím

Mám kabel CYKY 4x6 a barvy zelená,černá,červená a modrá.

Můžu červenou a modrou přeznačit na černo?

Bude na tom připojenej elektrokotel 15kW

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Neber môj názor za 100%. V istom období sa preznačovanie farby vodičov povolovalo. Ak to nemáš pre priemyselné použitie, ale pre súkromné, tak záleží iba na revíznom technikovi, či to pripustí. Vlastne sa jedná iba o preznačenie modrej farby - čierna a červená sa ako farba fázových vodičov používala - podľa mňa ak použiješ na modrú zmršťovaciu bužírku v dostatočnej dľžke na oboch koncoch vedenia, tak by to malo prejsť.
Ale ako na začiatku píšem, je to môj názor, znenie nových noriem nepoznám.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#3 Příspěvek od jandu »

Ešte doplním, že dnes farba zelená je nedovolená - tam je preznačenie neprípustné, malo by sa jednať o zeleno/žltú v sústave TN-C - a ak dobre viem, dnes sa má používať 5 vodičová sústava - TN-S.

Bližžšie si ozrejmi tu: http://fel.utc.sk/kee/KEE-13a.htm#kap212
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od brtnik »

toto není kabel pro rozvod v TN-C ani TN-S (pravdìpodobnì se jedná o znaèení tm.zel, èervená, tm.mo, èerná). Pøeznaèování je nyní už nepøípustné, pøedevším ochraný (zelenožlutý) a nulový (svìtlemodrý) nesmí být za žádných okolností použit na nic jiného a oznaèován jinak v celé délce kabelu. Více bude k nalezení tøeba na diskuzi na elektrika.cz, staèí si dát vyhledat napø. barevné znaèení nebo rovnou "pøeznaèení".

Uživatelský avatar
zyggurat
Příspěvky: 83
Registrován: 06 led 2005, 01:00

#5 Příspěvek od zyggurat »

Nechcem zbytočne zakladať novú tému.

Ako sa rieši preznačenie vodičov napr. pri napájaní svietidiel v priemysle, keď mám napr. 4 vetvy , ktoré majú spoločný trojfázový prívod káblom CYKY 5x1,5 (čierna, hnedá, sivá, modrá, žltozelená) a následne pri každej vetve sa nachádza krabica v ktorej je odbočený CYKY 3x1,5 (hnedá, modrá, žltozelená) k napájaniu jednotlivých vetiev.
Napr. prvá vetva napájaná z L1 -> čierny vodič je "preznačený" a pokračuje k svetlám ako hnedý.
Je potrebné "preznačené" vodiče označiť ďalej bužírkou alebo farebnou izolačnou páskou ?

Konkrétnu STN žiaľ nemám k dispozícii.

Pre názornosť prikladám schému...

http://imageshack.us/photo/my-images/51 ... cenie.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/64 ... abica.jpg/

Ďakujem.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Přece je jedno, kterou barvu z fázových vodičů v jednofázovém obvodu použiješ. Čili fáze není třeba přeznačovat.
Jestli odbočuješ z třífázového vedení jednofázový světelný vývod, klidně můžeš na šedý napojit hnědý z třížilového kabelu a nic se neděje.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“