Aktivní rozbočovač

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

Aktivní rozbočovač

#1 Příspěvek od BIPOLAR »

Zdravím a mám prosbu. Již nějakou dobu se snažím o zhotovení aktivního rozbočovače ze zásuvky UPC, pro tři TV. Zkušeností mám dost co se týče VF zesilovačů, ať kanálových, nebo širokopásmových, za posledních cca 40let (GF507,BF245,AF239S či BFR90,91,96,BFG96,BFT66 2SC3855 atd,atd.). Proto jsem si myslel že zhotovení zesilovače s malým ziskem (jednotranzistorový) nebude žádný problém, ale šláp jsem asi na hada - z 9 kusů se mi ani jeden nepovedl tak, aby nějaký(é) program(y) ze 108 nekostičkovaly. Pochopitelně se jedná o digi.
Má z Vás, zdejších odborníků, někdo nějaké zkušenosti - pokud ano, prosím o radu.
Děkuju.
Naposledy upravil(a) BIPOLAR dne 05 pro 2011, 17:42, celkem upraveno 1 x.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Je skutečně nutný aktivní rozbočovač? Nestačil by pasivní + kvalitní koax.?
Případně se domluvit s technikem od UPC, aby v rozvodné skříni přepojil odbočku do tvého bytu na výstup odbočovače menším útlumem, aby se pokryly ztráty.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dej tam MAR-6 a na tranzistory se vykašli.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#4 Příspěvek od BIPOLAR »

Eleman: Je skutečně nutný aktivní rozbočovač? Nestačil by pasivní + kvalitní koax.?
Kvalitní koaxiál mám a musím použít 2 rozbočovače (Hybridní) - jeden u zásuvky v obýváku a druhý v předsíni kde signál rozvádím do dvou pokojů k TV. Co se týče zásuvky v obýváku, tak na jednom vývodu je modem a z druhého vývodu beru signál pro 3 TV.
A právě v těch pokojích, za druhým rozbočovačem, televize dost kostičkují. A volat technika na zesílení signálu nechci. Zaprvé je těžké a hlavně drahé volání a za druhé proč bych měl platit za výjezd technika cca 250kč ? :wink:
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#5 Příspěvek od Eleman »

Bylo by asi zajímavé změřit úrovně signálu. Nepřijde mi, že by se útlum dvou rozbočovačů v kaskádě (cca 7dB) musel až takhle dramaticky projevit.
Pak tedy použít to co navrhuje ZdenekHQ.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Já jsem to vyřešil jinak - pasivním rozbočovačem se 4 výstupy a hvězdicový rozvod. Je jedno, zda stejným směrem táhnu koax jeden nebo dva.
Asi by se hodilo projet výstup ze zásuvky spektrákem, jestli mezi kanály nebo i mimo "pásmo zájmu" není vražený nějaký silnější signál, který by mohl způsobovat v aktivním rozbočovači křížovou modulaci.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Mourek »

Ajak řešíš settop box to jim platíš za tři TV?

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#8 Příspěvek od xmurgi »

Do obyvacky skus dat zasuvku z datovym vystupom,
http://www.aerial.sk/eshop/index.php?pa ... t&Itemid=1. UPC ich tu u nas uz bezne montuje.

Za nou by si uz v pohode mohol riesit hviezdivovy rozvod na TV. Jeden rozbocovac tymto padom zrusis.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Kdyžuž bych chtěl něco takového dělat , tak bych dal pasiv , jak píše hill a až za něj do potřebného vývodu samostatný zes . Pak by měl být klid . Včera jsem byl taky zapojit síto na "nový" digitál . Maník měl staré sejto se starým , kdysi zeleným , dnes černým koaxem . Vystrčil jsem za okno a ono to šlo . Tak jsem rychle utek . :D

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#10 Příspěvek od BIPOLAR »

BIPOLAR : "A právě v těch pokojích, za druhým rozbočovačem, televize dost kostičkují"
Zde se chci omluvit za chybnou formulaci :oops: . Za druhým rozbočovačem je napájena 1 TV ze settopboxem "Handan CV5000" a do druhé TV jde analog se šumem - asi 16 programů. V obýváku, z prvního pasivního rozbočovače přes STB "Handan CV6000 DVR" obraz v pohodě, ale při zapojení aktivního rozbočovače, také nepravidelné výpadky.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#11 Příspěvek od ok1hga »

Eleman píše:Bylo by asi zajímavé změřit úrovně signálu. Nepřijde mi, že by se útlum dvou rozbočovačů v kaskádě (cca 7dB) musel až takhle dramaticky projevit
na zásuvce by mělo být cca 60dBuV . . . už si to přesně nepamatuji . . .

mám odzkoušeno, že mi to doma chodí na 100% už od 33dBuV.
Takže ty bys měl mít rezervu cca 27dB a 2x rozbočovač udělá asi -8dB . . . takže by tam pořád měla být 19dB rezerva.

ale protože "Bipolar" napsal: "a do druhé TV jde analog se šumem - asi 16 programů", (viditelný šum na analogu může být od cca 40dBuV) tak si myslím že to stím signálem v zásuvce tak slavný nebude . . . odhadem tam bude pod 50dBuV

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

No asi bych začal přímým spojením do každé TV bez druhého rozbočovače . Zhodnotit a znovu po připojení dalšího pasivu . No a pokud jsi stvořil aktiv a tím se stav s pasivem nemění , tak bych zkusil dle náčrtku níže . já tedy možnost měření úrovní nemám , proto robím tak .
Přílohy
TV rozvod B.png
(1.23 KiB) Staženo 67 x

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Jindra2 »

Mně svého času pomohl s podobným problémem tento zesilovač (pouze pásmo UHF).
Jindra
Přílohy
UHF zesilovač v práci.png
(5.13 KiB) Staženo 88 x

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#14 Příspěvek od BIPOLAR »

Tak jsem dal na rady Hilla a BOBOBO. Vyhrabal jsem pasivní rozbočovač který měl 3 výstupy (bohužel feritový) a zapojil každou TV samostatným kabelem. Ale mou radost že je obraz všude ke koukání, mi zkazila moje ženuška, které se nelíbí ty dva kabely pod kobercem v předsíni. Takže se pokusím o ten aktivní rozbočovač s MAR 6, které mám v šuplíku. :wink:
Naposledy upravil(a) BIPOLAR dne 13 pro 2011, 08:30, celkem upraveno 1 x.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

V tom se asi ten pohled na věc liší: Červánek mého života mi pomáhala ty kabely dostat do lišt, srovnala je do rohů pod koberce, sádrovala prostupy v panelech... chce mít dobrý obraz jak v obýváku, tak v trucovně, chce mít taky přístup na tiskárnu odkudkoli tamtéž, synci mají svá počítadla s TV kartami také zásobené signálem jak CATV a DVB-T, tak internet radši po UTP, než wifinou.
Pravda, už se mnou absolvovala nějaké to hledání signálu a jeho roztahání od tří pokojů až po třípodlažní penzion, tak se neptá, jestli je to takto nutné. Asi je, protože to funguje a přitom to v bytě nijak neruší. Spotřebovalo se sice o pár metrů víc, aby žádný z nich nekřížil naše stezky, ale zato bez zesilovače.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“