Meranie teploty v akumulaènej nádobe

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jojo164
Příspěvky: 35
Registrován: 19 říj 2008, 02:00
Bydliště: orava

Meranie teploty v akumulaènej nádobe

#1 Příspěvek od jojo164 »

Ahojte.
Potreboval by som poradi￾, pripadne zhotovi￾ nieèo èo by dokázalo mera￾ teplotu v akumulanej nádobe vysokej 2m. Ide o to aby to meralo teplotu cca každých 20cm výšky nádoby a výsledkom by bol napr. ståpec led diód oznaèených 0-100%. Alebo na dispeji by bola znázornená nádrž a aspoò 5-6 nameraných teplôt v rôznych výškach nádrže.
Ide mi o to aby som vedel sledova￾ teplotu (stav nabitia) akumulaènej nádoby pri ústrednom vykurovaní na drevoplyn. Napadá niekoho nieèo? Poradte.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Měřit teplotu každých 20cm je zbytečné, bohatě stačí měřit tak 20cm od horního okraje, uprostřed a zase asi tak 20 čísel od spodu. Já používám 3 kusy těchto.
Je to levný a přehledný.

Uživatelský avatar
jojo164
Příspěvky: 35
Registrován: 19 říj 2008, 02:00
Bydliště: orava

#3 Příspěvek od jojo164 »

Je to celkom zaujímavé a hlavne lacné riešenie. No pokia¾ by to šlo iba s jedným displejom alebo pásom Led šiel by som do toho riešenia. Viac meracích miest=vyššia presnos￾ pri zobrazení Led pásikom.
No dali ste mi návod na inšpiráciu. Ïakujem

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Třeba by to šlo i s tím pásem LED, ale zásadní otázka je, jaký by byl vztah mezi změřenými deseti (nebo třemi) teplotami a údajem 0 - 100% ?

Uživatelský avatar
jojo164
Příspěvky: 35
Registrován: 19 říj 2008, 02:00
Bydliště: orava

#5 Příspěvek od jojo164 »

Uvažoval som desa￾ snímaèov. Pri teplote snímaèa cca 85°C by zoplo jednu led akože 10%. Blbos￾???

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

Nevím, moc se mi to nezdá. Pre všechny teploty 80°C by vyšlo 0%.
Dala by se třeba určit minimální teplota na zpátečce, a vůči ní teplota každé té desetiny objemu by se přepočítala na přírůstek energie. A celá nádrž s maximální teplotou by byla těch 100%. Ale to jen tak myslím rukou. :wink:

Uživatelský avatar
jojo164
Příspěvky: 35
Registrován: 19 říj 2008, 02:00
Bydliště: orava

#7 Příspěvek od jojo164 »

Teplota spiatoèky stúpa ve¾mi pomaly. Pri teplote 80°C v polovici nádrže je teplota na dne nieèo okolo 35°C. a to už je nádrž nabytá takmer na 60%. Potom to už ide s nabíjaním pomerne rýchlo.
Asi bude najlepšie zosta￾ pri spomínaných teplomeroch, lebo èím viac nad tým uvažujem tým viac sa mi to komplikuje.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Mohu doporučit 6místný teploměr , vyšlo v AR , jako senzory 10k termistory , levné a připojení běžným kabelem , možnost nastavení sepnutí jedné hodnoty od všech čidel .

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#9 Příspěvek od kevin_mitnick »

Jako nejsnadnejsi reseni mi pripada udelat si X (treba tech 10) stejnych obvodu podle prilozeneho schematu, kazdy obvod zapojit na trojici LED a ty trojice umistit nad sebe do nejakych komurek v mlecnem plexi aby tvorili pasek. Vsechny obvody nastavit tak, aby treba do 50°C svitila modra LED, od 50 do 70°C treba zluta (na obrazku zelena) a od 70°C nahoru pak cervena LED. Jak se bude zasobnik postupne nabijet, budou LEDky zezhora dolu postupne menit barvu z modre pres zlutou na cervenou, co by jako indikace mohlo postacovat...

P.S. A jeste link na orginal clanku ze ktereho je zapojeni: http://danyk.wz.cz/th_ind.html
Přílohy
th_ind2.png
(2.73 KiB) Staženo 97 x

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#10 Příspěvek od milan222 »

slo by udelat neak naby se dal signal z cidla prenest 10M po UTP kabelu? ze bych samostatne cidlo nebo jen cidlo a odpor na + mel u nadrze, a signaly vedl do elektroniky v kotelne
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#11 Příspěvek od frantajetel11 »

Šlo a pokud bys použil společnou zem, tak nemusíš tahat tolik drátů.
P.S. tahal bych signál jenom od termistorů :wink:

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#12 Příspěvek od milan222 »

no jednalo by se bud o zem a + nebo jen o zem a signaly. kdyz budu mit zem a +, tak budu tahat jen 6cidel, bez + jen se zemi mam 7cidel. otazka je co je lepsi. tech 7cidel by bylo lepsi ze vim presne 50% ale myslim si, ze zase kdyz tam potahnu i + tak to bude lepsi. ale o kolik?
ten UTP normalni nebo stinenej?
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#13 Příspěvek od frantajetel11 »

Já myslel, že to chceš na to zapojení podle toho obrázku vejš. Ten kabel bych kvůli okolnímu rušení dal radši stíněnej. A jestli tam tahat + nebo ne - podle toho, kde máš zdroj. A 5,6 nebo 7 termistorů, to záleží na tom, jak chceš složitou barevnou hudbu :lol:

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#14 Příspěvek od milan222 »

no napajeni bude u elektroniky. a termistory by byly na tom kabelu.
takze pouziju stinenej UTP. mam to na ten danykuv tri ledkovej indikator.
akorad me stve ze musim vyrobit RGB ledku a nemuzu pouzit neakou normalne prodejnou.
nejde to upravit pro ledku treba se spol. anodou?
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“