Přenosné rádio Sencor SRD206, síťové trafo

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Přenosné rádio Sencor SRD206, síťové trafo

#1 Příspěvek od CZJKP1 »

Zdravím, řeším problém s tímto čínským rádiem, které vydrželo hrát s rozdílem pár dnů přesně rok. Potřeboval bych odpovědet na pár otázek. Jedná se o rádio táty rodičů, tj. určitě najít záruku by bylo zcela nemožné. Rádio hraje na baterie jak má. Na síť však nehraje. Tudíž mě bylo ihned jasné, že bude mít trafo přinejmenším spálenou tepelnou pojistku. Doma jsem to rozebral, trafo na úhel. Jenže nechápu jednu věc. Rádio se napájí ze třích monočlánků, tj. dohromady 4,5V - to je OK. Pak má vstup na vnější zdroj stejnosměrného napětí 4,5V - to je taky OK. Ale to spálené trafo má na štítku údaj 5,2V/150mA vždyť to po usměrnění a filtraci musí dát mnohem vyšší napětí - myslíte že to číňani neřeší, a takto to trafo práskly od oka :( , nebo že je tam nějáký stabilizátor (LM7805)- nemam možnost se podívat na DPS ze strany součástek, kvůly lanku na ladění.

To původní trafo má malé rozměry š 30mm, v 26mm, h 28mm, je to konstrukce asi jako v každém tranzistoráku, tj. dva úchyty pro šroubky, vývody do boku, vynutí je vodorovně....Má ozn. YL-28-052150B a taky VLT070305- Yinli electronics- ale nic jsem o něm nenašel. Já to vyřešil zatím tak, že jsem ho vymontoval vč AC vstupního konektoru, otvor jsem přelepil. Našel jsem vhodný adaptér 3V/300mA, který jsem přispůsobil aby šel připojit na vstupu pro vnější zdroj, do rádia jsem přidal filt.elyt 1000uF/16V. Rádio hraje..

Akorád by mě zajmala jedna věc. Ten konektor - vstup pro vnější zdroj, nemá ,,odpojovač baterií" mám pocit že tam není ani vyřešeno žádné oddělení baterií, oni občas hrají i na baterie, když si to někam berou, jestli by mohlo něčemu vadit, když budou hrát na zdroj a baterie nechají ve vnitř.

Pak ještě přemýšlím o tom, jestli to mam nechat jak už jsem to vyřešil. Nebo jestli mám koupit toto trafo: http://www.gme.cz/ei-transformatory-do- ... -p610-930/ a dát tam filtr.kondík, usm. můstek a stab.78L05 a dva příslušné keramické kondíky k němu.. Zase mam obavu, abych tam to trafo někam ,,vměstnal", když né do pův. držáku, tak alespoň do jiného místa v rádiu - to trafo má o malinko větší rozměry, než původní, a taky abych tam vměstnal ten usm.můstek a stabilizátor s keram.kondíkama.

Přátelsky Jirka

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Neries blbosti, vymen to trafo za podobne, ako tam bolo.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

tiez nechapem naco s takouto banalitou plnis databazu...(slusne povedane)

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Generalsound »

Přepínání síť - baterie bývá často řešený diodou. Na síť je napájený větším napětím. Pokud je radio na to konstruovaný, nevadí mu to a navíc má na síť větší hudební výkon.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#5 Příspěvek od Hifista »

Tento "technický zázrak" mi leží doma úplně nový, nepoužitý, takže jsem jej otevřel a zjistil co se dalo očekávat - hrozná kvalita plošných spojů v okolí jediného IO (číňani to museli občas nastavovat drátky), dva vývody odporů v dírkách nepřiletované, jen přilepené mikroskopickým množstvím cínu a celkové provedení v systému "vrabčího hnízda". Síťové trafo i při chodu naprázdno silně hřeje, takže jeho nějaký dlouhý život, pokud by rádio bylo v běžném provozu, nelze očekávat.
Ale to jen na okraj. Originální síťové trafo dává na sekundáru 3,5V, čili po usměrnění kolem 5V, takže tam nemůžeš použít trafo šestivoltové. Hlavní filtrační elyt 2G2 je na 10V a použitý IO v mém kusu je zcela bez jakéhokoliv označení, takže se nedá ani posoudit, jaké největší napájecí U se dá použít. Při zasunutí síťového kabelu se odpojuje jak vnější napájení, tak i baterie. Pokud je použitá zdířka pro vnější zdroj, odpojí se -pól baterie.
Lepší než opravovat tohle, je sehnat nějaké starší zachovalé značkové rádio, jelikož u něj je jistota důkladnějšího provedení, lepší citlivost, selektivita i akustické vlastnosti.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“