Materiál na pájecí smyčky na pistolovou trafopáječku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

#31 Příspěvek od MartinOV »

Když už tady je to téma, tak se zeptám, i když možná trochu blbě - proč ta měď v místě, kde se s ní pájí zmenšuje průřez, až se přeruší? Ten cín ji nějak stravuje? :)

A ještě - jak pájíte s pistolovkou? Utíráte obyčejný měděný hrot nebo to necháváte tak?
Když jsem byl v prváku, ukázali nám ten zázračný "věčný" hrot a učitel nám říkal, že to musíme pokaždé utřít do hadříku, aby byl furt čistý. V hodinách to bylo fajn, tam se nic moc nedělalo. Dokonce mi připadalo, že se s tím pájí lépe než s běžným hrotem. Koupil jsem si ho tedy domů, abych zjistil, že to zas tak růžové není. Efektivita práce se věčným utíráním věčného hrotu značně snižuje a proto jsem ten hrot rychle přestal používat. Dneska používám trafopájku jen na velké věci. Na všechno ostatní je tu mikropájka.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#32 Příspěvek od Andrea »

Ty věčné hroty nejsou pájené stříbrem ale svařované, proto se v tom spoji tak rády lámou.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#33 Příspěvek od kokun »

Už se to všechno jednou probíralo - tady, či tady, tak proč zase toto nové vlákno 8O
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#34 Příspěvek od tomasjedno »

Duvsan píše:Špekulatívna otázka; čo tak tú slučku namočiť do toho tavidla a potom pocínovať? Cínový film by sa už držal...
I kdyby to v tomto ohledu fungovalo, už jsi někdy slyšel o tom, že hnilík je měkký, pod tlakem teče a musí se občas dotahovat? Co myslíš, že by asi dělal po 20 cyklech teplá-studená? Elektrický kontakt jak víno, co?
MartinOV píše:Když už tady je to téma, tak se zeptám, i když možná trochu blbě - proč ta měď v místě, kde se s ní pájí zmenšuje průřez, až se přeruší? Ten cín ji nějak stravuje? :)
Prostě ji rozpouští v sobě.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#35 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec. Ze srandy jsem zkoušel pájet mosazným drátem. Ne že bych z něho dělal smyčky, ale kdysi v lídlu prodávali páječku za 90kč a do ní se vlezl hrot vyrobený snad z 10 drátu. Cín z mosazi "vyžral" asi tu měď a pak se hrot nechcel z cínem smáčet. Takže jsem mosaz nahradil měděným drátem a byl klid - měl jsem půlmetrový odřezek, tak jsem si nadělal 3 hroty do zásoby. Dnes už je to pasé, protože ta páječka přišla o topný těleso..

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#36 Příspěvek od BOBOBO »

Pájet pájkou dobře hliník v domácí praxi nejde . Konstrukční svařování lze jak TIGem , tak MIGem (cočkem) . Pájet se dá specielní kadmiovou pájkou . Ještě se dá pájet s přídavkem specielní slitiny , prodává za nekřesťanské prachy chlapík v Holicích . Tak před třemi lety a dříve pájel pro ukázku na místě . Nesmí být pájecí prvek z mědi . Vyprávěl , že je to slitina z pardubické Tesly , pájely se s tím snad čipy k hliníkovým substrátům . Jestli nekecá , tak je ve slitině indium zirkonium a další .

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#37 Příspěvek od Eleman »

Hliník lze pájet slitinou zinku a cínu,ale le to vopruz.Je potřeba poměrně vysoká teplota a velké pájedlo (hliník odvádí teplo) a příslušné tavidlo, přes které je nutno povrch oškrábat, aby nedocházelo k oxidaci.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
benik3
Příspěvky: 356
Registrován: 07 črc 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od benik3 »

Normalne Cu drat. Na pajce by dokonce melo byt napsano, jaky maximalni prurez by mel mit a delka.

Nevim co mate s tim otiranim vecneho ocka, ale pouzivam 0,8mm a neotiram ho vubec a v pohode...
blog všechno o všem :D http://vseumel.blog.cz

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#39 Příspěvek od jodaps »

Osvědčilo se mi jedině tohle - "skrutka" z drátu Cu/0,8mm.
Hrot jen občas oškrábu.
(Jistě nejsem sám, kdo tohle používá - proto se trochu divím, že to sem ještě nikdo nedal).
Přílohy
2x Hrot.JPG
Vydrží mnohem dále jak králíček Duracel.
(41.43 KiB) Staženo 49 x

Uživatelský avatar
benik3
Příspěvky: 356
Registrován: 07 črc 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od benik3 »

Hmm zajimave, to me jeste nenapadlo. Vyzkouším :)
blog všechno o všem :D http://vseumel.blog.cz

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od CZJKP1 »

No já to dělám, když se mě ta smyčka přepálí :D, než zvednu prdel a udělám novou ale občas to nekontaktuje, a o to rychleji dělam novou..

J

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#42 Příspěvek od Pikofarad »

jodaps píše:Osvědčilo se mi jedině tohle - "skrutka" z drátu Cu/0,8mm.
K dokonalosti chybí jen lepší šroubování smyčky,např vyrobené z čokoládky

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#43 Příspěvek od jodaps »

...občas to nekontaktuje...
Jo, mezi závity časem vznikne izolační vrstva, na konci hrotu se vytvoří struska. To stačí oškrabat, konec spálené/strávené špičky 1-2mm odštípnout, skrut kleštěmi případně ještě "přitáhnout" a špičku hned smočit v cínu - pocínovat (2-5min času).

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#44 Příspěvek od jodaps »

Pikofarad píše:K dokonalosti chybí jen lepší šroubování smyčky,např vyrobené z čokoládky
Tak to učitě nee. Jakékoli trčící šroubky, výstupky atp. pak při pájení, např. vrabč. hnízda, hodně zavazí a jsou otravné (asi jako Ty tady).

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#45 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud opravuješ , tak potřebuješ odpájet , pak je otravnej tvůj konec . Taky provedu ze zoufalství , když smyce praskne a potřebuju jen trochu připájet .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“