Výběr levných LED diod na aukro.cz

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#16 Příspěvek od feliz_navidad »

Trochu bych slevil z těch 100lm/W a více - takovýchto hodnot dosahují jen nejšpičkovější LED renomovaných výrobců a to ještě jen s ne příliš "user friendly" teplotou chromatičnosti 6000K a více (CR index okolo 70 není žádná výhra). 80lm/W se dá koupit za podstatně přijatelnější peníz a v zajímavějších barevných teplotách -2700K, 3000K, 3200K (CRI kolem 90).

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od AmarokCZ »

jnd: i obyčejné kulaté mívají takovou účinnost ... ale je to spíš vyjímka a většina je jich kolem 1%.
feliz_navidad: víc jak 100lm/W snad ani nemá žádná komerčně vyráběná LED, nebo snad o nějaké víš?

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#18 Příspěvek od feliz_navidad »

Najdou se, třeba Bridgelux BXRB-56C0700-A-00 (112lm/W), BXRB-56C1000-A-00 (107lm/W), Cree XR-E Q4 (100-107lm/W) a Q5(107-114lm) a jiné.

Uživatelský avatar
jnd
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2010, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od jnd »

A to já bych zase neslevoval. Nejlepší běžně dostupné co znám jsou Cree XP-G a XM-L, obě jsou přes 100 lm/W při rozumných proudech, XM-L při větších výkonu. Už zmíněný Bridgelux se s posledními dvěma generacemi LED pohybuje kolem 100 lm/W až do 80 W. Nakonec i ty podobné Citizen z TME mají přes 100 lm/W při 5000 K.

Samozřejmě teplejší barvy jsou z fyzikálního hlediska méně účinné, ale to zase záleží na použití a osobních preferencích, Mě třeba ty neutrální 5000-6000 K vyhovují. Taky je třeba dodat, že svítivost se obvykle udává při pokojové teplotě 25 stupňů a, podobně jako u solárních článků, klesá se zvyšující se teplotou. V datasheetu je tenhle úbytek uveden grafem nebo u Bridgelux dokonce i férově v tabulce při teplotě pouzdra 65 stupňů.

Na druhou stranu vysoké CRI může vypadat líp, ale stejně to není žádná výhra, protože je definováno jako podání několika diskrétních barev, nehodnotí se tím celková kvalita spojitého spektra, což může být zavádějící, viz Wikipedia. Na věrné podání barev budou vždy nejlepší tepelné zdroje světla.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od jura80 »

Zdar.

Přidám taky svou trochou do mlejna. 5mm LED z Aukra nekupujte. Podle informací jednoho zákazníka, který je koupil a postavil si z nich podlinku, při 20mA zhasínají (tak, že se po čase přeruší, takže přestane svítit celá řada v sérii).

Nějakou dobu jsem měl na Aukru k dispozici LED Cree XM-L v binu T5, s nejobyčejnější barevnou teplotou a nejobyčejnějším podáním barev (rozuměj 6000K a 70%, takže spíš na nejběžnější osvětlování). Takže jsem něco málo nastudoval, něco málo aplikoval.;) Jsou ještě biny T6 a ještě o číslo lepší, ale rozdíl není nějak markantní, kdežto rozdíl v ceně je markantní.

A teď, co vím o těchto LED?

1. Sám jsem jednu jedinou aplikoval kamarádovi v rámci repasování staršího mikroskopu Carl Zeiss (jako osvětlení, samozřejmě). Používám proudy do 2A a chlazení přes tenoulinkou vrstvičku silikonového tmelu do kusu duralu. Mikroskop běží zatím jen pár desítek hodin, takže bez konkrétní zkušenosti ohledně životnosti.

2. Výrobce Cree udává toleranci 20% při měření parametrů LED a dost úzkostlivě se prý drží na spodní hranici! (takže minimum z datasheetu a ještě ubrat 20%!!!- nic zvláštního v dnešní době)

3. Při reálném chlazení a proudu 1,5A (cca 5W- maximum je 10W a toho se střežte) se dá počítat s "účinností" kolem 80lm/W (zhruba odpovídá lineární zářivce).

4. Jenže LED driver na 230V~ má taky nějakou účinnost, 80 až 90%.......

A jinak, LED Cree XM-L považuji za špičku, takže v době budoucí je možná tak jako tak časem zavedu do svého sortimentu. Zde ale pozor na výhody a nevýhody. Jako že je spousta výhod (prezentuje výrobce), je i spousta nevýhod (od prezentování jsem tady bohužel já, i když opatrně a nenápadně).

A ještě jedna věc k Cree XM L. Při manipulaci, pájení a podobně: Pozor na čočku. Zmáčkne se pinzetou, naruší se vývody k čipu a LED odejde už při několika málo stovkách mA.

________


Takže na závěr: LED jsou podle mého skromného názoru na dekorativní osvětlení, jako náhrada zářivek na schodištích, k osvětlení zahrad a tak dále. Nejsou rozhodně náhradou zářivek k náročnějšímu osvětlování, nejsou náhradou rtuťových a sodíkových výbojek v pouličním osvětlení (fuj, jak daleko lidská blbost sahá). Jsou jen jednou z mnoha alternativ mezi světelnými zdroji, se svými výhodami a nevýhodami (to už tady bylo) a osobně věřím, že tomu tak na příštích minimálně deset let zůstane.

Jura

Odpovědět

Zpět na „Součástky“