Malyš a měnič napětí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
m22
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Malyš a měnič napětí

#1 Příspěvek od m22 »

Dobrý den,nemá tu někdo zkušenosti s provozem vibračního čerpadla Malyš přes měnič napětí?
Mám čerpadlo 280W a nemám na zahradě elektřinu.Centrálu nechci kupovat,radši bych měnič a později solární panel na nabíjení baterek.
Někde mi radili že na 280W malyše by byl potřeba měnič s trvalým výkonem 2000W což se mi zdá moc,tak mě zajímá,jestli tu někdo malyše přes měnič napájí a jaký měnič používá.Dík moc za každou odpověď

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#2 Příspěvek od czatlantis »

mlayše neznám, ale budeš potřebovat něco, co má sinusovej výstup. Většina měničů má cosi, co se podobá spíš obdélníku.

S tím předimenzováním výkonu se mi to nezdá. Ono při startu to sice bude brát špičku, ale ty měniče by měly zvládnout krátkodobý přetížení

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od pajosek2 »

Malyš je vibrační čerpadlo,takže je přímo závislé na kmitočtu. Je stavěno na ´50 Hz a to musíš dodržet. Takže hledej měnič s tímhle kmitočtem.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Malyš je elmagnet , tak je třeba vyzkoušet , jak se bude ta indukčnost jako zátěž měniči líbit . :D odhadl bych to , že výkonnostně by mohla pětistovka stačit .

Uživatelský avatar
m22
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od m22 »

Já chtěl původně koupit 500 nebo 600W a ta ořezaná sinusovka na výstupu prý čerpadlu nevadí,50Hz tam bude,i když trochu kostrbatých,to jsem našel na nějakých stránkách.Sháním informace než něco koupím ale zatím to vypadá že měnič prostě objednám a buď to půjde nebo ne,využití pro něj stejně budu mít.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Jde o o to, abys po zkoušení ještě stále měl fungující měnič, pokud má dobře udělané ochrany, je to OK, pokud ne, může být i oheň. Možná by i v tomto případě stálo za úvahu přidat paralelně k čerpadlu kompenzační kondenzátor.
Michal

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Jaký smysl má ten kondík paralelně k elektromagnetu ?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

Měnič dostane víc na prdel.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

Vždyť ten kondík je nesmysl na desátou.
Základní informace raději opravím. Čerpadlo nemá 280W, ale napájení 220-240 V a odběr 3-4 A. Pracovat vydrží maximálně půl hodiny, pak musí vychladnout.
Při zhruba 1 kW se měnič musí použít tak 1,5-2 kW, aby se brala v dotaz jeho účinnost pro výsledný odběr U a I. Samozřejmě z baterky při 12 V si každý spočítá kolik musí dát tu půlhodin ta baterka Ampér, takže by baterka musel být na větší volty, ale normální baterka dá trvale max. těch 10 (16?) ampér.
Při potřebných např. 1600 W:
a) 16 V /100 A
b) 16A / 100 V
c) 10A / 160 V
Řekl bych, že z telefonních baterek to nikdo neposkládá. To je už levnější zavést tu elektřinu tam, kde je třeba.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Jestli je na výstupu měniče natvrdo H můstek připojený na DC/DC konvertor, tak je ten kondenzátor samozřejmě blbost, protože výstup je čistý obdélník, jestli je na výstupu trafo a je PWM buzeno (ala UPS) tak proč by byl kondenzátor špatně ?
Michal

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Měnič s modifikovaným sinem na výstupu dostane tím kondenzátorem na prdel a je jedno, jestli má trafo a za ním střídač nebo střídač a za ním trafo. Čistě sinusovému měniči by ten kondenzátor pravděpodobně nevadil. Ale indukční zátěž by neměla vadit žádnému měniči, ani modifikovanému sinu ani čistému sinu, tak proč tam dávat kondenzátor a koledovat si o problém?

Uživatelský avatar
m22
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od m22 »

Zavedení elektřiny by bylo nejlepší,ale bohužel to není myslitelné,byl by to balík,protože poslední přípojné místo je dost daleko.
Někde sem čet že obdélník na výstupu opravdu čerpadlu nevadí a na štítku čerpadla je hodnota 280W a ta pracovní doba není půl hodiny ale 2 hodiny,pak 20 minut chladne

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

I když si neumím představit , že by po dvou hodinách chodu to co se má ohřát , ohřáto nebylo a okolí je jaksi ve vodě ....

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Tak to bys už mohl uvést přesný typ, protože dnes už existuje jen jeden. Informace jsem bral přímo ze servisu, který se tím zabývá. Ale pokud je to jen 280 W, tak logicky opět vyplývá jiný přepočet na měnič podle odběru proudu. Odhadem bys musel mít měnič takových 360 W, což je 12V/30A a to z baterky 2 hodiny asi vytahovat nebudeš, spíše je to na 3 baterky a pak 36V/10A.
Obdélník bych neřešil, ale pouhou účinnost. Ten obdélník v tom měniči vzniká stejně jen tím, že tam vznikne pila a je oříznuta na ten obdélník. Potom v tom obdélniku tu sínusovku už někdo na druhé straně najde. :wink:

Uživatelský avatar
m22
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od m22 »

Typ čerpadla je TVM60 a dlouho by neběželo,protože ve vrtu moc vody nemám,vždy jen napustit sud a konec,takže baterka by mohla vydržet,časem až postavím chajdu jí budu přes solární panel dobíjet

Odpovědět

Zpět na „Poradna“