Regenerace elektronky EM11

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od pajosek2 »

Regenerace magiok je hodně diskutované téma.Podle mého názoru to má význam jen ,když emisní schopnost katody zeslábne dříve než se vysvítí luminofor a to se stává málokdy. Pokud je luminofor téměř neznatelný,tak žádná regenerace nepomůže.Magioka s vestavěnou pentodou jsou ovšem jiná kapitola. Tam to samozřejmě význam má.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Lukas-Peca »

Mám magioko Tesla EM84 se zajímavou závadou. Po zapnutí normálně svítí, ale stačí krátké přerušení dodávky anodového napětí (např. při přepínání rozsahů v rádiu, které při přepnutí na nf vstup magioko vypíná) a oko zhasne. Je nutné jej buď úplně vypnout a nechat vychladnout, nebo se dotknout baňky v místě, kde je luminofor, a oko se zase okamžitě ,,zapne" a rozsvítí. Když nefunguje, je vidět zářící zrnéčka opadaného luminoforu na plechové anodě stínítka. Připadá mi, že v oku chybí propojení luminoforové vrstvy s anodou. Nesetkal se s tím někdo?

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od pajosek2 »

Nemáš přerušené anodové odpory? Stávalo se to běžně ,i když nechápu proč. Neměř je,zkus je vyměnit.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ne, dělá to jak v rádiu, tak ve zkušebním bastlu na stole. Podle mě se ta vrstva luminoforu při provozu nabije a pak už elektrony nedopadají na ni, ale strhne je přímo plechová anoda, o čemž svědčí světélkující částečky opadaného luminoforu. Když se dotknu baňky, přes kapacitu mezi prstem a luminoforem se vybije náboj luminoforu a elektrony jdou tam, kam mají. Vrstva prostě není se systémem nijak elektricky spojena. Bohužel nemám žádné jiné EM84, abych to mohl porovnat.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od CZJKP1 »

Magická oka nelze regenerovat, jen udržovat, třeba taková vadná EM82 - do tý jsem rval okolo 18V do žhavení, protože 24V už nepřežila :-D

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#21 Příspěvek od Peedros »

Pár magických ok se mi dostalo do ruky. Jsou to nové EM84 a chci se zeptat,jakou to má zhruba životnost než odejde luminofor?

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#22 Příspěvek od pida_m »

tak kolem tisíc hodin
píïa

Uživatelský avatar
jardx
Příspěvky: 193
Registrován: 02 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od jardx »

Nedávno jsem opět zkoušel trochu oživit jednu EM11.Vše jsem nafotil(foceno za denního světla).Někdy je výsledek horší nebo vůbec žádný,jindy trochu lepší ale nové EM11 udělat nejde :(

http://teslaradio.webgarden.cz/ostatni-elektrotechnika

Uživatelský avatar
radimj
Příspěvky: 7
Registrován: 05 led 2010, 01:00

#24 Příspěvek od radimj »

Řešil jsem problém s magickým okem při renovaci rádia TELEFUNKEN SUPER 166WK. V přístroji bylo instalované již teslácké EM11 a bylo úplně v háji. Ani v naprosté tmě nesvítilo. Měl jsem ještě jedno založené a s politováním jsem zjistil že je na tom podobně. Svítilo trošku jen za tmy. Vyzkoušel jsem fintu kterou jsem zahlédnul na nějakém něměckém webu. Na vinutí trafa které vyrábí anodové napětí jsem připojil zdvojovač napětí a zatížil ho odporem 470k, čímž jsem dosáhl napětí mírně přes 500V. Přes odpor 100k jsem toto napětí přivedl na anodu oka pin 4. Pracovní odpor anody triody který vede na pin 8 jsem snížil na cca. polovinu aby se paprsek lépe vychyloval při vyšším napětí. Kupodivu obě oka svítí i na denním světle. Jen jsem zvědavej jak dlouho v tomto režimu vydrží :-)

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tipuju tak půl hodiny :) . Jaký tím teče proud?

Uživatelský avatar
radimj
Příspěvky: 7
Registrován: 05 led 2010, 01:00

#26 Příspěvek od radimj »

Napětí na anodě za 100k odporem se pohybuje někde kolem 400-450V proud vytékající z katody je 1,15mA zatím to naběhalo asi 3h a zatím nepozoruji žádnou změnu. A i kdyby to vydrželo už jen onu půlhodinu, pořád je to víc než bych od těchto vyčerpaných elektronek čekal. Prostě si to chce udělat zásobu vyčerpaných magických ok :-)

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od radioelectrum »

nejjednodužší regenerace (berte to ale bez záruky) je EM11 nažhavit na 9 až 12V a nechat tak 30 minut žhavit. Poté nechat vychladnout, nejlépe do druhého dne a až poté vyzkoušet. Zlepšení co stojí za to je asi u třetiny kusů. Starší magická oka AM1 EM1 EM4 se tím taky dají trochu oživit, ale mám s nimi horší skušenosti. Philips se skoro nezlepší, zatímco třeba EM11 vyrobená v NDR se zlepší velmi. Vše to je nutné brát jako loterii.
Navíc je nutné počítat s tím že se za nepříliš dlouhou dobu emise sníží. pokud zapínáte přístroj s takovým to magiokem dvakrát za rok na tři hodiny tak vydrží svítit a dělat radost mnoho let. Na každodenní použití to určitě není, ale za pokus než se takové magioko vyhodí to rozhodně stojí.

Ještě k regeneraci metodou rázového odběru proudu 0,2A /cm2 z katody zvýšeným napětím. Toto je dobré u TV obrazovek, ale u magiok se mi akorát podařilo u několika kousků roztavit systém.

tak hodně zdaru !

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“