Programování firmware - úplný začátečník

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

Programování firmware - úplný začátečník

#1 Příspěvek od Schamann »

Dobrý den, mel bych dotaz k programování.
V současné době programuji profesionalně už mnoho let SW pod Win. Pouzivam VisualBasic.
V současné době řeším výrobu nového komunikačního zařízení pro implemantaci do mého současného systému.
Jde mi o to, že potřebuju naprogramovat Firmware pro to nove zarizeni. Nikdy jsem neco takového nepotřeboval a nevim kde zacit - samozrejme si muzu vyrobu FW zadat, ale verim, ze se to dokazu naucit i sam - casu na to mam dost a vzheledem k planovanému dalšímu vyvoji a zmenám to bude dlouhodobá zalezitost a radeji mam vsechno pod kontrolou sam.
Prosim tedy o radu kde zacit:
- v jakem jazyce se vubec FW programuje
- jak se pak program "nasype" do mikroprocesoru
- rozumi ty mikroprocesory stejnemu kodu univerzalne, nebo se musi vsechno psat na miru pouzitemu typu, vyrobci...?

Omlouvam se za takovy jednoduchy dotaz, ale nejak nevim kde vubec zacit hledat.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

- Program se píše v assembleru, nebo třeba C, assembler je čistější, máš nad programem plnou kontrolu, ale pro větší projekty je složitej a nepřehlednej.
- Pomocí programátoru.
- Program se píše, zvlášť v asm, pro konkrétní typ a výrobce, většinou není program bez úprav přenositelnej ani v rámci jedné řady mcu. V C to bude snad lepší, kompilátor se o to snad postará.

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#3 Příspěvek od Schamann »

To je vsechno? Stci to napsat v Cecku a pres nejakej kompilator prizpusobit tomu procesoru? to si pak prelozi samo i nejake knihovny pro ovladani modemu nebo rs232? No to bych to pak mohl zvladnout. :)

Co je to vetsi projekt? Pro predstavu toho co potrebuju:
Zarizeni ma nekolik vstupu ze kterych se budou vycitat vystupni urovne ovladacich prvku a bude tam GPS modul pro informaci o poloze a GPRS modem pro odeslani k nam.
Je to velky projekt nebo maly projekt? :)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na tohle se nabízí spíš použití PLC.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Výhodou C jsou právě ty knihovny, nemusíš se třeba drbat s komunikací s nějakým displayem atd... V asm mám samozřejmě taky určitý podprogramy určený k nějaké specifické funkci, který používám dokola. S C nemám zkušenosti, takže to neodhadnu, ale co je pro někoho složitý, pro jinýho nemusí být.

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#6 Příspěvek od Schamann »

Diky za info. Tak a posledni vec - predpokladam existuji nejake emulatory konkretniho procesoru? tedy neco na cem vyzkousim funkcnost toho co naprogramuju? Nejak si neumim predstavit, ze naprogramuju neco - to nahraju do neceho a jak pak zjistim, kde je chyba kdyz to nefunguje tak jak ma?
Jsem zvyklej z VB si program debugovat, pozastavit, zjistit promenne, vytvorit testovaci exe, atd...
Nebo to takhle s tvorbou FW nefunguje?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

No a HW už je navrhnuté?...Kto má skúsenosti s HW pod Win môže siahnuť po nejakom kompletnom, alebo okresanom mini-mikro PC podľa potreby, aj s pamäťou pre súbory. Pod OS Linux je toho dosť. Čosi také mám s FoxBoard PC urobené v Linuxe. Ak je potrebný poriadny výpočtový výkon osem biťák často nestačí .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já se zeptám z jiný strany - jak komunikuje ten GSM a GPRS modul ? Má to RS-232 nebo něco jinýho.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#9 Příspěvek od Schamann »

zarizeni uz existuje, jenze vyrobce zkrachoval, jednam o prevzeti vyroby toho konkretniho zarizeni, soucasny stav toho firmwaru mam uz ale dlouhodobe nevyhovuje a jsou potreba neustale upravy. vzhledem k problemum one firmy uz nam novou verzi FW nejsou schopni udelat nekolik mesicu. nezbyva mi nez si nejak pomoci sam. Zarizeni je zcala autonomni pripojeni k nejakemu pc nepripada v uvahu. nasbirana data odesila pres GPRS do naseho serveru a tam se vizualizuji.

RS232 to ma ale pouzivame ho jen zcela vyjmecne v ojedinelych pripadech. Samotne soucastky na vyrobu HW jsou v cene cca 200 USD. takze tam urcite neni nejaky obyc 8bit PIC za 50,- Podrobnosti k nemu ted po ruce nemam - nejsem v praci. Na trhu jsou i podobne vyroby made in china v koncove cene do 100 USD ale bohuzel spolehlivost, kvalita a pozadovane paramtetry a pracovni podminky... zkratka je to pro nas nepouzitelne. tak chci zustat u overenyho kvalitniho zarizeni.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

To ten FW budeš dělat celej odznovu?

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#11 Příspěvek od Schamann »

pokud to bude nutne pak jo.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

V tomto případě je ale zřejmě jasně definovanej typ procesoru, moc prostoru ke změnám tam nebude. Fotka by byla ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#13 Příspěvek od voitano »

Pokud je Ti blízký basic, zkus tyhle stránky a jejich vývojové prostředí http://www.mikroe.com/ mají i hotové knihovny + demo je funkcní zdarma myslím do 2kB kodu

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#14 Příspěvek od Schamann »

ten procesor samozrjeme je jasne danej :) ale jak rikam, prave se rozhoduju jestli se do toho pustim, a protoze nemam vubec zadne zkusenosti s psanim FW shanim nejake zakladni info kde se poohlednout a co nastudovat, pak se rozhodnu jestli ma vubec cenu se do toho poustet, nebo radeji najit programatora kterej bude mit chut to udelat a upravovat i do budoucnosti.

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#15 Příspěvek od Schamann »

voitano píše:Pokud je Ti blízký basic, zkus tyhle stránky a jejich vývojové prostředí http://www.mikroe.com/ mají i hotové knihovny + demo je funkcní zdarma myslím do 2kB kodu
tak tohle se mi libi... to bych snad ani nemusel studfovat neco extra noveho...
mas s tim nejake zkusenosti?

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“