Mechanické rameno k držáku LCD TV

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#16 Příspěvek od frantajetel11 »

Motor běží furt na jednu stranu a je tam dojezdovej kontakt. Ty kyvy doleva-doprava jsou udělaný mechanicky.
Si děláš prdel ne? Takovej zdatnej mechanik a neví, jak fungujou stěrače?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od mtajovsky »

Stěrače pomíjím, tam je to jasné.
Takže časově určitě ne. Buďto tam je nějaký snímač polohy nebo krokový motor.

V mgf. Grundig TS945 bylo uděláno ovládání pákového mechanismu přítlačné kladky a brzd kotoučů nikoliv elektromagnety, ale klikovým mechanismem. "Kliková hřídel", spíš klikový kotouč se musel natočit do vhodné polohy podle druhu funkce - PLAY, FF, REW nebo STOP. Bylo to uděláno tak, že na kotouči byl kluzný kontakt, který se přesouval po kontaktní kruhové desce. Ta měla své kontakty v požadovaných polohách. Jednotlivé kontakty byly spojeny s odporovým děličem, takže na nich bylo stupňovitě rostoucí napětí. Jak kluzný kontakt přejížděl přes kontakty s napětím, provnávalo se to se zadaným napětím, jako v můstku. Když se klikový kotouč natočil do požadované polohy, napětí sejmuté z příslušného kontaktu se srovnalo s požadovaným napětím a motor se zastavil. Pokud bylo zadáno jako žádaná poloha jiné napětí, byl vyhodnocen rozdíl a ten po zesílení opět roztočil motorem ve správném směru tak dlouho, až se napětí opět srovnala (s nějakým pásmem necitlivosti, samozřejmě).

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#18 Příspěvek od frantajetel11 »

No krokový motor jsem u stěračů opravdu ještě neviděl.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#19 Příspěvek od mtajovsky »

:D To já taky ne. Ale tazatel chtěl vědět, jak to udělá, když chce natočení o jiný úhel "jak docilim aby se zastavil dejme tomu na 150 stupních ?".

Uživatelský avatar
ramici
Příspěvky: 143
Registrován: 13 led 2010, 01:00

#20 Příspěvek od ramici »

Poslal jsem SZ

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#21 Příspěvek od sergio1989 »

Děkuji zde přítomným za snahu mi pomoci. Momentálně jsem ve azi schánění materialu, Tv už je doma jen neni kam dát , a vpraci je blazinec jak snad nikdy a nemám ani jeden volnej den. Snad se mi povede si vzit aspon v neděli na odpoledne volno.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#22 Příspěvek od termit256 »

Neco podobneho mam doma udelane. Narazis na nekolik na prvni pohled necekanych problemu. Ja mam hmotnost TV kolem 40kg takze mechanika musi byt pomerne masivni zalezitost ulozena v loziskach apod. motor neni potreba nejak zvlast silny, ale krokacem z kopirky tim rozhodne nepohnes. Vyber nejakou opravdu tichou prevodovku (snekovou), hluk pri pohybu se dost prenasi do ramu. Dej pozor aby nebyl snek plastovy - viz nize.
Na steracove motorky zapomen, mel jsem neco podobneho a problem byl v tom, ze pri zastaveni ma TV pomerne velkou hybnost, coz zpusobuje ze se kvuli ruznym vulim v prevodech, pruznosti konstrukce apod. TV nehezky kymaci. Tyto kmity se prenasi do prevodovky ktera z toho taky neni prilis unesena. Nejake tlumeni moc nepomahalo.

Nakonec jsem tam dal silny krokac a tlumeni resim softwarove. Ovladam to nevyuzitymi tlacitky na dalkaci k telce.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#23 Příspěvek od fero7 »

termit256, daj nejake foto.

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#24 Příspěvek od sergio1989 »

termit256 píše:Neco podobneho mam doma udelane. Narazis na nekolik na prvni pohled necekanych problemu. Ja mam hmotnost TV kolem 40kg takze mechanika musi byt pomerne masivni zalezitost ulozena v loziskach apod. motor neni potreba nejak zvlast silny, ale krokacem z kopirky tim rozhodne nepohnes. Vyber nejakou opravdu tichou prevodovku (snekovou), hluk pri pohybu se dost prenasi do ramu. Dej pozor aby nebyl snek plastovy - viz nize.
Na steracove motorky zapomen, mel jsem neco podobneho a problem byl v tom, ze pri zastaveni ma TV pomerne velkou hybnost, coz zpusobuje ze se kvuli ruznym vulim v prevodech, pruznosti konstrukce apod. TV nehezky kymaci. Tyto kmity se prenasi do prevodovky ktera z toho taky neni prilis unesena. Nejake tlumeni moc nepomahalo.

Nakonec jsem tam dal silny krokac a tlumeni resim softwarove. Ovladam to nevyuzitymi tlacitky na dalkaci k telce.
teda okonečně opravdu hodnotný příspěvek ja zkusím jako první variantu ty motorky steraču, protže jsou snadno sehnatelné a moje tv je 4x lehčí ale uvidíme třeba bude výsledný problém stejný. Poprosíl bych o nějaké fotky, moc díky.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#25 Příspěvek od fero7 »

sergio1989 píše: zkusím jako první variantu ty motorky steraču, protže jsou snadno sehnatelné a moje tv je 4x lehčí ale uvidíme třeba bude výsledný problém stejný. Poprosíl bych o nějaké fotky, moc díky.
Urcite je mozne to urobit. Ale podla mna, je to take zlozite, ako ist s tankom na komare.
Pozri ako su robene bezne vysuvne, nastavitelne konzoly a na tom principe to urob a pridaj jeden JEDNODUCHY pohon vpred/vzad.
Pouzitim standardneho systemu klbov nebudes riesit hmotnost TV, iba jej vysuvanie.
Ak to predsa urobis po svojom, dufam ze sa dockame videa funkcnej konstrukcie.

Uživatelský avatar
blackchicken
Příspěvky: 38
Registrován: 16 črc 2011, 02:00

#26 Příspěvek od blackchicken »

kua hosi vy ste koumaci, tos na totok su zvedavy, jinak to je super napad s tim zvedakem od auta, hmhm, nic takoveho nepotrebuji ale zajimave. Drzim palce pri stavbe a rychle reseni necekanych problemu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#27 Příspěvek od termit256 »

fero7 píše:termit256, daj nejake foto.
Nemam momentalne cim vyfotit, ale muzu ti poslat sestavu z Inventoru pokud to mas v cem otevrit. Mozna bych nekde nasel foto te puvodni verze s motorem ala sterace, zkusim pohledat.

Nicmene tvuj problem by to asi neresilo. Ja mam TV umistenou cca 40cm od zdi (bliz to z dispozicnich duvodu neslo). TV se jen otaci o asi 45° s tim, ze osa je cca v 1/4 sirky TV. Na motoru je ozubene kolo ktere zapada do hrebenu. Zadne klouby apod.

Takhle mi to staci, ja potrebuju mit TV bud rovnobezne se zdi nebo naklonenou o 0-40° doleva.

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#28 Příspěvek od sergio1989 »

Jasný chápu, no ja jsem ted po aniamci konstrukce v PC zjistil že to bude poměrně hodně náočné na vzajemnou koordinaci všech motoru. No uvidíme třeba to nepujde, ale moje víra je pevná a netřesitelná :-d . PS držák by měl spatřit světlo světa koncem příštího týdne komplet svařený a oložiskovaný.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“