Určení vlastních kmitů ozvučnice

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hanz89
Příspěvky: 33
Registrován: 21 lis 2010, 01:00
Bydliště: Rokytnice nad Jizerou
Kontaktovat uživatele:

Určení vlastních kmitů ozvučnice

#1 Příspěvek od hanz89 »

Zdravím místní odborníky. Řeším teoretický problém: Mám nahranou impulsovou odezvu ozvučnice, kterou jsem získal poklepem. Jaký je vhodný postup pro určení vlastních kmitů ozvučnice? V Matlabu z odezvy dokážu získat spektrum, ale nevím, jak dál. Děkuji za jakýkoli námět.
Je-li možno zapojit vodič dvěma způsoby, první z nich vám vyrazí pojistky...

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Jedná se o elektrodynamický reproduktor?

A nebylo by to na oscilogramu vidět pouhým okem???
Případně bych místo poklepu použil "obdélník" s extrémně malým kmitočtem (no prostě připojovat a odpojovat stejnosměr).
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

Jestli byl ten poklep dostatečně krátký a intenzivní, tak je možno přibližně uvažovat, že je to Diracův impuls. Ten má rovnoměrné spektrum pro všechny kmitočty. Je-li ozvučnice uvažována jako mechanická rezonanční soustava, měly by se na sejmutém spektru objevit nějaká lokální maxima. Jen se obávám, že těch rezonancí může být více, v různých směrech a mohou se navzájem dosti překrývat a být dost neostrá. Jestli by nebylo lepší budit ozvučnici reproduktorem a generátorem a rezonanci zjišťovat pomocí připevněného snímače zrychlení.

Uživatelský avatar
hanz89
Příspěvky: 33
Registrován: 21 lis 2010, 01:00
Bydliště: Rokytnice nad Jizerou
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od hanz89 »

Poklepy jsou krátké a intenzivní 4 po sobě s dostatečným časovým odstupem pro odeznění. Neřeším vůbec jaké tam bude repro. Těch frekvencí bude asi víc, ale potřebuji zjistit nějakou hlavní. K dispozici mám pouze nahrávku, jiný způsob měření není možný.
Je-li možno zapojit vodič dvěma způsoby, první z nich vám vyrazí pojistky...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

No a v tom spektru, co jsi získal matlabem, nejsou nějaké výrazné špičky?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od mtajovsky »

hanz89 píše:Neřeším vůbec jaké tam bude repro.
Nemyslel jsem reproduktor, který tam pak bude pracovat. Namísto poklepu budit mechanické kmity nějakým malým reproduktorem připevněným na ozvučnici a pouštet do něj signál z plynule přelaďovaného generátoru. A nějakým snímačem, možná i těsně umístěným mikrofonem snímat amplitudu vibrací. Mohlo by se tak najít rezonanční maximum (maxima).

Uživatelský avatar
hanz89
Příspěvky: 33
Registrován: 21 lis 2010, 01:00
Bydliště: Rokytnice nad Jizerou
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od hanz89 »

Špičky ve spektru žádné nejsou (pokud ho zobrazuji správně), maxima jsou kolem nulové a vzorkovací frekvence. Rozeznívat ozvučnici jiným způsobem než poklepem by nejspíš bylo vhodnější, ale v mém případě nemám jinou možnost. Nemám k dispozici nic jiného, než záznam z poklepu, ale bylo mi řečeno, že to z něj je možné určit. Ale nevím jak :-)
Je-li možno zapojit vodič dvěma způsoby, první z nich vám vyrazí pojistky...

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od piitr »

A když uděláš spektrum jen části té nahrávky, nevylezou nějaké špičky?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

hanz89 píše:Špičky ve spektru žádné nejsou (pokud ho zobrazuji správně), maxima jsou kolem nulové a vzorkovací frekvence.
No jestli je ta rezonanční frekvence třeba 63Hz a ty máš rozlišení ve spektru 500Hz, tak to tam samozřejmě neuvidíš. :D
Je potřeba vzít vhodný výřez z toho změřeného signálu a navzorkovat ho vhodnou frekvencí, abys získal nějaké slušné rozlišení ve frekvenci, třeba 1Hz. Případně to doladit, když tam nějakou špičku objevíš.

Uživatelský avatar
hanz89
Příspěvky: 33
Registrován: 21 lis 2010, 01:00
Bydliště: Rokytnice nad Jizerou
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od hanz89 »

Dobrá, zkusím ten signál nějak oříznout a pohrát si s tím rozlišením. Zatím každopádně děkuji všem přispívajícím!
Je-li možno zapojit vodič dvěma způsoby, první z nich vám vyrazí pojistky...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#11 Příspěvek od Atlan »

Na audiofore ti co poradili?

Uživatelský avatar
hanz89
Příspěvky: 33
Registrován: 21 lis 2010, 01:00
Bydliště: Rokytnice nad Jizerou
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od hanz89 »

Na audioforu jsem ze zatím neptal, nebyl jsem si jistý, kam dotaz zařadit. Nicméně jsem si v Matlabu signál oříznul a vyšlo mi takovéto spektrum. Je možné, že ty špičky jsou ony hledané vlastní kmity?
Přílohy
spektrum.png
(20.7 KiB) Staženo 61 x
spektra.png
Tady jsou barevně odlišená spektra vypočtená z jednotlivých poklepů (4 impulzní odezvy)
(45.88 KiB) Staženo 60 x
Je-li možno zapojit vodič dvěma způsoby, první z nich vám vyrazí pojistky...

Odpovědět

Zpět na „Teorie“