dilema CB nebo PMR

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pepino123
Příspěvky: 41
Registrován: 08 kvě 2006, 02:00

dilema CB nebo PMR

#1 Příspěvek od Pepino123 »

co se vic pouziva ?? :roll:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

...blbě položená otázka, nelze odpovědět
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Asi jako když se zeptáš jestli se víc pije káva nebo čaj:)
záleží na účelu, co od toho chceš.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Pepino: Na co to chceš? - CB Vlny v oblasti tohoto pasma se jednou chovaji jako kratké vlny a jednou jako vlny velmi krátké. Ručka - ručka tak spojení do 3 až 5 Km na plný výkon (4W)
PMR - z ručky na ručku tak do 5 km - podle konstrukce vysílačky. Pracuje se tu ale z výkonama kolem 0.5W takže baterie vydrží rozhodně víc a navíc tu nejsou potřeba dlouhý antény..
Mé zkušenosti: PMR spojení běžně tak 1,5KM ze stanicí, která měla udaný dosah do 3Km. CB - Ručka tak do 1,5KM na 4W výkon do "pendreka"
Stabilní CB - 15 až 30 KM podle místa a podmínek..

Uživatelský avatar
Pepino123
Příspěvky: 41
Registrován: 08 kvě 2006, 02:00

:)

#5 Příspěvek od Pepino123 »

no chci si to dat do auta tak by me zajimalo na kterym pasmu je vic rusno pac porad nekde jezdim tak abych kdyz uz nekde sem si mohl pokecat bo tak:)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Tak tomu rozumím, do auta si ale pořiď CB s magnetkou nebo pevnou antémou na střeše. Stále dobře funguje a hlavně mezi kaminy 10 kanál kde se můžeš dovědět VELMI užitečné informace z dopravy. PMR je ale lacinější, menší a s delší výdrží na nabití. PMR často používají i pořadatelé některých akcí a tak můžeš i poslouchat. PMR mají 8 kanálů, CB 40 kanálů.
..to bude jen ňákej odpůrek

212.27.213.162

Re: dilema CB nebo PMR

#7 Příspěvek od 212.27.213.162 »

já mám pmr a když jsem na kopci tak to 100km vpohodì dá. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

To máš teda dobrou PMRku, a nepleteš si to s mobilem?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#9 Příspěvek od Kocur »

To si určitě neplete,když si pořádně pročteš AR B/2005 o PMR,tak tam autor píše,že s PMR bylo navázáno spojení na vzdálenost až"podle zápisu" 400km,tak proč ne na 100km a já osobně se bavil přes PMR z okresu Šumperk až na buchlov,sice to na nás valil 5W,ale já 5 W neměl jen 0,5W a v pohodě,záleží na poloze a podmínkách.

Uživatelský avatar
zbek
Příspěvky: 146
Registrován: 06 lis 2005, 01:00

#10 Příspěvek od zbek »

já jsem štastný když se domluvim na dva km. :D
zbek

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

Já nevím kolik je ze Šumperka na Buchlov a taky netvrdím že to chodí jen na ty 3km ale pro PMR stanice je závazná anténka která je na stanici a výkon 0,5W a s tím 100km neuděláš ani náhodou. Pokud má někdo amatérskou stanici s výkonem 5W a směrovou anténu YAGI tak proč ne ale v tom případě se nejedná o PMR!!!. Já osobně udělal s mojí PMR spojení 40km ale se stanicí která měla profi zařízení a směrovou anténu. A znovu tvrdím že se dvěma neupravenými stanicemi 100km neuděláš, natož 400. Neblbni mi hlavu. 100km děláme s radioamatérskejma stanicema a směrákama. Taky se zhruba 2x do roka objeví inverze, tomu říkáme že je plechový nebe a pak dělám s 5W Rakousko, Polsko, Itálii ale to už jsme zase někde jinde.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#12 Příspěvek od Kocur »

Hlavu ti neblbnu,když tak nám ji blbnou jiní a sice jestli máš AR2005 B/4 strana 8 vlevo nahoře ,z levnýma ze supermarketů tomu taky nevěřím.
A co se týče té externí antény a 5W,tak to máš pravdu že se to nesmí používat,ale na CB se taky nesmí používat větší výkon jako 4W a lidi topí jako vzteklý.
A co se týče trasy Šumperk-Buchlov,tak to jsem myslel Hrad Buchlov a ten je kousek od Uherskýho Hradiště,cca 100-120Km.
A upozornuji že moje stanice PMR topení neměla,ale externí anténu ano,to přiznávám :roll: .

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

pmr vs. cb

#13 Příspěvek od honza637 »

Zdravim a jsem rád že vidim zajímavou diskusi. CB pásmo je dobrá věc, ale tím že má dlouhou vlnu a patří do oblasti KV, projevujou se u ní odrazy a různé atmosferické poruchy. Čili spojení je možné i když nestabilní udělat přes půl zeměkoule ale neni zaručeno že se to zadaří znova tehdy a tehdy.
U PMR je situace jiná. A to taková, že 446MHz se šíří přímočaře, má malou vlnu a v městské zástavbě se "láme" podstatně lépe. Nehledě na to, že vzhledem k velikosti pendreku má určitě větší účinnost než CB přenoska. (jen pro zajímavost porovnání co mě napadlo teď z hlavy a nepočítal jsem to: CB čtvt vlna má skoro 3m, kdežto u UHF radiostanice má čtvrtka 16cm cca podle FRQ - z toho plyne, že má podstatně větší účinnost) a tudíž se dovolá dál a napomáhá tomu i způsob šíření UHF pásma.
Dále pomocí PMR je možné udělat i 100km a to je možné se i hádat . Mě osobně se podařilo na přenosku chytit expedici RADEGAST (šumava) a já byl na kotě rodná u Tábora (mezi Táborem a Mladou Vožicí) a jelo to radio 5 a signal nevim... nemam S-metr. Pokud je dobrá kota a ideálně je vidět na sebe i když těch 100km tak neni problem docílit spojení pokud něco neruší a to na UHF málo kdy.
Na závěr bych opravdu potvrdil hned tuším první reakce- když někdo chce poradit, musí dobře definovat problém. Každé má svoje.

Nakonec bych chtěl podotknout, že CB pásmo má k dnešnímu stavu 80kanálů (přebíráme evropské zvyky:)))
73!
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
1XGP
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2006, 02:00

#14 Příspěvek od 1XGP »

Jen mala pripominka co se tyce dosahu. Tech 100km neni az tak nerealnych. Zalezi na zarizeni, (citlivost, selektivita..) antene, vykonu, pouzitem kmitoctu a profilu terenu (vypocet Fresnelovy zony). Ale urcite bych to nebral jako bernou minci. druhy den se takovyto "DX" un nemusi povest. 1XGP
PS: proc asi armadni radiostanice maji uvedeno vzdi Dosah spojeni s danou antenou MINIMALNE xxkm i kdyz jsou to dosahy vzdy snizeny o 30-40% ?

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“