Jaká anténa a jak používat CB stanici

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Trimen
Příspěvky: 119
Registrován: 03 črc 2011, 02:00
Bydliště: Kamenný Přívoz/Praha

Jaká anténa a jak používat CB stanici

#1 Příspěvek od Trimen »

Dobrý den dostal jsem CB stanici Albrecht AE 4200.Nevíte jak se má něco takového obsluhovat a jakou udělat anénu (jak) aby fungovala.A jak to je s připojením antény.(Ptal jsem se jestli funguje a řekli mi ,že jí zkoušely a to tak že vybrali kanál a vysílali(bez antény))

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Vysíláním bez antény hrozí zničení vf koncového stupně. Spoustu informací najdeš např. tady. Jinak na netu je toho hafo. Pokud jseš začátečník doporučuju prostudovat.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Trimen
Příspěvky: 119
Registrován: 03 črc 2011, 02:00
Bydliště: Kamenný Přívoz/Praha

#3 Příspěvek od Trimen »

Hrozí nebo je možné ,že tak již stalo.Jak to mám zjistit?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#4 Příspěvek od Eleman »

Na to je těžká odpověď. Hrozí a mohlo se i stát, pokud se vysílalo delší dobu.
Dá se to zjistit měřením, ale tu možnost asi nemáš.
Nejjednodušší je připojit stanici k anténě a vyzkoušet a současně sledovat odběr z napájecího zdroje.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Trimen
Příspěvky: 119
Registrován: 03 črc 2011, 02:00
Bydliště: Kamenný Přívoz/Praha

#5 Příspěvek od Trimen »

Dobrě děkuji a nešlo by to přes nějakou unělou zatěž?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#6 Příspěvek od Eleman »

Samozřejmě šlo, to je o tom měření.
Připojit místo antény umělou bezindukční zátěž 50 ohmů a vf volmetr. Pak zaklíčovat a změřit napětí na té zátěži. Mělo by odpovídat výkonu 4W (přibližně 14V). Odběr ze zdroje by měl být do 2A. Místo vf voltmetru lze v nouzi použít telefonní žárovku 12V/50mA. Měla by svítit plným jasem.
V tomto případě doporučuji zaklíčovat jen krátce, zátěž nebude 50ohmů, ale méně.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

pro začátek doporučuji tuto anténu

Uživatelský avatar
Trimen
Příspěvky: 119
Registrován: 03 črc 2011, 02:00
Bydliště: Kamenný Přívoz/Praha

#8 Příspěvek od Trimen »

Velice vám děkuji za pomoc :D tu antenu mam napojit do staničky přímo?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#9 Příspěvek od Eleman »

Přímo pomocí 50 ohm kabelu, třeba RG 58 a příslušného konektoru do stanice. Máš to na obrázku a v popisu co ti dal ok1hga.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mě se zdá, že ta jejich matika je nějaká divná. Když už, tak střed běžně používanýho C pásma je 27.120Mhz, takže ta anténa je krátká (činitel lambda/d je sakra velkej, zkrácení bude minimální), a pokud by to mělo skutečně dobře fungovat, tak to chce trošku jinak napájet nebo tu spodní část výrazně posílit, co se týká počtu drátů (a trošku i délky) a vyrobit v podstatě čtvrtku. Tahle anténa vyžaduje netransformující balun, což není nic jednoduchýho. Ale to jen tak pro info, nějak to fungovat bude.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud ta stanice je aspoň trochu dobrá, má ochranu proti nepřipojené anténě. I ta nejlevnější stanička - DNT FORMEL - vydržela bez poškození zaklíčování do prázdného výstupu. Než jsem si koupil první anténu, vysílal jsem z kámošem na měřící kabely z multimetru.
Největší problém byl, když se ve staničce vrtalo nějaký prasátko snažící se třeba tam dostat tzv. selektívní volbu. To pak byla sranda tu stanici uvádět do původního stavu.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“