El. pevnost keramickych MLC kondu - kolik snese pretizeni

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

El. pevnost keramickych MLC kondu - kolik snese pretizeni

#1 Příspěvek od RayeR »

He, muze mi nekdo vysvetlit, jaktoze keramicky SMD MLC kondik 22u/10V vydrzi takove napeti? V jednom zarizeni sme zistili, ze se omylem osadil tenle kondik na blokovani vstupniho napajeni, kde muze bejt az 35V. Rozhodl sem, ze bude lepsi ty uz osazeny kondiky sundat, ale zkousel sem schvalne na zdroji kdy se prorazi a ono nic. Pri 60V (maximum co dostanu z lab. zdroje) krz nej tekl svod. proud jen par uA (pri ohrati foukackou desitky uA), tak sel jeste ke kolegovi na 300V zdroj a teklo jim asi 1mA, ale nebouchnul. Po techto experimentech sem zmeril kapacitu a zistil, ze klesla z nakych 26uF na 18uF. Ale kdyz sem ho nechal par dni odlezet, tak se mu kapacita vratila na nakych 24uF. Docela me to dostalo, cekal sem, ze se prorazi a rozprskne (zvlast MLC, kde sou desitky/stovky tenkych keramickych platku)...

Otazka co by to s nim udelalo dlouhodobe, predpokladam ze tam bude naka degradace (el.migrace a pod) a bud se casem prorazi nebo ztrati kapacitu...

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Na kolika kusech se vám to podařilo?

Jsou firmy, kde by se tohle mohlo stát i na desetitisícové sérii, takže by je technikům přivezli na paletách a: "Měňte, h***da!".
Nebo by se to stalo na pár kusech, ale protože by nebylo poznat na kterých, měnily by se všechny.
Nebo, jako v číně, by to udělali schválně, a stalo by se prd.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Kondenzátory musí vydržet práci na pozici filtru spínaného zdroje, kde přes ně teče nemalý a neharmonický proud. Řekl bych, že kdybys zkusil 35V v těchto podmínkách, průraz by nastal. Blokovací kondenzátor pracuje v téměř ideálních podmínkách. Provozoval jsem v jednom bastlu (odbastlit a odložit, na čisto potom předělat pořádně, v tu chvíli jsem jiné neměl) 220 nF/50V na 150 V v násobiči, jelo to na 400 kHz, 6 kusů jich bylo a všechny bez problémů vydržely.
Michal

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od RayeR »

No stalo se to uz "par minut po 12", takze nam stihli osadit asi 100ks z 1000 varky. Nastesti to mezitim testujou, takze nechrilili nonstop. Kolega si vzal krabici a 2 pajky a za hodinku to mel opraveny. Poradnej pruser by to byl teprve kdyby se to muselo jezdit menit k zakaznikum :P ale vecina tech zarizeni bezne vidi tak 12-16V, tak by to treba vydrzelo x-let.
To by me prave zajimalo vyjadreni treba nakyho el.technologa, kerej tusi co by se tam mohlo dit za degradacni procesy...

Je mi jasny ze kazdej kond urcenej k provozu na AC ma nakej overrating aby vydrzel pri behu na vyssi frekvenci s nakym ripple, ale tohle mi pride teda mega overkill. Jednou sem testoval svitek 4n7/1000VDC WIMA FKP1 a rozprsknul se pri 2600VAC, takze nakou 3x rezervu bych u ty keramiky cekal taky, ale o rad teda ne...

Odpovědět

Zpět na „Součástky“