Problem s HDD

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Problem s HDD

#1 Příspěvek od Celeron »

Ahoj!
Stala se mi podivnost. Vcera jsem vecer jsem vypnul PC standard postupem. Dnes jsem ho zapnul a skoncilo to hned hlaskou "NTLDR nenalezen". Tak jsem z CD instalacky XP Profi spustil konzolu pro zotaveni a NTLDR jsem nasel v adesari I386 a zkopiroval ho do rootu systemovyho disku. Divny me bylo, ze pri kopii byl dotaz prepsat. Tak kdyz tam byl, proc to psalo ze nenalezen? 8O V PC jsou dva disky jeden 500GB SATA se systemem a druhy 330GB PATA bez systemu. Oba jsou Master. Tak jsem vyndal z PC tu PATU, ze ji v dam do jinyho PC, protoze jsem nutne potreboval data, co na ni byla. No a jen na zkousku jsem zapnul PC a ejhle, naskocilo uplne normalne. Po vraceni PATA zase "NTLDR nenalezen". Dela to na me dojem, ze PC se pokousi z nejakyho neznamyho duvodu bootovat z PATA misto z SATA, kde je system. Tak PATA sla do jinyho PC a tam se jako SLAVE chova naprosto bez problemu, zadna chyba na ni neni, zadnej vadnej sektor, nic jsem nenasel. Jeste jsem se podival do nastaveni Boot v Biosu. Je spravne, prvni je SATA, druhy PATA. Bohuzel zrusit v poradi boot sekvence PATA nejde, jen prehodit poradi. Co tomu je, jak to mohlo vzniknout a co s tim? Stahnout data nekam jinam, prohnat disk Fdiskem, naformatovat a vratit data zpet? Pomuze to? Na tom disku je pres 200GB a kopirovat to cely na zkousku sem a tam je na pul dne... :?: :?:
Diky
Jirka

Uživatelský avatar
xxxe
Příspěvky: 2340
Registrován: 12 zář 2005, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od xxxe »

Podle mě to dělá základovka.
Já mám starší ASUS a čas od času mě to provede taky. :D

Uživatelský avatar
gombik
Příspěvky: 19
Registrován: 09 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od gombik »


Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Diky za odkaz.
To ale nebude asi muj problem. Jak jsem psal, pokud odpojim disk na kterym neni system, nabehnou XP uplne v poradku. To znamena, ze se PC nejspis pokousi nabootovat z disku, kde neni system. Pred chvili jsem ten PATA disk zkopiroval v jinym PC na jiny disk a pohral si s nim v PQM8 a nasledne format. Za chvili ho zkusim vratit do PC kde byl problem a uvidime. Pak zase nakopcim data zpet. Dam vedet jak to dopadlo.

Edit: Tak to dopadlo dobre. Po tom popsanym postupu je disk zpet a vsechno chodi jak ma...
Jirka

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#5 Příspěvek od weed_smoker »

Teď řešim podobnej problém,ale z CD nejde nabootovat taky (ani XP,ani Linux,ani Hiren's).Pokud dám na flashku staženej NTLDR (jakejkoliv),PC se dokola restartuje nebo hodí hlášku "vyjměte disk a restartujte libovolnou klávesou."
Když flashku vyndám,NTLDR error a nenajede ani HBCD,jde jenom BIOS,kde HDD i mechanika jsou vidět.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#6 Příspěvek od Mira_A »

Zkus se podívat pořádně do biosu.
Já tam mám možnost volby boot a pak tam je ještě jendna volba na víc , která určuje jestli to bude IDE nebo SATA a to jak pro mechaniky CD, DVD . tak pro disky. Dalo by se říct priorita disku a priorita mechaniky.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#7 Příspěvek od weed_smoker »

Je tam jenom boot sekvence,kde se volí pořadí bootování a ani po změnách to nejde(I-USB s boot hiren's,II- CD/DVD s win XP SP2 origo nebo SLAX nebo Hiren's,III-HDD SATA 500GB s vadnym ntldr a hal po nedokončený instalaci XP).Přeházení pořadí nepomáhá,mechanika jenom zavrčí a zhasne (na EJECT nereaguje až do restartu).FLASH jenom problikne,stejně tak HDD LED a hodí to buď ntldr error nebo se to restartuje dokola,pokud nějakej ntldr stáhnu a vybalim ho na FLASH.S některejma NTLDR to vyhodí "vyjměte disk a restartujte libovolnou klávesou." Vyndání CMOS baterky neřeší taky nic.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od serviceman »

Když máš XP instalačku, tak to přejeď novou instalací, ono to najde stávající systém a zeptá se, jestli ho má opravit (až po spuštění nové instalace!) - dáš "ano" - vypadá to jako nová instalace, ale NIC se ti neztratí. Do hodiny hotovo.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#9 Příspěvek od Mira_A »

serviceman píše:Když máš XP instalačku, tak to přejeď novou instalací, ono to najde stávající systém a zeptá se, jestli ho má opravit (až po spuštění nové instalace!) - dáš "ano" - vypadá to jako nová instalace, ale NIC se ti neztratí. Do hodiny hotovo.
A když dáš instalačku WIN7 máš hotovo rychleji cca 10min. XP zůstávají. Jen to opraví zaváděcí soubory. Ne vždy , ale několikrát jsem to tak dělal.
Počkáš až se spustí instalace WIN7 a nabídne ti opravu stávajícího systému. Dáš opravit. Ono to začne opravovat a napíše , že operace nebyla úspěšná , přesto v mnha případech XP opět naběhnou.

Ale ty tvrdíš pokud jsem dobře pochopil , že ti nenabotuje ani nic z DVD mechaniky. Mělo by se tam na chvíli zobrazit , "spusťte systém libovolnou klávesou". Ty musíš klávesu zmáčknout.
Podle toho co píšeš CD zavrčí a nejde , tak tam bude pravděpodobně poškozen i hardware. Na dálku se těžko radí , když nevidím co to dělá.
Zkus vytáhnout kabely z mechaniky nebo jen z disku , ale je třeba součastně dát pryč napájecí i datový. Nebo respektive napájecí můžeš ponechat. Zkontroluj vždy jestli BIOS vidí ta zařízení.

Uživatelský avatar
Spejbl
Příspěvky: 160
Registrován: 05 srp 2007, 02:00
Bydliště: Jičín

#10 Příspěvek od Spejbl »

Mě to dělali RAMky, po čase se zhoršil jejich kontakt s deskou. Pomohlo vyčištění a pořádné usazení.
Já se vrátím

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#11 Příspěvek od weed_smoker »

BIOS vidí všecko (HDD,DVD i FLASH),ale není schopnej z ničeho ten NTLDR natáhnout (když je na FLASH,nehází to NTLDR error,ale resetuje se dokola).Ten oddíl s nedokončenou instalací má písmeno C: a před tou nedokončenou instalací to ty CD bralo.Na paměti jsem koukal,modul A-data memoryexpert 1GB osazenej BGAčipama,podle MEMTESTu byl taky předtim OK.

Uživatelský avatar
Spejbl
Příspěvky: 160
Registrován: 05 srp 2007, 02:00
Bydliště: Jičín

#12 Příspěvek od Spejbl »

Aha, takže problém je , že bios ignoruje nastavení pořadí bootování? Zkrátka nejde bootovat z CD-Romky?

Napadá mě zakázat bootování ze všecho kromě CDrom nebo instalovat Flashky.
Já se vrátím

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#13 Příspěvek od weed_smoker »

Na tom HDD je nějakej pohrobek nedokončený instalace win XP(spadla na 96-98% hotovýho),kterej nabořil NTLDR a nějak zablokuje všecko po prvnim seeku HDD.
Zkusim teda vypnout bootování z HDD a pak dám vědět.THX.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#14 Příspěvek od weed_smoker »

Když zkusim hodit na flash jinej NTLDR,tak to neukazuje tu chybu a objeví se výběr OS,ale kterákoli volba vede k restartu nebo hlášce,že chybí HAL.dll a píše to FRANCOUZSKY.

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Puda »

Já bych bych odpojil všechno kromě CDROM, potom v bych nastavení biosu udělal "load setup defaults" potom bych spustil memtest z cd. Jestli toto nedopadne, tak bych podle výsledku memtestu vyloučil vadnou RAM.
Po úspěšném memtestu bych připojil pevný disk, najel z cd winxp a spustil konzoli pro zotavení, přihlásil bych se k naposledy funkční instalaci, zadal "chkdsk (písmeno disku s windows)", a pokusil bych se najet z disku.
V případě neúspěchu bych jako poslední možnost spustil opět konzoli pro zotavení, a zadal "mbrfix". Jestli to pojede, zjistím stav pevného disku (smart) a je li ok -je opraveno, není li ok, tak zálohu dat a pevný disk použít jako podložku pod viklající se nábytek, popřípadě jako menší klín pod kolo zaparkovaného automobilového vozu :-D
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“