Mechanické rameno k držáku LCD TV

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

Mechanické rameno k držáku LCD TV

#1 Příspěvek od sergio1989 »

Ahoj , Před nedavnem jste mi t už dost pomohli a jednoho pána , co mi sestrojil obvod jsem i odměnil :-) doufám že se i ted se najdou lidé co budou schopni mi poradit.
Potřebuji udělat držák na zed k TV. Konstrukci mám vymyšlenou pujde o 2 ramena která se budou otvírat. Jde o to že do ramen na otvírání chci použít , po dlouhé uvaze co bude nejvhodnější , krokové motory s jednoduchou převodovkou nebo převodem. Muj problém je ten že neumím ovládat krokové motorky a nikdy jsem se s nimi nesetkal. Potřebuji vymyslet ovladací jednotku která by byla schopna řídit 4 krokové motorky s ruznou dobou chodu a v ruznných časech ale spuštěné jedním tlačítkem. Je to možné ? Děkuji za radu, tady je pro představu velmi primitivní model toho cčeho chci docílit. http://sergio1989.rajce.idnes.cz/Plocha1

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#2 Příspěvek od Honza_dy »

PohIblivé rameno - člověče, že tě hanba nefackuje. Při váze dnešních televizí budeš potřebovat slušný motor aby s tím pohnul.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Převodovky (nebo motory) musí být s aretací , což řeší šneková převodovka od stěračů . Pokud použiješ krokáče , stejně musíš hlídat koncové polohy . A ten mechanický obvod ti takto nemůže fungovat , tedy pokud tam nebude ještě jedno lano , nebo ten náklon nevykoná soustava pák od hlavního ramenene .

Uživatelský avatar
ramici
Příspěvky: 143
Registrován: 13 led 2010, 01:00

#4 Příspěvek od ramici »

Z toho videa a obrázků není zřejmé (tedy alespoň mě) proč čtyři motorky a jak by měly fungovat (nějaká posloupnost, současně...?). Taky by bylo dobře vědět jaké ty motory budou. Počet fází, výkon, napětí ....?

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#5 Příspěvek od sergio1989 »

Moc se omlouvám za tu hrubku v textu.
Ted zpět od češtiny k tomu co potřebuji. To co je na tom videu byl prvotní nápad kdy to měl celé řešit naviják s tímhle systémem kladek. Nový navrh je ten že pujde o takto podobný tvar ramene, jako je tady na odkazu. http://www.zbozi.cz/vyrobek/connect-it-aq-a3-cerny/ Proto ty 4 motorky ( ten čtvrtý bude řídit naklon. Pokud jde o váhu Tv tak ta je 11Kg. A somozřejmě že nejde ováhu zvedadnou vertikálně nýbrž přesouvání vhorizontálním směru.
Takže požadavky 4 motory (stačili by asi i jen 3)
Spouštění v různých časech
ruzná doba chodu každého motoru.
Všechyn spuštěné jedním tlačítkem
Zaujmul mě napad s motory s převodovkou do stěraču, Ted jsem na ně koukal ale chci se zeptat, pujde udělat aby udělai pohby od 0 do 180 stupnu ? děkuji nemám s nimi žadnou zkušenost ani to jak se ovladaji.
Ještě jednou chi poděkovat všem co se zučastní a pokud mi to někdo pomuže a neurazího odměna tak budu moc rád.
Naposledy upravil(a) sergio1989 dne 16 lis 2011, 20:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#6 Příspěvek od frantajetel11 »

No jestli s elektrikou konšíš v rozlyšení DC AC, tak ti musím oznámit, že elektrika u toho nebude takovej oříšek, jako mechanika.
P.S. Mimo jinýho nechápu, co znamená všechny spouštět jedním tlačítkem...

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#7 Příspěvek od sergio1989 »

Mecahnika ,,konstrukce,, je pro mě hračka. Ale elektronika je problém. Jednim talčítkem zanamená toto. stisknu tlašítko a TV se da do pohybu a sama se zastaví v nastavených polohách. Rezepsane řečeno. Stisknu tlačítko a motrek čislo 1 a čislo 2 a se začnou pohybovat, 3 a 4 ještě čeká protže by jinak tv narazila do zdi , číslo 1 a číslo 2 jsou v polovině chodu a ted se zapnou motrky číslo 3 a čislo 4. motorky číslo 1 a čislo 2 jsou už ve spravně stanovené poloze a 3 a 4 ještě dokončují ciklus. vyslaedek televize je v mém požadovaném uhlu. Stisknu znovu tlačítko a tv se začne vrecet zpět na stěnu, v opačném smyslu spouštění motorku. Snad je to takto srozumitelné.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#8 Příspěvek od frantajetel11 »

Aha, tak jestli jsem to dobře pochopil, tak vlastně chceš, aby to mělo paměť (nebo několik pamětí) polohy a ještě navíc vyřešený posloupnosti a časování pohybu všech ramen...? Tak to je asi na procesor a v tom ti bohužel nepomůžu.
P.S. Když je pro tebe mechanická konstrukce hračka, tak až to budeš mít mechanicky vyřešený, tak sem hoď foto :wink:

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#9 Příspěvek od sergio1989 »

Mecahnika ,,konstrukce,, je pro mě hračka. Ale elektronika je problém. Jednim talčítkem zanamená toto. stisknu tlašítko a TV se da do pohybu a sama se zastaví v nastavených polohách. Rezepsane řečeno. Stisknu tlačítko a motrek čislo 1 a čislo 2 a se začnou pohybovat, 3 a 4 ještě čeká protže by jinak tv narazila do zdi , číslo 1 a číslo 2 jsou v polovině chodu a ted se zapnou motrky číslo 3 a čislo 4. motorky číslo 1 a čislo 2 jsou už ve spravně stanovené poloze a 3 a 4 ještě dokončují ciklus. vyslaedek televize je v mém požadovaném uhlu. Stisknu znovu tlačítko a tv se začne vrecet zpět na stěnu, v opačném smyslu spouštění motorku. Snad je to takto srozumitelné.

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#10 Příspěvek od sergio1989 »

Mecahnika ,,konstrukce,, je pro mě hračka. Ale elektronika je problém. Jednim talčítkem zanamená toto. stisknu tlašítko a TV se da do pohybu a sama se zastaví v nastavených polohách. Rezepsane řečeno. Stisknu tlačítko a motrek čislo 1 a čislo 2 a se začnou pohybovat, 3 a 4 ještě čeká protže by jinak tv narazila do zdi , číslo 1 a číslo 2 jsou v polovině chodu a ted se zapnou motrky číslo 3 a čislo 4. motorky číslo 1 a čislo 2 jsou už ve spravně stanovené poloze a 3 a 4 ještě dokončují ciklus. vyslaedek televize je v mém požadovaném uhlu. Stisknu znovu tlačítko a tv se začne vrecet zpět na stěnu, v opačném smyslu spouštění motorku. Snad je to takto srozumitelné.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#11 Příspěvek od frantajetel11 »

Ty ses zaseknul v kopírování ?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od mtajovsky »

Jestli jste zdatný v mechanice, tak si spočítejte potřebné momenty z hmotnosti TV a ramen a z délek mezi těžištěm a osou otáčení . Tipnul bych si, že běžné krokáče bez převodovky to nezvládnou.

Třeba tento má integrované řízení, abyste to měl jednodušší, ale moment má menší než 1 Nm. Pokud máte TV o hmotnosti 11 kg, tak například na páce 0,3m potřebujete moment

11 . 9,81 . 0,3 = 32,4 Nm

To jen pro hrubý řádový pohled, o jaké momenty tam jde. Radši bych použil normální servomotory s převodovkou a koncovými vypínači.

Jinak, všechno se dá koupit.

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#13 Příspěvek od sergio1989 »

Díky za tip ovšem cena je trohu jinde než jsme si představoval + zakoupení motoru jsme na 4K což už je dost. Vypočet zde je zajimavý ovšem si myslím že není správný. To je ale vedlejší od toho jestli bude někdo schopen vyrobit časovač pro 4 motorky 12V ? děkuji Konkrétní typy motoru budu vědět během příštího týdne.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#14 Příspěvek od fero7 »

Podla mna to je (aj ked to vyzera velmi jednoducho) STRASNE zlozite a narocne na mechanicke prevedenie ale aj elektricky velmi zlozite. Sucasne to bude mechanicky aj elektronicky nespolahlive.
Neviem presny ucel a sposob pouzitia ale skus na to ist uplne inak.
Napriklad to rameno urob dvojite (ako nosnik so 4 otocnymi bodmi).
Tym to bude pevne, stabilne, spolahlive a TV bude stale kolmo dole. Vystacis s jednym malym motorom a jednoduchou alektronikou.
Pozri ako su robene taketo drziaky, alebo stolne lampy, rysovacie dosky, ....
Druha moznost je system ako ma zdvihak na auto so skrutkou uprostred.
Tiez jednoduche na mechanicke a elektricke prevedenie s jednym motorcekom. (Skrutka by bola zvisle.)

http://tuning-autodoplnky.0905.sk/narad ... p4637.html
Přílohy
med_399-screenshot-17.jpg
(36.87 KiB) Staženo 45 x

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#15 Příspěvek od sergio1989 »

Diky za tip. Ale stel si mylsím že to pujde vyřešit tak jak jsem popsal. Pro začátek mi bude stačit když mi někdo napíše jak to udělat aby se motorek od stěraču zastavil v určité poloze ? představte si stěrač na kufru tam dělá pohyb 180 stupnu ( pro stouraly jen odhadem 180 stupnu) jak docilim aby se zastavil dejme tomu na 150 stupních ? je to řízeno mechanicky ( uvnittř toho mechanismi stěrače jsou nějake koncové přepínače, nebo je to řízeno časově ? motor běží 10 sukud do leva 10 sekund doprava ? tohle mi není jasné jak to tam je.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“