Mrtvá elektronika v baterii IBM T6

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

Mrtvá elektronika v baterii IBM T6

#1 Příspěvek od AmarokCZ »

Zdravím, potřeboval bych poradit s mrtvou elektronikou v baterii do IBM T60 a spol. Baterie mi včera nahlásila, že je už "opotřebená" a nelze ji nabít. Na něco takového jsem nepřistoupil a akupack jsem rozebral - všechny články mají malý vnitřní odpor a kapacitu taky nějakou mají.
Po prozkoumání PCB jsem zjistil, že je přerušená pojistka a taktéž cosi označené jako KK9 (asi SMD MOSFET viz foto 2). Kromě toho je zkrat mezi dvěma výstupními piny (krajní dva úplně napravo).
Na Thinfóru jsem se dočetl, že je to častá závada novějších baterií s články Sanyo.
Zajímalo by mě, jestli se s tím někdo už setkal a jestli jste to nějak řešili (kromě nové baterie, což ale není řešení).
A pak bych ještě chtěl potvrdit, jestli proudové vývody (+ a -) jsou ty dva krajní (na fotce zprava).
Díky za odpovědi!
Přílohy
2.JPG
KK9
(88.08 KiB) Staženo 67 x
1.JPG
T6
(173.76 KiB) Staženo 72 x

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Das Leben ist zu kurz, um Deutsch zu lernen.
thinkpad-forum.de
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od AmarokCZ »

Toš rychle jsem to prolítl a našel jsem tam to zapojení silových vývodů, které je u mě ve zkratu. :(
Nic dalšího užitečného jsem tam nenašel - přehlídnul jsem snad něco?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Asi bys byl první ..
Zum Wichtigen: ich konnte meine BAtterie nicht retten. Ich denke dass die Chips-Elektroniks verflucht sind und mich verarscht haben. Gott weiß was sie dort drinnen treiben, ob sie sich und die Batterie für "immer" sperren, ...

Mit einem anderen Akku übrigens lese ich auch 0-0.1 V von Außen, mit dem Voltimeter. Weiterhin denke ich dass es kein Kriterium ist, weil das Steuergerät (Steuerelektronik) in der Batterie die "Schütze" (bestimmt ein Transistor nicht schließt bis eine Ladung am rechner vorliegt und die Werte der Batterie (Überladen, Temperatur usw) ok sind.

Schade wegen der Zeit die ich investiert haben und wegem den 50 Mäusern die mir bei einem Sch*** Nachbaubatterie in Ebay erwarten :-/. So ist aber das Leben und ich hoffe dass die Beschreibung bisschen geholfen haben kann und Du evtl. deine Batterie retten kannst. ICh hoffe dass Lenovo/Thinkpad an der Stelle bessere Steuerungelektronik implementiert hat.

Viel Erfolg a na závěr
Tja, was soll ich sagen. Der chip für diese Platine ist bei reichelt nicht verfügbar und bei conrad vorzubestellen. Ich warte da auf reichelt. Könnt aber etwas dauern... Ich schreib nen neuen Akku schonmal auf die Weihnachtswunschliste
:D

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od AmarokCZ »

Toš něco takového jsem se fakt dozvědět nechtěl :? :pecek:

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Ahoj,
jestli ty řídící IO jsou z řady BQ od Texas Instruments, stáhni si datasheety, software pro konfiguraci, oprav elektroniku, postav si programátor, vymáčkni z TI nebo někoho, kdo už uspěl neveřejné heslo, kterým se to BQ musí odemknout, aby ti povolilo psát do vnitřní EEPROM, tam musíš zrušit příznak mrtvá baterka (jinak BQ už nikdy nedovolí sepnout nabíjecí ani vybíjecí fet), v případě nových článků nakonfigurovat znovu plnou kapacitu. A jedeš dál. Dělal jsem to, je to pakárna.
Michal

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Davidus »

sežeň si od někoho starou baterii z T60, a přehoď články / měl bych na někoho tip

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#8 Příspěvek od petr_ »

baterie x6x používají nějaký zákaznicky bazmek od TI, který jak se jednou zablokuje, je konec, nikdo už to neumí odemknout.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od AmarokCZ »

Jsou tam dvě BQ-čka od TI, takže na to kašlu ... lepší byly časy když v akupacku k IBM 600E bylo jen 6 článků a termistor 8-)
Tahle elektronika tam je podle mého názoru naprosto zbytečně.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#10 Příspěvek od keemo »

Jak zbytocne,to je ucelove-ked si clovek nedopatrenim vymlati baterku tak si musi kupit novu (pokial nieje schopny to nejak "obechcat")

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

Když si ji vymlátí Člověk s velkym Č, tak ji dá co nejdřív nabít.
Proto ji ten ochranný obvod včas odpojí, jinak by bylo spousta mrtvých Li-Ionek po pár cyklech.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#12 Příspěvek od Duvsan »

Vyhoď tie kurvítká a daj tam obyčajný nabíjač. Vygooglíš toho dosť. Nebude debatiť s ntb, ale ťahať by ho to malo. Pre prehľad o situácii si tam daj pár lediek a vymaľované.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Radsej nikomu nerad, ked o tom nic nevies. Bez tej elektroniky:
- to mozno vobec nepojde
- to nebude nabijat
- hrozi znicenie clankov vybitim

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#14 Příspěvek od kovar »

Já myslel že se toho nedočkám a už je to i tady!Že by jsem se musel učit zase německy?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Davidus »

teď je v kurzu čínština

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“