nefunkční fén

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

nefunkční fén

#1 Příspěvek od milavla »

Zdravím,
potřeboval bych poradit s opravou fénu. Problém je, že se přestal točit ventilátor, takže během pár sekund dojde k přehřátí a rozepnutí tepelné pojistky. Síťový vypínač má dvě polohy, z každé vede jedna topná spirála, tohle funguje... v poloze I hřeje jen první spirála, v poloze II hřejí obě. Původně jsem myslel, že odešel motorek, který pohání ventilátor. Ale když ho připojím na zdroj, tak se normálně roztočí. Měřil jsem napětí které je na svorkách motorku a zdá se mi být poměrně vysoké a navíc v obou polohách prakticky stejné okolo 45V. Je tam motorek RS-365SD-2275 podle schéma co jsem našel by tam mělo být 6-22V http://www.mabuchi-motor.co.jp/cgi-bin/ ... rs_365pdsd Diody jsem měřil a řekl bych, že jsou ok, pak je tam nějaký keramický kondenzátor... pokusil jsem se nakreslit schéma zapojení viz. příloha.
Přílohy
fen.JPG
(36.73 KiB) Staženo 131 x

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaCZ »

já jsem takový technik amatér ale když jsou tam jenom 4 diody a kondík u motorku tak bych se zaměřil právě na tyhle součástky :) zkusit vyměnit za jiné.. ikdyž píšeš že podle měření vypadají OK

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#3 Příspěvek od milavla »

Právě skoro nic tam není a stejně to nefunguje :) Asi teda zkusím vyměnit ty diody, možná že pod napětím nějak blbnou, přeci jen jsou dost tepelně namáhány.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

milavla píše:...Měřil jsem napětí které je na svorkách motorku a zdá se mi být poměrně vysoké a navíc v obou polohách prakticky stejné okolo 45V....
Tak je třeba porovnat toto napětí s napětím z toho zdroje, na který se motorek roztočil. Zdá se mi, že jsi neměřil správně. :wink:

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#5 Příspěvek od galjo »

ked špirály hreju , tak iba diody treba pomeniť.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Oldradio »

Když připojíš motorek na samostatné napětí, roztočí se?

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#7 Příspěvek od galjo »

Oldradio píše:Když připojíš motorek na samostatné napětí, roztočí se?
:idea: píše tohle - Původně jsem myslel, že odešel motorek, který pohání ventilátor. Ale když ho připojím na zdroj, tak se normálně roztočí.
Tak asi se točí. Podľa všetkého má milavla problémy z meraním.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#8 Příspěvek od ohryzek36 »

Zkus sundat ten kondenzátor - někdy má svod...

Popřípadě projdi přepínače (jestli je jich tam víc)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

Pokud spirály hřejí a diody jsou ok, tak jsou jen někde na spirálách špatně připojené, ale to se dá blbým voltmetrem snad změřit, ne ? Svod na kondíku ? To asi ne, pokud myslíš jako skoro zkrat, přece jen by ty diody daly pak o sobě vědět.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

p32 píše:...Svod na kondíku ? To asi ne, pokud myslíš jako skoro zkrat, přece jen by ty diody daly pak o sobě vědět.
Právě že nedaly. Charakter zdroje pro motorek je vlivem spirál - tedy předřadných odporů - spíše proudový, tzn. že nárůst proudu při zkratu na motorku není tak veliký. :wink:

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#11 Příspěvek od milavla »

Do toho motorku, když jsem ho zkoušel na zdroji, tak jsem do něho pouštěl podstatně míň, než kolik jde z toho fénu. Na cca 20 V už se točí opravdu hodně rychle, ty hodnoty z toho datasheetu 6-22 V bych řekl odpovídají. Měřil jsem to vícekrát, fakt je tam na tom fénu 45V do motorku... Když jsem to zkoušel a měl jsem zapojený i ten motorek, tak se mi zdálo že se z jedné té diody začalo trochu kouřit než vypnula ta tepelná pojistka, ale neprorazila se :idea: Může mi někdo vysvětlit funkci toho keramického kondenzátoru?

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#12 Příspěvek od ohryzek36 »

Je tam kvůli odrušení (+ možná filtrace) - mělo by to fungovat i bez něho.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

milavla píše:... Na cca 20 V už se točí opravdu hodně rychle, ....Měřil jsem to vícekrát, fakt je tam na tom fénu 45V do motorku...
Takže je chyba v tom měření. Jak by se jinak mohl na 20V točit a na 45V ne? :wink:
Bylo těch 45V skutečně DC? :wink:

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#14 Příspěvek od milavla »

Opravdu to bylo 45V DC, když jsem to přepnul na AC neukázalo to nic. Taky to nechápu... Zkusím dát pryč ten kondenzátor, jestli se nic nezmění vyměním ty diody.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

milavla píše:Opravdu to bylo 45V DC...
Pak musel být obvod motoru přerušený. Zkontroluj kartáčky... :wink:

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“