Vyrobení malého čerpadla

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ppeter
Příspěvky: 21
Registrován: 15 lis 2011, 01:00

#16 Příspěvek od ppeter »

No samozrejme, ze bych si to predstavoval take trosicku jinak.
Ale bral jsem realne moznosti a tahle mi prisla nejrealnejsi.
Pokud mas nejaky jiny navrh tak klidne prispej :)
Zatim jsem presne konstrukcni reseni nenasel a na internetu jsem nasel puze ponorna cerpadla do akvarek apod :( ...

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#17 Příspěvek od frantajetel11 »

No bojim se, že na těch 5V seženeš asi kulový...
Taky by ses moh vyžvejknout: jaký rozdíly hladin tam budou, proč tak mrňavý, proč zrovna 5V, co vlastně budeš čerpat...
P.S. kdyby to byl náhodou benzín, tak ti blbý čerpadlo bouchne i na 5V :lol:

Uživatelský avatar
ppeter
Příspěvky: 21
Registrován: 15 lis 2011, 01:00

#18 Příspěvek od ppeter »

Ne benzin cerpat nebudu, toho se bojím :D
Jak rikam pracuju na jednom experimentu, kde potrebuju aby to cele bezelo na 4-5 AA clanku. Takze cerpadelko na 5V by bylo idealnim resenim.
Bude to vlastne nekonecna smycka kde potrebuju aby se v hadicce porad dokola cerpala voda. Takze vstup a vystup pujde do cerpadla, bude to fungovat vlastne stejne jako filtrace v bazenu :)

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#19 Příspěvek od Eleman »

Pořád mám pocit, že pro to je ideální čerpadlo pro chlazení PC, nebo pro akvárium (tam bude ale problém s napětím). Možná budeš muset slevit něco z tvaru a rozměrů čerpadla
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#20 Příspěvek od wlezley »

Pokud chceš vlastní konstrukci tak viz.obrázek. Rozměry i počet lopatek dle potřeby, samonasávací, "nasucho" je to kompresor a při malých rozměrech neskutečný výkon za málo peněz. Na zahradě používám více než 20 let na čerpání vody ze sudu.
Přílohy
lopatkové čerpadlo.jpg
(161.94 KiB) Staženo 36 x

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Tak zrovna tohle lamelový je na domácí výrobu docela obtížný (ne nemožný). Ty lamely musí těsnit po celým obvodu.

pokud chceš jednoduchý čerpadlo, tak jedině vrtulový, podobně jako k fontánkám. To by jsi mohl podomácku vyrobit spolu i z magnetickou spojkou. Z touto spojkou nepotřebuješ gufera.

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#22 Příspěvek od wlezley »

Lamely těsní odstředivou silou (přesně se zalapují s povrchem) a v drážkách je mám nasazené "suvně", žádná super přesnost. Dokonce uložení mám jen mosaz (rotor) v železném pouzdru vytočeném v kovových čelech té trubky. Pravda, je potřeba soustruh a trocha práce s pilováním. Moc pomůže přístup k děličce ;-) Ale je to jen návrh na svépomoc, profi čerpadlo je o něčem jiným.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#23 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud jsi ho dělal doma, tak klobouk dolů. Pár takových potvor jsem měl v ruce - ono to funguje i obráceně - pokud do toho pustíš vzduch, tak se to roztočí - pneumatická bruska. Ty lamely byly "utěsněny" po celým obvodu - čelo i boky. Přitom je musí vysunout odstředivá síla. Jinak v jednom obchodě prodávají na tomto principu kalový čerpadlo. Segmenty jsou vybaveny kladkou a pokud najede kladka na cizí těleso, sklopí se a přejede to. Druhá to vyhodí ven.

http://www.altiuspumps.com

(momentálně jsou stránky mimo provoz)

Uživatelský avatar
ppeter
Příspěvky: 21
Registrován: 15 lis 2011, 01:00

#24 Příspěvek od ppeter »

Návrhy máte opravdu pekne, dekuji za vsechno ;)
Jen me trochu mrzi, ze jsou stranky porad mimo provoz...
neco kontrukcne podobneho jsem si chtel doma zkontruovat viz. video:
http://www.youtube.com/watch?v=V7bgw73l ... re=related
Ale cerpat vodu nejakym stabilnim tlakem se mi zda nemozne ...

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#25 Příspěvek od fero7 »

wlezley - odkial je ten obrazok?
ppeter - ostrekovace v autach mozu byt spolu s nadrzkou a ich konstrukcia je taka, ze neumoznuje ich rozobrat a pouzit iba motorcek (rozobrat ano, ale nepouzijes to). (taky nie http://skoda-virt.cz/cz/inzerce/nahradn ... 2#p2374512 )
Samostatne funkcny motorcek s cerpadlom a vstupom a vystupom na hadicky by mohol byt ( http://skoda-virt.cz/cz/inzerce/nahradn ... 3#p2377893 , http://www.autoplus-shop.sk/325-motorce ... a-fav.html. Cca 5-6cm, priemer cca 3cm. Mozes skusit mototechnu, vrakovisko, autoservis, ...
Ale vsetky na 12V. Snad nieco z trabanta?
Naposledy upravil(a) fero7 dne 24 lis 2011, 15:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ppeter
Příspěvky: 21
Registrován: 15 lis 2011, 01:00

#26 Příspěvek od ppeter »

wlezley: muzu se jeste zeptat kde lze najit takovou lamelu ? ...
Podle obrazku vidim, ze se lamela v urcite poloze smršťuje.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#27 Příspěvek od Artaban001 »

ppeter píše:wlezley: muzu se jeste zeptat kde lze najit takovou lamelu ? ...
Podle obrazku vidim, ze se lamela v urcite poloze smršťuje.
Lamela se zasunuje do drážky v rotoru. Někde jsem viděl variantu pružný plast a lamela se v zůženém místě více ohne.
Peristatika:
pružná silikonová hadice je obtočena kolem vnitřního průměru trubky - zevnitř. Uvnitř trubky umístíš klec s válečky a vnitřní kroužek válečkového ložiska a čerpáš tak, že roztočíš ten kroužek. pokud kroužek nepoužiješ, točíš přímo kleci. Zjednodušenou variantu jsem nedávno vymontoval z multifunkce CANON. Odčerpávalo to tam ingoust z vyplachovací stanice do odpadního filcu..

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#28 Příspěvek od wlezley »

To fero7: obr. roste tady http://www.eamos.cz hledej v kompresorech. Jen jsem ho použil, abych nemusel kreslit.
To ppeter: materiálu se říkalo pertinax, je to podobný (ne li stejný) jako podklad pro plošné spoje. Já mám jen 7 lamel (musí být lichý počet, aby se nepropojil vstup-výstup), připojení 1" do písmene V na trubku průměr 80mm. Cvičí s tím motor 1,2kW (zrovna takový byl k mání) a 200L sud vytáhne za 20 sec. Vše ostatní je přesně tak jak napsal Artaban001.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#29 Příspěvek od Hill »

Princip peristaltického čerpadla je dobře vidět tady. Taky se mu říká "pumpa na krev".
Protože potřebuje jen malé otáčky, šlo by použít motorek do kazeťáku a řemínkový převod asi tak 1:6 až 1:10 do pomala. Případně ještě řídit otáčky toho motorku, když už ty dvourychlostní mají vyvedené i ovládání vestavěného regulátoru.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Peristalticke cerpadlo je v atramentovych tlaciarnach EPSON - aspon v tych starsich (napr. Stylus Color 670). Akurat tusim nema motor, pohana sa z ineho motora tlaciarne.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“