Spínání zátěže uPC, kontrola schématu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pepabruna
Příspěvky: 33
Registrován: 25 říj 2010, 02:00

Spínání zátěže uPC, kontrola schématu

#1 Příspěvek od pepabruna »

Zdravím, nakreslil jsem si schéma spínání zátěže uPC a chtel bych Vás poprosit jestli byjste na to nemrkli a řekli jestli je to takto reálné. Zapojení je podle datasheetu, zapoměl jsem tam připojit zátěže k jednotlivým zapojením a už se mi ji nechce (teď právě) dokreslovat. Diody v optotriaku budou spínány uPC. Celé to má být součástí digitronových hodin, kde se nastaví čas sepnutí každé ze zátěží. Děkuji za kontrolu. Budu Vám moc vděčný, má to být bakalářská práce a nemám žádné zkušenosti tam prosím omluvte, že se ptám na každou (pro Vás) blbost.:-)
Přílohy
optotriak.jpg
(107.66 KiB) Staženo 246 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

No, zátěže bys měl dokreslit co nejdříve, takhle to zapojit, to by si triaky užily...
Ale spínat to bude.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#3 Příspěvek od Ivan_Ryger »

všetky kondenzátory na sekundárnej strane by mali byť dimenzované na minimálne špičkové napätie v sieti, ak nie viac. Záleží podľa záťaže.

Určite nie elektrolyty, ako je to tam naznačené. A samozrejme nevidím záťaž.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

No on tam totiž chybí i zdroj napětí pro triak (t.j. síť). Ten musí být připojen do série se zátěží a celý obvod do té lichoběžníkové zásuvky. :wink:

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#5 Příspěvek od Atlan »

a ten odpor na vstupe opto ? mne vysiel 390R.... tie elektrolity ...asi nevie najst foliove.... inak ked to bude spinat ziarovky tak o kondik a odpor menej....

Uživatelský avatar
MiloshCZ
Příspěvky: 74
Registrován: 11 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od MiloshCZ »

A já osobně bych diody na lowvoltage straně spínal proti zemi (upravit soft na opačnou polaritu není problém). Výstupy z logiky mívají lepší spínací vlastnosti proti zemi.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#7 Příspěvek od frantajetel11 »

A proti čemu je spíná teď???

Uživatelský avatar
MiloshCZ
Příspěvky: 74
Registrován: 11 lis 2011, 01:00

#8 Příspěvek od MiloshCZ »

No dobře, tak to upravím ;-): aby se spínaly země a k plusu to bylo připojeno trvale.

Uživatelský avatar
pepabruna
Příspěvky: 33
Registrován: 25 říj 2010, 02:00

#9 Příspěvek od pepabruna »

Za to, že jsem to dal do nového vlákna se omlouvám, nechtěl jsem tu dělat zmatky, jen se to pokaždé týkalo něčeho jiného. Odteď budu psát jenom sem. Schéma upravím podle vašich rad a vložím ho sem pro kontrolu.

Uživatelský avatar
pepabruna
Příspěvky: 33
Registrován: 25 říj 2010, 02:00

#10 Příspěvek od pepabruna »

Ještě si trošku nevím rady s těma součástkama, v datasheetu píšou že ty kondenzátory a rezistory nejsou bezpodmínečně nutné, že záleží na typu aplikace. Chtěl bych tam dát jako zátěž běžné připojitelné zařízení na 230V(síťové napětí)např, ventilátor, elektrický radiátor atd. podle toho bych pak zvolil triak schopný vydržet něco kolem 10A. Nejsem si ale jistý jestli nemůže docházet k nějakému rušení řídíciho obvodu digitronů, případně jak to odrušit. Na místo zátěže bych rád dal běžné zásuvky ke kterým se zařízení připojí. Taky jsem uvažoval a spínání zátěže pomocí relé, triakové spínání mi ale přišlo jednodušší.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zrovna MOC3010 není žádná výhra. Dej tam MOC3041, ušetříš pár součástek i starostí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“