Zdroj PC-ATX

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od AmarokCZ »

milous2: aha, v tom případě beru vše zpět... :oops:
Lukas-Peca: prostá odpověď - v minimálním procentu případů proudovým trafem na primáru a ve zbytku případů nijak (s tím, že destrukci většinou zabrání podpěťová ochrana).

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#32 Příspěvek od voodoo400 »

Najlepšie bude všetko okolo 494 vyhádzať von a osadiť to nanovo. Po dlhom laborovaní s pc zdrojmi som sa dopracoval k tomuto zapojeniu, je to len taká skica.
Zapojenie je skratuvzdorné, regulacia napatia a prúdu od nuly. Moj konkrétny zdroj ide 0-20V pri 0-15A.
Přílohy
scan001.jpg
zdroj s 494
(207.76 KiB) Staženo 741 x

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#33 Příspěvek od milous2 »

Mě se to líbí,ale stavaři to chtěj vidět ve formě plánku a i ten je pro ně asi málo?Již jsem psal,že jsem si ověřil zapojení ing.Nováka z PE 8/2011 a mám jasno.Mě jmenovaná úprava naplnila a proto jiné řešení již nebudu vyhledávat.Kdo má buňky, ať si to upraví podle svých požadavků. Bez návodu taky nejsem schopen nic sestrojit,ale snahu jsem měl a o poznatky se podělil. Přeji pěkný Boží hod vánoční.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od AmarokCZ »

Zapojení je to pěkné, jenže to už není jen obyčejná úprava, ale spíš překopávka na laboratorní zdroj mizerné kvality.
milous2: pleteš si stavaře s architekty! :brutalbox:

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#35 Příspěvek od milous2 »

Já už pletu i hrušky z jablkama.Světu mír! :D

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tak jsem zdroj chtěl poprvé použít k napájení něčeho, při výstupním napětí 4,5 V a minimálním odebíraném proudu se ze zdroje zablesklo a vypadly pojistky. Došlo ke kompletní destrukci všech polovodičů v silové části primáru...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od AmarokCZ »

A podle jakého schématu jsi to upravoval?
Žárovku do série se sítí jsi asi nedával, že?

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#38 Příspěvek od milous2 »

Kdyby jen polovodiče,bude toho víc. Dá se to opravit,ale má to cenu? :D

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od Lukas-Peca »

No podle toho mého prvního příspěvku. Už jsem to předtím zkoušel a normálně to fungovalo, teď jsem to zapl, chvíli to jelo a pak to bouchlo.
Myslel jsem, že jsem to omylem šlusl a nevšiml si toho, ale usměrňovací dioda v té větvi je v pořádku, a kdyby to udělal zkrat, tak by podle mě právě ona nejdřív odešla do zkratu, což by způsobilo zničení primáru. Navíc při těch 4,5 V bych nějakých 20 A, které by ten zdroj mohly zničit, přes ty dlouhé dráty snad ani neprotlačil. Spíš to vypadá, že ten zdroj prostě při tak malém výstupním napětí není stabilní.
Zdroj jsem už rozebral, zničilo to výkonové trazistory i můstek, pojistka se rozprskla. Zkusím přestavět nějaký zdroj, ve kterém je to proudové trafo.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od AmarokCZ »

milous2: jestli máš křišťálovou kouli, tak se podívej, co mu ještě odešlo :wink:
Párkrát se mi něco obdobného podařilo odpálit a můžu říct, že odpálit něco jiného než polovodiče a pojistku není zrovna lehké. :)
Lukas-Peca: proudové trafo budeš hledat asi celkem marně :cry: Při zkratu na sekundáru málokdy odejde usměrnění sekundáru, takže to mohl být zkrat sekundáru.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Lukas-Peca »

Třeba ve zdroji EC300X proudové trafo je.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od AmarokCZ »

Pravda, ale takový zdroj je podle mě docela výjimkou. Pokud ho máš k dispozici, tak můžeš být rád.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#43 Příspěvek od milous2 »

Tenkrát by se mi ta křišťálka hodila,ale,že se na chybách člověk učí tak ta koule už není tolik potřeba.Nenapsal sem to náhodou.Povyměňoval sem tenkrát všechny polovodiče a stejně to nešlo.Chyby byly i v keramických kondíkách,které bych nikdy nepodezíral.Myslel sem si do nedávné doby,že jsou bezporuchové. :oops:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#44 Příspěvek od rnbw »

V piatok som jeden "bezporuchovy" vyberal z meteostanice, mal zvod tak 300 ohmov...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od AmarokCZ »

Keramické kondíky mě v poslední době taky překvapují. Před týdnem jsem něco skládal na nepájivém poli a vše v pohodě. Pak jsem to spájel na desku a nešlo to jak mělo - ona ta Čínská keramika mezitím (asi během pájení) změnila svod z "hodně" asi na 50Mohm :roll:

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“