microATX pro PLC?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mewrick
Příspěvky: 14
Registrován: 22 zář 2011, 02:00

microATX pro PLC?

#1 Příspěvek od Mewrick »

Dobrý den,
pořídil jsem si dom na hraní PLCčko 12V DC,no drahý...:/ no ale když jsem viděl ceny zdrojů na DIN lištu, tak sem myslel že spadnu ze židle. Mám doma microATX ( Fortron - to je ale asi nerelevantní :) Samozřejmě jsem pečlivě hledal, a našel jsem že ho rozběhnu odporem či jinou zátěží mezi zeleným a černým :) Bohužel jsem měl elektrotechniku jen okrajově na prumce, tak bych se raději na pár věcí dotázal než to odzkouším. Toto bude asi podstatné, předepsané napájení PLC:
12 V DC
Operating limits -13% / +20%
or 10.4 V DC < 14.4 V DC (including ripple)

Předem děkuji ze každou reakci na následující dotazy.

1) Bude fungovat ten odpor na rozběh?
( btw jakým napětím se to spíná, třeba by se to dalo využít )
2) Nebude zdroj pro PLC moc nestabilní ( největší problém bylo asi přepětí )?
3) Plánuji využít samozřejmě i 3,3 a 5V, ale dočetl jsem se že zdroj umí sám o sobě regulovat výstupní napětí ( předpokládám že u 12V větve? )
Tak by se to možná dalo možná i bez nějaké modifikace, přímo regulovat PWM výstupem z PLCčka.
Nemáte stím někdo zkušenosti?
4) 12/24V to už bude asi jiný vlákno, takže jdu z vesela hledat :D

Zdar a sílu, Miro

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

ATX zdroj se zapne tak, že se spojí zelený pwr on se zemí (černé dráty). Popis zde: http://pandatron.cz/?939&automaticky_start_pc , odporu netřeba, můžeš jen drátem. Měl bys zatížit 5V větev odporem (např. http://www.gme.cz/cz/rr-w20-3-3r-p114-169.html) nebo třeba autožárovkou, jinak některé zdroje ani nezapneš. Kolik potřebuje to PLC proudu, co místo ATX třeba toto: http://www.gme.cz/cz/adapter-sitovy-spi ... 1-442.html
S GMe nemám nic společného, reklama to není :-)
Michal

Uživatelský avatar
Mewrick
Příspěvky: 14
Registrován: 22 zář 2011, 02:00

#3 Příspěvek od Mewrick »

Dobrý vecer,

to plcko samo osobě 12V/7W, takže by stačilo i 0,5A. Nicméně pak narůstá odběr dle počtu periferii. Zdroj, na který odkazuješ by určitě stačil. Nicméně ten atx mám již doma, a pro další periferie ( snímače a dalši obvody ) chci využívat 3,3 a 5V což ATX umožnuje. Nebudu muset stavět stabíky.
A také bych právě rád využil možnost přímého regulovaného napětí zdrojem, i když zatím nevím jak na to.
Jeden známí mi také poradil, odpojit termistor pro regulaci ventilatoru, protože prý by bez zátěže jel na malé otáčkz a brzy odešel?

Uživatelský avatar
Mewrick
Příspěvky: 14
Registrován: 22 zář 2011, 02:00

#4 Příspěvek od Mewrick »

BTW co se týká toho rozběhu zdroje, a ten rozběhovaj modul cos odkazoval. Ten obvod je dost složitej, nejsem elektrykář, ale nesačil by obyčejnej komparator?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

Prostě propoj zelený drát s černým a víc ohledně zapínání není třeba řešit. Nevím, co máš na mysli tím regulováním, ale u standardního ATX zdroje jsou všechna výstupní napětí pevná.

Uživatelský avatar
Mewrick
Příspěvky: 14
Registrován: 22 zář 2011, 02:00

#6 Příspěvek od Mewrick »

Někde jsem se to dočetl. 6e prý si sám umí regulovat napětí. Asi jsem to špatně pochopil. Našel sem návod jak si ho regulovanej udělat. Což asi dělat nebudu. Mzslel jsem že tuto funkci přímo podporuje.

PWR GOOD asi dává nějaké logické napětí, dokud není zdroj přetížený?

Otázkou ještě je, zda je podstatné jakou kostru použiji pro zatíženou větev s 12V?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Uvěř , že všechny černé dráty se sejdou v podstatě na jednom místě .

Uživatelský avatar
Mewrick
Příspěvky: 14
Registrován: 22 zář 2011, 02:00

#8 Příspěvek od Mewrick »

heheh, mno říkal sem si že jinak to asi nebude...! díky za potvrzení

Uživatelský avatar
Mewrick
Příspěvky: 14
Registrován: 22 zář 2011, 02:00

#9 Příspěvek od Mewrick »

Ten plošňák opětovnýho rozběhu po výpadky jak na něj odkazuje ""zaky" je na mě dost složitej :oops: takže asi vytáhnu ze sklepa starý dobrý AT zdroj 8-) s klasickým vypínačem !

Děkuji za radu!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

Jseš natvrdlej? Žádný plošňák nepotřebuješ (ani by to s ním nefungovalo), spojíš zelený drát s černým a když zdroj připojíš do zásuvky, tak se rozběhne. :roll:

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#11 Příspěvek od yakl »

Jedno zariadenie napájame paralelne zapojenými zdrojmi ATX lebo potrebujeme prúd 35A na 5V a v čase návrhu toho zariadenia boli len asi 300W zdroje. Bez najmenších problémov a bez obsluhy to funguje po spojení zeleného a čierneho vodiča napevno. Netreba rozmýšľať nad žiadnym reštartom. Po zapnutí 230V zdroj beží. Netreba veci komlikovať.

Uživatelský avatar
Mewrick
Příspěvky: 14
Registrován: 22 zář 2011, 02:00

#12 Příspěvek od Mewrick »

Odzkoušeno funguje i u tohho fortronu, žil sem v tom že to je potřeba sepnout jen impulzem, že to funguje jako tlačítko na kejsu, které když se drží tak zdroj opět vypne. Takže se omlouvám za natvrdlost Andreo!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#13 Příspěvek od Atlan »

Hura.... Nic v zlom ale pripominas nasho ITkara.

Uživatelský avatar
Mewrick
Příspěvky: 14
Registrován: 22 zář 2011, 02:00

#14 Příspěvek od Mewrick »

Ja sem taky rááád, to micro atx asi tak 1/2 velikosti toho starýho AT. Vidišto do tet sem si myslel že vím o HW docela dost..... ale také sem do tet neřešil to jak se vlastně zapíná zdroj :twisted:
Každopádně mě čeká dlouhá cesta k realizaci mého snu ( vícenásobného čítače s vícenásobnám převodníkem ). Je to eště na dýl, a myslím že budu muset začít od začátku, to znamená C E B:)
A ber to tak že každej nemůže vědět vše. Já v oboru dělám konstruktera,ale tady sem protože mě prostě baví bastlit!!! A hlavně nemám na drahý PNP snímače, a zdroje na DIN lištu za 2k.

So be kind,thank you in advance!
Regards Miro

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“